banner136
banner191

Adalet her şeyi ve herkesi yerli yerine koymak demektir. Konmazsa ne olur? Tabi ki pislik olur. Mesela yün ve kıl; giyimde, yastık ve yorgan da iyi ama yiyeceklere düşünce kötüdür. Onun gibi her şey yerinde olursa adalet olur. Adalet, herkese hakkını bir lütuf olarak değil, bir görev olarak vermektir. Öyle olunca her şey yerli yerine oturur, barış, kardeşlik ve huzur olur. Adaletin olmadığı yerde ise; açlık, kavga, kargaşa, zulüm ve huzursuzluk olur.

           Yıllarca gözlem yaptım ve şu kanaate vardım. İnsanlar güçlüyken adaleti pek umursamıyorlar. Hukuka da riayet etmedikleri gibi zorbalaşıyor ve boynuzlu olan olmayana tosluyor. Elinde güç olunca silah bende kıpırdamayın demeye başlıyor. Bu durum toplumun tüm kesimlerinde ve her türlü dini, ideolojik, siyasi ve sosyal alanlarda var ne yazık ki. Bu insanlık sorunu ve ahlak sorunudur.  İnsanlar güçten düşünce, adalete ihtiyaç olunca ancak adalet istemeye başlıyor. Acı gerçek.

          Temiz toplum için temiz aile gerek. Öyle ki; bir çocuk içinde yetiştiği ailenin eseridir. Onlar nasıl davranıyorsa ona göre şekillenir. Anne -babalık demek çocuğun arzularını yerine getirmek ve mutlu etmek değil, çocuğu hayata hazırlamak demektir. Birlikte yaşamayı, çalışmayı, adaletli olmayı, zorluklara katlanmayı, tahammülü öğretmektir. Öyle güzel yetişen nesilde toplumu düzene koyar. Düzgün gelişen insanlar da hukukun, özgürlüğün kıymetini bilir ve kaliteli olurlar. Gelişmeyenler ise adaletsiz olur ve anarşi oluşturur. Ülkemizde örnekleri çok. Bir tarafta özel sektörde düşük ücretle bile iş bulamayanlar, diğer tarafta 3 gün gelmedi diye işten atılanlar, daimi iş bulamayıp günlük yevmiye ile geçinen sessiz kesim. Bir tarafta işe gitmeden maaş alanlar, hiçbir şey yapmadan bankamatik yüksek maaş alanlar hala var. Bu adil olmayan hal dünde vardı bugünde var ne yazık ki. Onun için fırsat eşitliği diyorum. Anlayacağınız; kamu görevlilerinin, 84 milyona karşı sorumlu olduklarını, emanete gereken özeni göstermeleri gerekir. Müfettişleri kendi vicdanlarıdır diyorum.

Her dönemin yalanları halk arasında gerçeklerin kıyafetleri ile dolaşır ve insanları dolandırırlar. Bu niteliksiz, kurnaz ve kirli grubu ancak şiddet durdurabilir. Bu bilinmeli ve bedel ödetilmeli.

Aileler de ebeveynler ne ise ülkelerdeki yönetimlerde aynıdır. Ülkelerin yönetim tarzları insanların kişilik yapılarına önemli etkiler sağlar. Eğer yönetim temiz, adil ve yumuşak ise böyle bir yönetimde yaşayanlarda kendine güven duygusu gelişir, temiz kimlikler oluşur. Fakat kara düzenin, fitnenin, kayırmacılığın ve baskıya dayanan aşırı otoriteyle yaşayanlarda ise korku hâkim olur. Orada güvensizlik, aşağılık duygusu ve bağımlılık eğilimi oluşur. Katılık, kurnazlık ve kirlilik hâkim olur.  Öyle bir devlette; işe girme, yükselme, makama gelmenin yolu dinsel, mezhepsel, siyasal, ideolojik, STK referansı, tarikat ve cemaat referansına ihtiyaç duyulur. O yapıdaki devlet ağırlığını kaybeder. Temiz yöneticilerin azalmasıyla ehliyetsiz ve liyakatsiz kişiler devreye girer ve eğriye eğri, doğruya doğru diyemezler. Üstlerine el pençe divan dururlar ve onlarda astlarından aynı davranışı beklerler. Risk alanlar, şahsiyetli olanlar ise sıkıntıya girerler.  

Onun için kamu kurumlarında doğru duruşlu, şahsiyetli insanlara daha çok fırsat verilmeli, onları koruma altına almalıyız. Anlayacağınız fırsat eşitliği ve adalet; ekmeği ve huzuru beraber getirir.

           Günün sözü: İnsanı sessiz kalmaya zorlayan acı, onu bağırmaya zorlayan acısından çok daha ağırdır. Füruğ Ferruhzad

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakan Demir 1 hafta önce

Ülkede adaletsizlik zirve yaptı. Masum onbinlerce insan cezaevlerinde. 1.5 milyona yakın insan saçma sapan sebeplerle kriter adı altında hukuksuzca terörist ilan edildi. Arşı alaya yükselen adalet çığlıkları var.

Avatar
Şahin arıkan 6 gün önce

Allah hiç kimseye adalete hakkımı verir
Hakkını bile aramaya kalkmasın sen hak araren seni haksız durumuna sokarlar
Adalet ben adaletim bu senin hakkın demez adalete nasıl bilgi verirsenen ona göre hüküm keser burdada dili dönenin güçlü olanın ve hatta parası olanı vereceği bilgi gecerli olur haklınınki yağnış olur dünya düzeni böyle gelmiş böylede gider kimin canı yanarsa o bağırır adalet nerde diye tabiki bulursa