banner136

SULTAN ABDULHAMİT HAN’IN RÜYASI
Hakk ehli bir kişinin sohbetinde “Rüya küçümsenmemeli, çokları gerçek olur” dediğini dinlemiştim. Osmanlı İmparatorluğunu otuz üç (33) yıl yöneten SULTAN ABDULHAMİT HAN’IN gördüğü bir rüyanın nasıl gerçek olduğundan bahsedeceğim bu hikâyemizde. Emekli imam ARİF TAPAN’ın; “Bilinmeyen Osmanlı Tarihi” kitabından okuduğu olay şöyle seyre der:
Yıl 1902. İstanbul Çemberlitaş semti 19 numaralı evde dul bir kadın oğlu ile yaşamaktadır. Ancak, oğlu oldukça ayyaş. Her gece içmekte, eve sarhoş gelmektedir. Bir gece aşırı sarhoş gelen oğlu, annesine kötü teklifte bulunur ve benimle birlikte olacaksın, yoksa seni öldürürüm” der. Annesi kurtulamayacağını anlayınca oğluna döner: “Ben bir abdest alıp iki rekat namaz kılayım. Ondan sonra istediğini yap” der. Oğlu izin verir. Kadın namazın arkasından duaya başlar “Allah’ım, beni şu zalimin pençesinden kurtar. Halimi, Sultan Abdul Hamit Han’a rüyasında göster. O’nu sebep halk et, benim kurtulmamı ihsan eyle” diye yalvarmaya başlar.
Bir saati bin eden, bin saati bir eden, yoktan var, vardan yok eden Cenabı Allah, göz yaşları içinde dua eden kadının yalvarışını rüya âlemiyle Sultan Abdul Hamit Han’a iletmiş olmalı ki; kan uykudan uyanan Sultan, derhal yaverini çağırıp şu emri verir: “Paytonuma bineceksin. Şu beylik tabancamı al. Çemberlitaş semtinde 19 numaralı evin kapısını çalacaksın. Kapıyı açanın alnına sıkıp döneceksin” talimat ve emri verir.
“Emir demiri keser” ve de aynen uygular. Aradan birkaç hafta geçtikten sonra yolu sözü geçen adrese düşer.19 numaralı kapıyı çalar. Kadın kapıyı açar; buyurunuz evladım diye sorusuna; “burada bir süre önce bir olay olmuştu deyip mahiyetini sorar. Yukarıda sözü geçen tüyler ürpertecek serencamı baştan sona anlatır: “Allah duamı kabul etti, onun belâsını verdi” der. Yukarıdaki fıkrada geçen serencamın benzeri beddualı vecizelerden bir kaçını şöyle sıralayabiliriz: “Alma mazlumun ahini, alır gözüyün şahını. “Alma mazlumun ahini, çıkar âheste âheste” Sözü geçen hanımefendinin ahi derhal yerini bulmuş, bir nevi gözünün şahını almış oluyor şu manzaraya göre. Zalim olanlara ve zalimlikte gözü olanlara ibret verici ders olmaz mı dersiniz?

ARİF TABAN'DAN, NAMAZ KILARKEN FARZ OLAN 7 ŞEYİ TARİF EDERMİSİNİZ ? SORUMU ŞÖYLE CEVANLANDIRDI:
" 1- Secdeye vardıktan sonra her iki ayak parmaklarının kıblaya bakması,
2- Eller,
3- Dizler,
4- Alnınla beraber 7 azan ile secde etmek farzdır. Birini mazeretsiz terk edenin namazının iadesi lazımdır. Tahiyyatta sağ ayak başparmağının kıpleye bakması vaciptir" dedi ve ekledi: .
" Hadis: camide, ön safta yer varken arkaya durmak mekruhtur. Kol kola değerek saf tutmak sünnettir. Cami de dünya kelamı konuşmak çok günahtır. Özürlü olanlar; yere oturunca kalkamayanlar hariç, sandalye de kılmak, Din İşleri yüksek kurulunca uygun bulunmadığı kamuya açıklandı. Allah onlardan razı olsun. Çünkü doğrusu da bu." nasihatinde bulundu.
NOT: Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunca yapılan özürlülerle ilgili açıklama Elbistanın Sesi gazetesinde de haber olmuştu iki yıla yakın önce. Buna rağmen halen bu kurala uymayanlara kitabımız kanalıyla da hatırlatmak istedik, bağışlanacağımızı umarak...
GÜZEL SÖZLER:
Âyet: O, kalemle yazmayı öğretendir, insana bilmediğini öğretendir: (Alâk 4-5)
Hadis; Hasta ziyaretinde bulunan kimse, ziyaretten dönünceye kadar cennet meyveleri arasındadır:(Müslim)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Karakaş. 7 ay önce

Rabbim hayırlı uzun ömür ihsan etsin de daha nice un sandıkları yazasın. Selam ve dua ile.

Avatar
Yaşar Gönenç 7 ay önce

Yazılarınızı zevk okur ve faydalanıyorum.Bu yazınızı ayrıca Balaban Kültür Derneğinde paylaştım.Oldukça ilgi gördü.Ellerinden öper saygılarımı sunarım

Avatar
Muzaffer CEHİZ 7 ay önce

Kadim dostum Sayın Göçer un sandığı kitabında ki yaşanmış olayları zevkle okuyorum ve bu kitapları itina ile saklıyorum size Allahtan hayırlı uzun ömür vermesini diliyorum hürmet ve saygılar sunuyorum.

banner129

banner116