banner136
 
            
            En iyi devlet bize kendi kendimizi yönetmeyi öğretebilen ve insanın insanı sömürmemesi için gerekli tedbirleri alan devlettir. Aileler ve ebeveynler de öyle olmalıdır. Aksi olursa insan, insanı sömürür, yaşamı kendi saltanatına göre sınırlandırır. Sınırlandırdığı kuralın dışına çıkanı da düşman ilan eder, istismar eder ve şiddet uygular.
 Şiddeti çözüm aracı olmaktan çıkarabilmek için çocuklarda ki ‘benliği’ doğru geliştirmek durumundayız. Benlik ilk önce ailede gelişir, kimlik ise ‘aile-okul ve çevre’de gelişir. Kişilik ise aile-okul-çevrenin yanında kişinin bilgisi, çabası ve ilgisi ile gelişir.
            Kişilik ‘güzel ahlakla’ donatılarak gelişirse orada şiddet -kavga değil, huzur olur. 
            Zaman zaman çocuk ve gençler ile ilgili konuşmlarımda; toplumun huzuru için evlatlarımızı iyi ve ahlaklı olarak yetiştirmemiz gerektiğini söyleyince eleştiriliyorum. Temiz olsunlarda kirlileşen dünyada çocuklarımız ezilsinler mi!? Diyenler var. Onu diyenlerin geneli de kadın haklarını savunduğunu söyleyenler kadınlar. Vicdanlar vitrinde ve gösterişte... İlginç olan da bu. Öyle gerekçeler uyduruyorlar ki şaşarsın. Çocuklarımız (kız-erkek)kurnaz olsun, ezilmesin, rahatı için ne gerekiyorsa yapsın, gezsin-eğlensin, canı neyi istiyorsa(!) onu yapsın, bana dövülüp gelmesi dövsün gelsin diyorlar. Özellikle beynine erkek üstünlüğü ve şiddeti yükleyerek büyütülenler can yakıyor ve hatta öldürüyor da. Kırıkkale’de öldürülen Emine Bulut örnektir. Erkeğin de kadının da arızalı olanı var ama bunun bedeli öldürmek olmamalı. Bu sadece ülkemizin değil, dünyanın sorunu.
             Bazen toplumda; şiddet eğilimli, uyuşturucu bağımlısı, kural tanımaz, hazcı, narsist ve psikolojik sorunlu olan çocuklarını ‘’evlilikle’’ tedavi olur, evlendirelim düzelir düşüncesi olanları da görebiliyoruz ne yazık ki! Yok böyle bir tedavi şekli. Kimsenin çocuğunu yakma hakkınız yok. Gençler deneme tahtası değil. Zamanla geçer demekle olmuyor. Geçmiyor da. Görüyorsunuz ki yakıp -yıkıp geçiyor.
Toplumda öfke kusmaya hazır fertler çok. Aman dikkat! Onlar, insanların mutsuz ederek ve onların enerjilerini emerek mutlu olduğunu sanır ve hep öfke biriktirirler. Ayna tutsan daha fazla öfke kusar aynaya baktıkça. Ben mutsuzum sende mutsuz ol modundalar. Onun için çocuk ve gençleri  terbiye etmeden önce kendimizi terbiye etmeliyiz derim.
            Çözüm için siyasal hesapla değil, çözüm odaklı yaklaşmak zorundayız.  Aksi halde aileler hedef alınır ve sosyal yapıya kurşun sıkılır. Sinsi projelere dikkat!
             Çözüm için sevgi, saygı, şefkat, merhamet, hak, hukuk her bilgiye katık eylemeli. Özellikle güzel ahlak diyorum. Ahlakın hakim olmaması durumunda, eğitim sistemleri zeki bireyler yetiştirse bile bu, onları kötülük yapmaktan, haksızlık yapmaktan, çalmaktan ve insan öldürmekten alıkoyamaz. Gençlere önce ahlak dedirtmezsek; kadınımız- erkeğimiz hiçbirimiz, ölçülü, mutlu ve huzurlu olamayız. Erkeğe, kadına, hiçbir şahsa,  ideolojiye ve siyasete bağlı olmaksızın ‘’ahlak için ahlak’’anlayışı eğitim politikalarına hakim kılmak zorundayız.
             Eğitim, bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla istendik değişim meydana getirme sürecidir. Ahlaki eğitim deyince de; öğrencilerin kendi yaşantıları yoluyla istendik ahlaki davranışları anlamamız gerekir. Ahlaki olan, adil olandır ve içimizdeki adalet duygusundan köken alır ve oradan beslenir. Yalnızken de kaybetsen de doğrudan yana olabilmektir adalet duygusu ve ahlak. Bu da somut olarak gerçek hayat üzerinden temellendirmek lazım. Arsızlığa, hırsızlığa, yolsuzluğa, kayırmacılığa, rüşvete ve kötülüklere fırsat vermemekle olur. Bu tür kötülüklerle mücadele şarttır. Kadına ve erkeğe şiddetin bitmesi için önce ahlak diyorum.
 Bu konu ailede, okullarda, medyada ve her yerde gündem olmalı. Milli eğitimde ve herşey de önce ahlak demekle ölçülü , mutlu ve huzuru bulabiliriz. Okullarda; insanların insanları sömürmemesi için bile dersler konmalı derim. 
           Günün sözü: Nefis, çok hileci ve yalancıdır. Kendi arzularını sana iyi ve yararlı gösterir. Aman dikkat!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner129