banner136


Öğretmenim; Bizim çocuğun dersleri nasıl? Yazılıdan kaç aldı? Deneme sınavında kaç net yaptı? Dershaneye göndersek, özel ders aldırsak nasıl olur? Bunlara benzer birçok soru sormak geliyor içimden size. Bizim çocuğun gelecekte iyi bir yerde olmasını, yarınlarının daha iyi olmasını, güzel bir mesleğe sahip olmasını istiyoruz.

Bunlardan önce sahip olmasını istediğimiz başka şeyler var öğretmenim. Bir topluluğa girdiğinde; merhaba, günaydın, iyi günler, nasılsınız diyebiliyor mu? Hal-hatır sorabiliyor mu? Kibar mı? Nezaketle davranabiliyor mu? Yoksa argo konuşup, küfürlü konuşup, hakaretlerle konuşup veya konuşamayıp etrafındaki insanları ve arkadaşlarını kırıp incitiyor mu? Etkileşimi, iletişimi, arkadaşlığı, oturması-kalkması, konuşması, adabı nasıl öğretmenim.

Bizim çocuk, henüz çocuk öğretmenim. Bu yaşında biz yetişkinler gibi bilinçli, şuurlu ve sorumluluk sahibi olamayabilir. İdrak edemeden, olayların ve durumların farkına varamadan yanlış söz veya davranışta bulunabilir.

Huyu ahlakı nasıl öğretmenim? Kötü davranışı, tutarsızlığı, yalan, gizleme, abartma veya olduğundan farklı gösterme gibi davranışları var mıdır? Devletin, okulun malına veya arkadaşlarının eşyalarına zarar verme türünden davranışları var mıdır? Edepsiz sözleri veya hareketleri, ahlaksızlığı, arkadaşlarına veya öğretmenlerine karşı saygısız veya kaba davranışı var mıdır? Sorumsuz ve umursamaz bir çocuk mudur? Kişisel temizliğine veya çevre temizliğine aykırı davranışı var mıdır? Eğer bunlar varsa veya olursa geç olmadan düzeltilebilmesi için bize bilgi vermenizi rica ediyoruz öğretmenim. Bize önce bunları anlatın lütfen.

Okulda arkadaşlarını incitiyor mu? Onlarla dalga geçiyor mu? Arkadaşlarının gururunu incitecek bir davranışta bulunuyor mu? Asıl ben bunları öğrenmek istiyorum sizden. Devletimizin kendisi için sunduğu imkânların ve olanakların farkında mı? Okuldaki imkânlardan, kendisi için sunulan hizmetlerden, öğretmenlerinin kendisine gösterdiği fedakârlıklardan, verdikleri emeklerden haberdar mıdır? Değeri, kıymeti biliyor mu? Vefalı mı bizim çocuk? Bunları konuşalım öğretmenim.

Dediğim gibi bizim çocuk henüz çocuk... Büyüdükçe öğrenecek, öğrenerek büyüyecek. Büyüdüğünde ahlaksız, vicdansız, hırsız, yalancı, pis, kirli, düzenbaz, şarlatan bir makam-mevki sahibi olmasını istemiyoruz. Eğer böyle olacaksa, olmaması için ne gerekiyorsa yapmamıza yardım etmenizi istiyoruz. Elbette ki iyi bir geleceği olsun istiyoruz fakat gelecekte ne olacaksa olsun gurur duyacağımız bir kişilikle olsun istiyoruz. Yaşadığı sürece çevresine faydalı olacak bir insan olarak topluma dâhil olsun istiyoruz öğretmenim. Sokakta yardıma ihtiyacı olan birisini görünce yardıma koşabilsin. Sıkıntısı olan bir arkadaşının derdine ortak olabilsin. Bulunduğu yeri gocunmadan temizleyebilsin istiyoruz. Gördüğünde koşarak gidip, elinden alarak, götüreceği yere kadar götürsün istiyoruz yaşlı bir teyzenin poşetlerini.

Akademik eğitim yönünden başarılı olması ailesine, vatanına ve milletine faydalı bir fert olması açısından önemli fakat daha gurur verici olanı erdemli bir fert olmasıdır. Gelecekte erdemli bir baba, erdemli bir anne olmasıdır.

Öğretmenim; Çocuklarımızı sadece ders odaklı olarak robotlaştırmadan, veliler olarak kendi arzularımızı ve beklentilerimizi çocuklara dikte etmeden, veliler olarak olmak isteyip olamadıklarımızı çocuklarımızdan beklemeden, iyi bir insan olmaları için neler yapmamız gerekiyor onları anlatın bize. Yardımınız ve emeğiniz ile önce eğitim verelim bizim çocuğa, sonra öğretimini konuşalım. Çünkü eğitim aile, çevre, arkadaş ortamı, sınıf ortamı, öğretmen, veliler ve diğer öğrencilerle etkileşim içerisinde gerçekleşen bir bütün süreçtir.

Çocuğumuzun gelecekteki mesleği veya yapacağı iş, bulunacağı makam veya mevki, alacağı unvan veya rütbe değil de, toplumdaki insani yerini etkileyecek olan olumlu davranışları nasıl kazandırmalıyız bize bunları anlatmanızı istiyoruz öğretmenim. Ve yine gelecekte toplumdaki yerini olumsuz yönde etkileyecek olan davranışları neler ise bunları bertaraf etmek için bize düşen nedir? Neler yapmamız gerekiyor? Onları bize anlatmanızı istiyoruz.

Unutmadan söyleyeyim öğretmenim. İşimize gelmeyen durumlar olduğunda, gerçeklerle yüzleşmek istemediğimizde, olayların içeriğini bilmeden, öğrenmeden gelip size bağırıp-çağırıp, hakaret edebiliriz. Her olayı size bağlayıp, her olumsuz duruma sizi sebep olarak görüp belki de çocuğumuzun anne-babalık sorumluluklarımızı size yükleyip, her gün sizi bir yerlere şikâyet edeceğiz. Olur-olmaz, yalan-yanlış iftiralarla dava edeceğiz belki. Belki sınıfınıza kadar gelip size hakaretler edecek, belki üstünüze yürüyeceğiz. En masumu belki de her şeyi sizden daha iyi biliyormuşuz gibi davranıp, kendi çocuğumuzun eğitimi için size destek olmak yerine yaptıklarınızı kabul etmeyerek size “akıl(?)” vereceğiz. Belki çocuğumuzun güzel davranışlarını bizden bilip, olumsuz davranışlarından sizi sorumlu tutacağız. Mesleğinizden bıkma ve usanma noktasına getireceğiz belki. Belki de bu yaşına kadar veremediğimiz anne-baba ve aile eğitimini de sizden bekleyeceğiz. Ama siz bize aldırmayın öğretmenim. Bizim kendi çocuklarımızın geleceğini, siz bizden daha çok düşünün lütfen. Siz bütün bunları bizim yetişkinliğimize ve olgunluğumuza verin.

Siz yine çizdiği bir resimde çocuklarımızın geçmişini görüp, bir söz veya davranışında geleceğini görmeye devam edin öğretmenim. Siz yeter ki eğitin öğretmenim, siz yeter ki emeğinizi esirgemeyin.

“Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK)

Öğretmenler gününüz kutlu olsun Öğretmenim…

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arif BİLGİN 6 ay önce

Harikasınız.
Bu yazının her paragrafı ayrı bir yazı konusu olarak ele alınıp işlenmeli..
Hatta o zaman okuyucuya çok daha yararlı olur kanaatindeyim..
Selamlar, başarılar...

Avatar
İbrahim 6 ay önce

Maalesef çok haklısınız sayın hocam. çocukları her zaman derslerinde çok iyi olsun iyi bir meslek sahibi olsun diye çalışıp çabalıyoruz ama yeri geldiğinde bize bile başkaldırıyor ve gücümüz yetmiyor.

Avatar
Hatice 6 ay önce

Mükemmel teşhisler hocam kaleminize sağlık

Avatar
Hatice 6 ay önce

Mükemmel tesbitler hocam ağzınıza sağlık.

banner129

banner119