Yeni bir seçimin arifesindeyiz. Tahmin ettiğiniz gibi bu seçim, 31 Mart 2019 günü yapılacak olan yerel seçimler. Siyasi karakteri ağır basan millet vekilliği seçimleri çok ilgi duyduğum bir alan değil, ama yerel seçimler  apayrı bir anlam taşıyor. Elbistan’ın makûs talihi artık değişmeli. Nokta.

        İnanıyorum ki tüm Elbistanlılar aynı şeyi düşünüyor. Nedir istediğimiz ve beklediğimiz? Elbistan’ın fazlasıyla hakkettiği düzgün bir belediyecilik. En azından yağışlı havalarda kaldırımlarda yürürken, her araba geçtiğinde sek sek oynamayalım. Yollar zaten malum, öylesine bol çukur var ki… Alabalık tesisi kurmayı düşünenlere tüyo vermiş olayım, seç seç al…

      Seçimle ilgili olarak, özlem ve arzularımızı sayın Bekir Yılmaz köşe yazısında bir Elbistanlı gözüyle (3 Ekim Çarşamba Elbistanınsesi) yeterince anlatmış. Şurası da eksik miydi? diye kimse çabalamasın, gayet yerinde ve kararında bir bakış açısını ortaya koymuş.  Ellerine sağlık diyorum.  Müsaadenizle olaya başka bir pencereden bakmak istiyorum. Arz etmesi benden,  Kabul görür mü ? size kalmış bir durum.

       Bir işe talip oldunuz.. Mesela kasaplık. Kasaplığı tam olarak bilmiyorsanız çırak,  yarım biliyorsanız kalfa,  iyi biliyorsanız usta olarak işe başlama şansınız var. Bu her meslek dalında geçerli bir kuraldır.   Peki belediye başkanlığı için bir kural yok mudur?… Olması gerekir değil mi? Diyelim ki hayatı boyunca dağda koyun gütmüş adamı başkan seçtin… Garibim ne bilir ki ne yapsın. Yeminle söyleyeyim seçilen adama yazık.

        Sözüm, kıssadan hisse alanlara.. işi ehline ver kardeşim.. ki sonra ağlamayasın. Anlamayanlara da Şevval Sam’dan “kendim ettim kendim buldum” şarkısını bolca dinlemeyi tavsiye ederim.

        Gelelim sadede: Belediye hizmetleri, mesleki bilgi gerektiriyor. Başkan olacak kişi mesela mimar, mühendis, şehircilik uzmanı gibi mesleklerde eğitim almış ve yeterince tecrübe, bilgi birikimine sahip biri olmalı. Bu makam, parası olanların veya egosunu tatmin peşinde olanların aracı değildir ve de olmamalıdır.

      Parti ayrımı gözetmeksizin söylüyorum.  Kardeşim, Elbistan adayınız mimar, mühendis, şehircilik uzmanı gibi belediye hizmetleri ile uyumlu meslek sahiplerinden olsun. Avukat, doktor, müdür vb kişiler, hangi partide olduğuna ve kim olduğuna bakılmaksızın benim açımdan münasip değildir.   

 

EKONOMİK VERİLER :

ENFLASYON: eylül ayı itibarı ile , enflasyon tüketici bazında %24,52 oldu. Üretici bazında ise %46,52. Üreticilerin maliyet artışını son fiyata yansıtacağı dikkate alınırsa, Çarşı pazar fiyatlarının bir kat daha artması beklenmelidir.

   TÜFE ;

  ÜFE :

 

  Daha 10 gün önce açıklanan OVP şimdiden çöktü. Daha kötü olan ise seyretmekle yetinilmesi. Mayıs ayında yapılan hata tekrarlanıyor. Geçmiş yıllar dikkate alınırsa, son üç ayın enflasyonu %6 civarı çıkacaktır. Böylece 2018 yılı enflasyonu en iyimser tahminle %30 üzeri çıkacaktır. Merkez bankası faiz artırımı yapmak zorunda ama duyarsız veya baskı altında kalmışlığı muhtemel. Vatandaş fark etmeyebilir ama küresel güçler negatif faize razı olmaz.  

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammet 9 ay önce

Öncelikle yanlış hatırlamıyorsam yerel seçimler 31 Aralık değil 31 martta yapılacak.seçilecek kişiye gelince çoban neden olmasın? Nihayetinde oy veren herkes yönetime de talip olmalı zira çoban tabir ettiğiniz kişiler 16 yıldır öyle insanları seçiyorlar ki kendileri o mevkide olsa inanın hak, hukuk ,adalet,ekonomi alanında sectiklerinden pek farkı olmazdı referans verdiğiniz sayın yazar cumhurbaşkanlığı seçiminin ertesinde durmak yok yola devam ozetiyle bir deneme yazmıştı(makale denmeyecek kadar siradandi) bir sonraki köşesinde ise bana ağır hakaretler içeren bir yazı döşemisti acaba o yollar bozulduğu mı Elbistanin makus tarihi ile ilgili yazdı yola devam mı edemedi? Yoksa gerçeğimi gördü zira ettiği hakaretten sonraki hiç bir yazısını okumadım.Seçimlere gelince inanın verdiğiniz ekonomik istatistikler, saltanat yönetimi,devletin akrabalar eş dost eliyle adeta peşkeş çekilmesi,çiftçinin esnafın hatta ticaret erbabının durumunin günden güne kötüye gitmesi vs seçim sonuçlarını etkileyemelektir.Görev yaptığınız gazete dahil ülkede tüm basın büyük manipülasyonlarla tüm gerçekleri gizleyerek kendi çıkarlarına uygun haberler yapmaya devam edeceklerdır. Tüm satilanlar peşkeş çekilenler göz ardı edilerek duple yok yaptık da yok yaptık nidalarıyla göğüslerini kabartamctas binalarla öyle bir propaganda bombardımanı yapacaklarki seçim açık ara (il ve ilçemizde ) iktidar Partisinin olacaktır.SAYGILARIMLA

Misafir Avatar
sami eray 9 ay önce @Muhammet

Dikkatli okuyucu, gerçekten Herkese lazım. Evet tarih hatası yapmışım. Seçimler 31 martta. uyarınız için teşekkürler. Diğer görüşlerinize gelince ; Katıldığım ve katılmadığım noktalar var. Mesela Bir yazarımızın Herhangi bir konudaki görüşüne katılmak Onun tüm yazılarına veya siyasi çizgisine kefil olmak anlamına gelmez. İnsan onuru Doğruya doğru , yanlışa yanlış demeyi gerektirir.Diğer konuya, çoban meselesine gelince; Anayasa Madde 36- (1) Vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak seçme, seçilme ve siyasî faaliyette bulunma haklarına sahiptir der.Yazımda seçme ve seçilme hakkına itiraz yok, Sadece işe uygun kişiyi seçmemiz gerektiğine atıfta bulundum. Vurgulanmak istenen mantık şöyle; koyun besliyorsanız, İktisat mezunu birisine değil, iyi bir çobana güvenmek daha doğru olur. İlaveten Ekonomik değerlendirmelerimde ise eleştirel bakış açısı daima ön plandadır. saygılarımla.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Muhammet 9 ay önce

Öncelikle çakma tabiri size yakışmadı.ben mustear isim diyorum eleştiriye gelince sizin yazilariniz tarafgir hiçbir unsur yada cümle görmüyorum sürekli okurum ve tüm makalaleriniz bitaraf olarak yayınlanıyor.yayında olan yazınızda Sadece seçim tarihi yanlış olabilir dedim yazdıklarınızın tamamına canı gönülden katıldım.Sadece yazınızda bahsettiğiniz yazarın kalemini aleni olarak ve fütursuzca iktidarı desteklemek üzere kullandıgini belirttimki bunu siz de biliyorsunuz.Yorumları tlfondan yazdığım için sonradan düzeltme şansım yok bazı cümlelerim gerçekten anlaşılaramaktadır.Bu yaziniza istinaden ayrı olduğumuz tek konu belediye başkanlığına aday olacak kişide ki nitelikler tekrar ediyorum çoban dahi olsa dürüst demokrat halka ve hakk'a inanan birisi olsa mevcutlardan çok daha iyi olur.Lütfen unutulmamalıdır.eğitim kalitesi esas alındığında biliniyorki iktidar partisi (genel yada yerel) oylarının büyük kısmını bahse konu kesimden almaktadır SAYGILARIMLA

Misafir Avatar
sami eray 9 ay önce @Muhammet

Muhammed bey sanırım Bir karışıklık var. lütfen cevabımı yeniden okuyunuz. yazımın içinde teşekkür var ama "çakma" sözcüğü yok. saygılarımla.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Okur 9 ay önce

Sami bey size katılmak mümkün değil, belediyeler belde halkının mahali müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak için vardır. Bu ihtiyaçlarda sadece şehir planlama veya imardan ibaret değildir. Mevzuatımız birçok konuda belediyelere görev ve yetki vermektedir. Ayrıca büyükşehir ilçe belediyelerinde başta planlama olmak üzere bazı konularda başta başta büyükşehir belediyesi olmak üzere konunun diğer paydaşları vardır. Belediyecilik belde halkının birbirinden farklı ihtiyaç ve taleplerini hukuka uygun olarak karşılamak, şehrin kalkınmasınma rol üstlenmek ve medeni bir toplum oluşturmada öncülük etmeyi içerir. Bu nedenle bir belediye başkanının sadece mimar, şehir plancısı olması düşüncesi dar bir bakış açısının ürünüdür. Bir belediye başkanı tüm bu hizmetleri yerine getirirken diğer kamu kurumlarıylada eşgüdümlü çalışabilecek yönetici gerektirir. Dolayısıyla belediye başkanı olacak kişinin iyi bir yönetici olması gerekir.Aksi halde iyi bir plancı olsanız dahi iyi bir yönetici değilseniz sizinde güncel tartışmalar üzerine yoğunlaştığınız planlama ve imar problemlerini çözemezsiniz

Avatar
Bekir YILMAZ 9 ay önce

Özellikle vurgulamak isterim ki; Farklı görüşlerde olabiliriz, zaman zaman birbirimizi eleştirebiliriz de. Ancak hiçbir zaman nezaketi elimizden bırakmadan her türlü yapıcı eleştiriye açık olduğumu ifade ederek yürekli bir insan isen çakma isimle değil de gerçek isminiz ile eleştirilerinizi yapmanızı önerir. Konuyu Cengiz Aytmatovun bir sözü ile pekiştirmek isterim.
Sen Kendini Biliyorsan, Bil ki Kendini Bilmezlerin Söyledikleri Anlamsızdır. Unutma Gereksiz Eleştiri Sadece Gizli Hayranlıktır.”

banner129

banner119