banner136
banner191

 

Elbistan’ın yakın geleceğinin parlak olacağını hissetmeye başladık.

 

Basına yansıdığı kadarıyla Kahramanmaraş Valimizden milletvekillerimize, Genel Başkan Yardımcımızdan Cumhurbaşkanı Yardımcısına ve hatta doğrudan Cumhurbaşkanına kadar etkili ve yetkili her kademeden devlet adamları Elbistan’ın problemlerine el atmış durumdalar. Artık bunun ötesi yoktur, olmamalıdır.

 

Demek ki Elbistanlıları küstürdüklerini anladılar. Elbistan şöyle dursun Ceyhan nehri bile küsmüştü. Neredeyse bir dönem şehir stop etti adeta. Yollar alabildiğine bozuldu, kanalizasyonlar yetmez oldu, temizlik geri geri gitmeye başladı; ağaçlandırma, yeni caddelerin açılması, işsizlere iş imkânları oluşturma, yeni ve kaliteli suyun getirilmesi vs vs adeta unutuldu. Çeşitli ihmaller, özellikle belediyemizdeki olumsuz gelişmeler böyle sonuçlar doğurdu.

 

Bir kısım çalışanımız da küsmeye varmıştı. “Taşeron işçileri”nin de ahları büyümüştü. Asgari ücret veya az fazlası ile çalışan yüzlerce insan her yıl sözleşmeler bitip yenisi başlayıncaya kadar senede iki aydan fazla maaş alamıyorlardı. Bu da zaten dar gelirli olan insanları kira, yakacak, yiyecek, giyecek ve çocuklarının okul masraflarını yeteri kadar karşılayamaz hale getiriyordu. Ah’ları yükseliyordu. Çoklarını neredeyse “bad-el harab-ül Basra / Basra harap olduktan sonra[1]” noktasına getirmişti. Devletin bu meseleye ve asgari ücrete el atmış olması biraz soluklandırmıştır.

 

Devletin komple Elbistan’ın problemleri ve daha da geliştirilmesi üzerine eğilmişken bize bunu iyi değerlendirmek düşer. Sırf Ceyhan nehri için Çevre Bakanlığının 25 milyon dolar ayırdığı ifade edildi. Cumhurbaşkanımızın özellikle verdiği emirler doğrultusunda daire amirleri ile gelen Valimiz 20 civarında problemi tek tek tespit edip gitti. Malum Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile birlikte gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın da Elbistan’ı ziyaretlerinin amacı da bu doğrultudadır.

 

Artık işi bilenler gelmeli işlerin başına. Elbistan’ın dertleri ihmale gelmez oldu. Yani “Ekmeği ekmekçiye ver, bir de üste ver.” derler ya hani işte tam öyle bir durum ile karşı karşıyayız. Elbistan’ın kaybedecek vakti kalmamıştır. Çevremizdeki il ve ilçelerden fiziki olarak gerilemeye başladık. Elbistan göç vermeye başladı. Tekrar ediyorum; Elbistan göç vermeye başladı. Bu da herhalde memnuniyetten kaynaklanmıyordur. Torunlarımıza daha müreffeh, gelişmiş, problemlerini halletmiş Elbistan yerine gerilemiş, köhnemiş, dertleri yığın yığın olmuş Elbistan mı bırakacağız?

 

Asla!

………………………………………………………….

[1] Basralı günlerce aç kalmış. Basralılardan bir dilim ekmek dilenmiş; ama hiç kimse oralı olmamış, vermemiş. Sonunda bir kasap acımış ve önüne bir parça çiğ et atmış. Basralı çiğ yiyememiş. Pişirmek için bu sefer de ateş istemeye başlamış; fakat kimden istemişse vermemişler. Artık dayanma gücü kalmayınca Allah’tan yardım istemiş: “Allah’ım, hiç değilse şu eti pişirecek bir parça ateş ver.” diye dua etmiş. Daha duası biter bitmez Basra’da büyük bir yangın çıkar. Bütün şehri sarmaya başlar. Aç adam bir köşede etini pişirme derdine düşer. Bu sırada daha önce ateş istediklerinden birisi görür ve “sonunda ateşi buldun” der. Aç adam da buldum ama bad-el harab-ül Basra /  Basra harap olduktan sonra” buldum. Yani takatim bittikten, ölmeye vardıktan, ne size olan sevgim, saygım bittikten sonra buldum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemil 2 yıl önce

Sayın Bilgin Seçim zamanı yapılan ve gerçekliği olmayan altı boş seçim vaat ve malz emelerini güzellemeyiniz lütfen

Avatar
Recep Yıldız 2 yıl önce

Arif hoca tahta taraktan devam etsen daha iyiydi.Hiç dışarı çıkıp bakmıyorsunuz galiba.Etraf yangın yeri doğru.Alt yapı sıkıntısı,yol-kaldırım bozukluğu,ekonomik sıkıntılar,satılan fabrikalar,hava kirliliği...Aman bunlardan hiç bahsetmeyin.Seçmeni nasıl yönlendirip aklını nasıl karıştıralım diye uğraşıyorsunuz. Çoğulhanlılar ölüyor Bilgin var mı?Adınız ve soyadınız hem Türkçe hem Arapça "bilgin"anlamında ama bilip de bilmemekten gelmede ustasınız.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @Recep Yıldız

Recep Bey, sanki beni sürekli takip ediyor, her yazdığımı okuyor gibi ahkam kesiyorsunuz. Elbistan'ın her türlü meselesi ile benim kadar ilgilenen ve yazan bir kişi daha gösteremezsiniz. Bunun yanında durmadan aynı meseleleri tekrar da etmenin bir anlamı yok. Dengine gelir yine yazarız. Şimdi kalkıp mesela "Şeker fabrikası özelleştirildi, hiç yazmadın" diyebilirsin; cevabım şu olur, ben özelleştirilmeden yanayım. Bu durumda nesini ele alırım şeker fabrikasının havayı kirletmesini. Son yıllarda fotoğraflı olarak kaç kere yazdım, birinde de benim yazım üzerine gelen müfettişlerin denetimi sonunda ceza verdiler. Siz onu bir tarafa bırakın, Elbistan'ın geleceğine bakın. Ben öyle bakıyorum ve kendimce doğru bildiklerimi yazıyorum; işi en iyi bilen insandan, şehircilik, mimarlık, muhasebe tahsillerini yapmış ve yıllarca belediyecilik tecrübesi kazanmış birinde yana tavır koyuyorum. Bu hakkım değil mi? Kime ne?

Beğenmedim! (10)
Avatar
Alparslan Kılınç 2 yıl önce

Söz niye dolandırıyorsun ki Sn.Bilgin?
Siz şuna kısaca oyu Mehmet Gürbüz’e verin,aynı zamanda kendisi benim yakınımdır desenize..
Vay ki vay..Şehir adeta viraneye dönüştürülürken kalem oynatmayan Elbistan sevdalısı Arif Bilgin,seçim zamanı kalemi elinden düşürmez oldu..

Hadi size hayırlı işler o zaman..

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @Alparslan Kılınç

Benim kalemim hiç elimden düşmedi çok şükür. Açıp önceki yazılarıma bakabilirsiniz, takip etmediğiniz belli, rahmetli Akbaş'tan bu yana kimler başkan ise onun zamanında aksayan her şeyi tek yazar ben oldum; başka yazan varsa onları bir gösterin de ben de öğreneyim. Durmuş Küçük'ü en az yirmi yazı ile ya doğrudan ya belediye hizmetlerindeki aksamaları dile getirerek eleştirdim. Onları görmeyin, Mehmet Gürbüz lehine olacak bir yazıyı okur okumaz, saldırıya geçin. Hakkaniyetiniz de bu kadar olur ancak. Evet, Ben Elbistan'dan yanayım; dolayısıyla Gürbüz'den yana görünüyorum. Elbistan'ı şaha kaldıracak bir kişi varsa o da o dur. Şehircilik, mimarlık ve muhasebe eğitimi görmüş, yıllarca belediyelerde tecrübe kazanmış bulunmaz bir elemandır. Arkasında da Vali var, Büyükşehir belediyesi var, milletvekili var ve cumhurbaşkanı var...

Beğenmedim! (10)
Avatar
ASİL 2 yıl önce

Sayı hocam keşke objektif bir yazar olabilseydiniz.Yandaşlık tecrübeli bir eğitimciye hiç mi hiç yakışmıyor.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @ASİL

"Asil" Bey, bu yandaşlık değildir. Her yazarın bir fikri ve kanaati vardır, onu yazabilir. Bir eğitimci/yazarın böyle bir hakkı yok mu? Kimsenin aleyhinde olmadan memleketim için doğru bildiğim, daha yararlı bildiğim kişi ya da kurumları 'yandaşlık' sınırına asla düşmeden savundum, savunurum. Hiç kimseden bir beklentim yoktur. Dolayısıyla samimi duygularla yazmaya devam edeceğim... Benim bu yazımı bir kişi adına kınayanlar veya eleştirenler asıl yandaşlık yapanlardır...

Beğenmedim! (7)
Avatar
Turgay 2 yıl önce

Kompleksi ne zaman altedeceksin

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @Turgay

"Turgay" Bey, siz kompleksinizi alt ettiğiniz zaman bana sıra gelecek.

Beğenmedim! (5)
Avatar
ahmet temurlek 2 yıl önce

Arif hoca bu güne kadar Elbistan Belediyesinde yapılan plan tadilatları ile 4 köşe olan hırsızları yazmadın,yeşil alanlara 15 katlı bina diken hırsızları yazmadın,şimdi parti borazancılığı yapıyorsun,doğruları ALLAH rızası için yazmadığından seni kınıyorum.seni kınıyorum.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 2 yıl önce @ahmet temurlek

Ahmet Bey, ben bildiğim alanlarda hiç kimseden çekinmeden doğruları yazdım, yazmaya devam edeceğim. Geçmişe dönük yazılarımı incelerseniz beni yakın bulduğunuz belediye çalışmalarını sayısız defa eleştirdiğimi görürsünüz. SÖYLEDİĞİNİZ ALANLARDA KEŞKE SİZİNLE PARALEL OLAN 'YAZARLAR' YAZSAYDI, ONLARI İKAZ ETSEYDİNİZ DE VAKTİNDE KALEME ALSALARDI.. Söylediğin gibi DOĞRULARI, ALLAH RIZASI İÇİN yazıyorum; yazdıklarımın tamamı da doğrudur... Siz şunu yazmadın bunu yazmadın diye değil; yazdıklarında şu yanlış, bu hatalı diye eleştirerseniz kıymeti olur. Selamlar

Beğenmedim! (7)
Avatar
MEHMET ZİYA 2 yıl önce

Sayın Hocam Elbistanın sorunları il olmadan çözülmesi mümkün değil. Yaşadığımız son on yıllık tecrübede bunu gösterdi.150 Km.Uzaktan Büyük Şehir belediyesi hizmetleri olmuyor.Siyaseti bir tarafa bırakalım.Elbistan sevdalısı olarak konuşalım.Yeni İmar planında Elbistana ortalama 4 kat verildi.K.maraşda deprem bölgesi fay tam ortasından geçiyor olmasına rağmen 12-15 Kat binalar var.Elbistan'a 7-8 kat verilemezmiydi ? Maddi gücü olmayan arsa sahibi ne yapacak ? Mütayit 4 kata inşaat yaparmı, fakir arsasını satmak zorunda kalacak.Yoğunluk verilmesi nasıl yanlışsa 2-4 katta yanlış.Belediye meclisi kendi imar planını yapamayınca K.maraşın eli düştük onlarda imarı kuşa çevirdiler.Elbistan İl olursa hem sorunlarını hızla ve Elbistanlının istediği şekilde çözer.Sayın Vekilimiz Mademki bu kadar güçlü Elbistanı İl yaparsa İsmi tarihe geçer.

Avatar
Şekerci 2 yıl önce

Hiç degilse zillet ittifakı gürbüzün elbistanlı oldugunu itiraf etti .devam hocam .