banner136
   Anlıyorum ki; teşekkür etmek, özür dilemek beynini kullanabilen erdemli insanlara mahsustur.  Erdemli insan da adaletli olandır. Adaletin terazisi, esasen iç dünyamızdır.  Erol Gök’a  der ki; Adil kişi olmadan ‘’adil hakim’’, ‘’adil düzen’’, ‘’adil devlet’’ olmaz. Ben de ; Adil insan olmadan ‘’adil iş’’,’’adil aile’’,’’adil sağlık’’,’’adil eğitim’, ‘’adil toplum’’’de olmaz, olamıyor diyorum.  O yüzden adil bir dünya için birinci vazifemiz adaletli- erdemli insanlar yetiştirmektir diyorum.

Eflatun,  mutluluğun adalete, doğruluğa uygun davranmakla ortaya  çıkacağını, mutsuzluğun  da ölçüsüzlük ve adaletsizlikten kaynaklandığını söyler. Demek ki; adaletli iyilik için çok mücadele gerek. 

Herkes sadece kendi istediği olsun istiyor. Buda mümkün değil. Böyle bir durum  adaletsizliğe kapı açar ve açıyor da.  Adaletli olmayan iyi olmaz, olamaz.  Her işte hakkaniyet şarttır.Torpille, partiyle, kayırmacılıkla iş yapmak- yaptırmak bir kesime ‘’iyi’’ ama diğer kesimin hakkını gasptır, adaletsizliktir. Tespitim bu.

Yıllardır duyarım; ‘’Ben yapmasam başkası yapar’’ onun için bizde yandaşlarımıza torpil olalım diye. ‘’Herkes yapıyor’’bahanesi haramı helal kılmaz, kılmıyor da. Bu şekilde yapılan olumsuzluklar, yanlışlıklar kötü alışkanlığa dönüşerek toplumu kirletti ve kirletiyor da... Her şeye rağmen düzgün ve dürüst insan çalmaz, çarpmaz, çaldırmaz, sömürmez ve eğilmez. Yediği cebinden olur, harcadığı emeğinden ve ömürden olur. Tespitlerim böyle, Bilinsin isterim.

Bir kısım insanımız başkalarını korumak için canlarını verirken, iyilik için mallarını dağıtırken, faydalı olmak, dürüst ve güvenilir olmak için gayret ederken, başkalarına yük olmamak ve zarar vermemek için hassas davranırken;  insanların bir kısmı da başkalarını kandırmaya eğilimli olup zulümle, kurnazlıkla elde ettikleri mal, makam, para ve zevk peşindeler. Onlar, adli sistemle ve şiddetle  durdurulmadığı sürece sahtekarlığa, başkalarının malını çalmaya, ezmeye vicdani pişmanlık duymadan devam ederler, ediyorlar da. Onların yaptıkları yanına kar kaldığı sürece kötülük önlenemez.  Allah bu milleti; varlıkları zarar, yoklukları kar olan kişilerden korusun. 

Hakkaniyetli eleştiriye hepimizin ihtiyacı var. Ezme, sömürme ve mahçup etme amacı olmayan. Samimi ve beklentisiz hatalarımızı söyleyebilen insanlara ihtiyacımız var.  Aslında başkalarında eksiklik yanlışlık arayacağımıza birazda kendi öz eleştirimizi yapıp kendimizi düzeltmemiz gerekiyor. Ancak o zaman daha düzgün işler yapmış oluruz.

İnsan hakları, demokrasi, hürriyet ve hukuk devleti gibi kavramları tek bir kelime ile ifade etmek istersek bu’’ADALET’’ olur. Can suyumuz ve gıdamızdır adalet.

Ülkemde bir çok şey ’’kanun meselesi’’değil, adalet ve ahlak meselesidir. Ahlaksızlığın ve arsızlığın önlenemeyen yükselişi olduğu sürece yasa, yasa teklifi ve göstermelik laflarla düzelme olmaz, olmuyor da.  Tespitlerim böyle.

Günün sözü: Bir günlük adalet 60 yıllık ibadetten üstündür. Hz. Muhammed(s.a.v)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gülhan Bulut Şahin 8 ay önce

Hocam sizin yazılarınızı okuduğumda hem çok seviniyor hem de üzülüyorum. Neden derseniz, benim gibi düşünen insanların olduğu, ayrıca bunlardan birisi benim kıymetli hocam olduğu için seviniyorum. Diğer yandan bu devletin vatandaşı olarak devleti içten kemirenleri de gördükçe üzülüyorum. Emniyetin orada bir duvar yazısı var ya'' devletini en çok seven, görevini en iyi yapandır'' diye.. bu sözü kendine destur edinen kişi etrafındakilerin hakkını yemez de, yedirmez de. Ama maalesef kurumların çoğunda önemli bir pozisyona gelecek kişiyi ''bu kişi iyi iş yapar yerine, işimizi iyi yapar mı? diye değerlendirip seçiyorlar. Adalet geç gelir ama temiz olur derler. Sabretmek ve bizden türeyecek neslimize bu erdemi aktarmak gerekiyor. TEŞEKKÜRLER.

Avatar
M.Emin ELAGÖZ 8 ay önce

Kıymetli Gülhan değerlendirme yorumun için teşekkür ederim. Yıllardır kamudaki tembelleri, kemirgenleri ve çürükleri söylüyor, yazıyorum. En iyi insan, en iyi vatansever ve görevini en iyi yapan insandır. Ne yazık ki çalışanlara, dürüstlere sahip çıkılmadıkça bu sıkıntı devam eder, ediyor da. Bizler de bıkmadan, usanmadan faydalı olmaya devam edeceğiz. Allah güç ve kuvvet versin. Allah'ım sizin gibi güzel insanlara huzur versin. Görüşlerine katılıyorum, doğru söylüyorsun.