SON İHALELER

HAVA DURUMU

ELBİSTAN HAVA DURUMU
A+ -A 29.08.2012, 1147 Okuma
Bekir Yılmaz
Bekir Yılmaz
bekir__yilmaz@hotmail.com

SEVGİ, SAYGI, SADAKAT…

Bekir Yılmaz

SEVGİ, SAYGI, SADAKAT…

SEVGİ Olmadan SAYGI,

Saygı Olmadan SADAKAT Olmaz.

"3 Katlı Bina Gibidir"

SADAKAT Çökerse Hepsi Yıkılır...

 

Arzu ve tutku ile peşinden koştuğumuz, para, mal, mülk, makam gibi değerlere olan hırsımız, bizleri sevgi, saygı, sadakat gibi duygulardan uzaklaştırıyor. Maddi değerlerin bizleri çok daha fazla mutlu edebileceğini düşünüyoruz ama bunların hiçbiri aradığımız huzuru, ne yazık ki sağlamıyor. Toplum içerisinde ne kadar itibar, mal, mülk, makam, şöhret sahibi olursak olalım, bunların hiçbiri insanların gerçek anlamda sevgilerini kazanmaz, sadakat duygularına mazhar olmaz.


Sevgi, saygı ve sadakatsizlik örnekleri sadece bireysel olarak değil, toplumsal olarak da görülür. Örneğin; çoğu zaman toplum olarak el üstünde tuttuğumuz, övdüğümüz, sevdiğimiz, değer verdiğimiz, insanlar bulundukları mevki ve makamı kaybettiklerinde kendilerine gösterilen saygı ve sevgiden de yoksun kalırlar. Bu sadakatsizlik örneğine hemen her yerde rastlamak mümkündür.


Siyaset, spor, eğitim gibi alanlarda topluma hizmet vermiş kişilerin de zamanla hatıralardan silindiği hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir. Okul yıllarında baş tacı ettiğimiz öğretmenlerimiz, gerek aileler gerekse öğrenciler tarafından, okulun bitmesiyle birlikte unutulur. Bizleri yetiştiren bugünlere gelmemizde çok büyük emekleri olan ”Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen Hz. Ali (r.a.) sözünü hatırlayarak bize 29 harfi öğreten öğretmenlerimize ne kadar sevgi, saygı, sadakat gösteriyoruz?

 

Siyasette de böyle değil mi? Sevgi, saygı ve sadakat duygusu. Dün baş tacı ettiğimiz önünde ceketimizi düğmelediğimiz, oğlumuzun, kızımızın veya yakın bir akrabamızın işi için tayini için saygıda kusur etmediğimiz siyasetçilerimiz bulundukları mevkii ve makamdan ayrıldıklarında hangi ölçüde sevgi, saygı, sadakat ve samimiyet duygusu içindeyiz!

 

Samimiyet, insanın içi ile dışının bir olması, kalbinde ne hissediyorsa, ne yaşıyorsa dışarıya da bunu yansıtmasıdır. Son derece dürüst, açık sözlü ve gerçek düşüncelerimizi, duygularımızı hiç saklamadan, hesap yapmadan, kendimizi olduğumuzdan farklı göstermeye çalışmadan “Olduğumuz gibi görünmek ya da göründüğümüz gibi olmak” sözünü de unutmadan sevgimizi, saygımızı, sadakatimizi göstermeliyiz.     

 

Biz insanlar samimiyetimiz ölçüsünde değer kazanırız. Sevdiklerimiz samimi olduğumuzu bildikleri için bize sevgi, saygı ve sadakat gösterirler.

 

Gerçek sevgi ancak saygı ile yaşanabilir.


1147 Okuma
Yazarın Diğer Yazıları

YORUM EKLE Yazı Yorumları ( 3 Adet)

Hüseyin gazi 01.09.2012 11:25
Haklısınız dostum,merkez nokta insan olmalıdır. Saygı ve sevgi eksilmeden ilişkilere yön verebilmeliyiz. Elbetteki insanlara olduğu gibi davranmak asillik tir. Makama gelene sarılmak, onunla resim çektirip yaymayı bile adamlık sanmak ne kadar ahmaklık sa makamdan düşen birinden uzaklaşmak da o kadar ahmaklıktır. Her an doğrunun yanında ve doğruyu konuşanlardan olmamız temennisi ile...
nesrin temel 29.08.2012 19:06
hemşerim iyi akşamlar galiba sıcagı ile ben okudum...ne yazsam yeterli degil diyerek...bende saygı olunca sevgi ve sadakat gelir diyorum.[nacizane].
MEVLÜT YAMAN 29.08.2012 18:27
ÇOK HAKLISINIZ BEKİR BEY. GÜNÜMÜZ TÜRKİYESİNDE UNUTULUYORSUNUZ. MAALESEF GÖZDEN UZUK OLAN GÖNÜLDENDE IRAK OLUYOR. AKSİNE UNUTULMAMAK GERKİRKEN ÇIKAR İŞBİRLİĞİ YAPANLAR .. MAKAMINIZI BIRAKIR BIRAKMAZ BİR DAHA GÖZÜKMÜYORLAR. NASRETTİN HOCA BOŞUNA DEMEMİŞ DEĞİLMİ YE KÜRKÜM YE DİYE .....MAALESEF....