banner136
TEKNİK GÖRÜŞ                                                                             
                                                                                           tel: 0 538 494 89 40
                                                                                           e-mail: aykutca86@hotmail.com
 
TEKNOLOJİ İLE İMTiHANIMIZ
 
Teknoloji içinde bulunduğumuz son yirmi yıldan bu yana ve günümüzde çok sık duyduğumuz kelimeler arasındadır ve nedir bu teknoloji diye kendimize sormuşluğumuz, ancak araya bir şeyler girmesinden dolayı anlamayı ertelemişliğimiz mutlaka vardır. Kendime göre tanımı ile başlayıp bu hafta bu bilim dalı ile olan dünyevi ve milli münasebetlerimize değinmek istiyorum. Kendime göre tanımı: İki kelime ile ''Uygulama bilimi''dir. Evet! Hem de her alanda. Çok geniş bir yelpazesi olan hizmet sektöründen tutun, tarım, hayvancılık, maden, denizcilik, havacılık, uzay( ki mecburen ). Yani her yerde hatta dini yaşantımızda bile çevremizi saran bir bilim dalıdır. Ne uygulaması diyorsanız, yeni fikirlerin hayata uygulanması bilimidir. Bu fikirler icat edilmiş bir '' şey'' in daha iyi şöyle olurdu fikri olabileceği gibi. Hayat tarzımıza devrim niteliğinde giren icatlarda olabilir tabi buna en popüler örnek olarak akıllı telefonları örnek verebilirim. Tanımı yapıp birkaç örnekle açıkladıktan sonra bu işin çılgınlık kısmı var birde. Buna değinerek konuyu alıp farklı limanlara götüreceğim. Teknolojiyi ne için takip ediyoruz ? Yine kendimize sormayı belki unuttuğumuz sorulardan biriside budur. Cevap sizce nedir acaba; Heyecan vermesi mi, merak mı, kıskançlık mı, üstün hissettirmesi mi? Bence hangi cevabı verirseniz verin hepside en sonunda yaşam kalitenizin artması ile sonuçlanıyor. Yaşam kalitenizin artmasının getirdiği mali güçlükleri kaldırabildiğiniz müddetçe ilgi duyduğunuz her alanda yenilikleri hayatınıza katmanız dünya görüşünüzü de daha geniş hale getirecektir.
Dünya görüşü dedikten sonra tarihte hep okuduğumuz gibi yüksek medeniyetler yukarıda belirttiğimiz teknolojiyi hayatlarına uygulayarak '' yüksek'' sıfatları kazanmışlardır. Tekerleğin savaş arabalarına uygulanışı M.Ö.3000' lerde mezapotamyada Sümer uygarlığını kurmuş, şehir devletleri çevre yerleşim birimlerine bu araba teknolojisi sayesinde sahip olmuştur. Bu olaylardan haberdar oluşumuzu yine yazı teknolojisi yani yazının icadı ile bilir olduk. Yine roma imparatorluğu gittiği coğrafyaya su kemerleri ve yollar inşa etmiş bu alanda teknolojiyi hem kullanıp hem de geliştirerek merkezi olan Roma iline bilgi ve lojistik ulaşım süresini dünyanın o güne kadar gördüğü en mükemmel şekilde kısaltmıştır. Bu sayede ordularına bilgi ve asker gönderim zamanını en çabuk hale getirmiş ve o gün ki bilinen dünyanın 3/4 ne sahip olmuştur. Çok uzaklardan biraz daha yakına doğru geldiğimizde İstanbul fethinde ecdadımız, Bizans olarak tabir edilen Doğu roma imparatorluğunun sur teknolojisini delmek için kullanılan toplarının gövdelerini o zamana kadar görülmüş en ileri metalurji bilimi sayesinde döktürmüş ve bu gövdelerin yüksek patlamalar karşısında uzun süreli dağılmadan çalışmasını sağlanmıştır. Daha yakın zamandan örnek verirsem, kendi tabirleri ile birinci endüstri devrimini ilk gerçekleştiren ülkeler modern sistemleri ile 1. dünya savaşında üstün medeniyet tanımını teknoloji ile ele geçirmişlerdir. Yukarıda değindiğim her konu başlı başına kitaplarda anlatılmış çok geniş kapsamlı olaylardır, burada uyandırmak istediğim ilgi teknoloji bilimini takip eden her topluluk ( bu kadim zamanlarda kabilelerdi ) rakibi veya düşmanı karşısında avantajlı duruma geçmiş ve tarihin akışını kendi lehine çevirme fırsatına sahip olmuştur. Medeniyet ve millet olarak bu avantajın daha önce sahibi olduysak bunu yeniden yapabilecek güç ve kabiliyete sahip gurur duyacağımız bireyleri tekrar yetiştirmeliyiz.
Yukarıda bahsi geçen endüstri devrimi tabiri bizim için teknoloji takibi ve üretilmesinde kritik öneme sahip tanımlardan birini teşkil etmektedir. Peki bu birinci endüstri devrimi ile bize üstün gelen medeniyet bu ''devrim'' tabirini nasıl uygulamış ve biz hamlemizde geç kalmışız buna değinelim. 1. endüstri devrimi 1700 lerde buhar gücü ile çalışan makina ve tesislerin kurulumu ile özellikle İngiltere ve Avrupa topraklarında başlamıştır yani bizim medeniyetimizde popüler bilimin gerilediği bir dönemde. Elektriğin icadı yine bu medeniyet içerisinde olmuş ( bknz. Tesla, Edison) ve batı adamı elektrik enerjisini makinalarda kullanarak 20. yy 'ın başlarında 2. endüstri devrimini gerçekleştirmiştir. Bu dönem bizim savaşlardan savaşlara koştuğumuz bir zamanda denk gelir. 1970 lerde bugünkü bilgisayarın ataları bulunduğunda ise bunu sanayiye uygulayan batı adamı 3. endüstri çağına toplumunu taşımıştır. Yine bizi bu dönemde bölgesel sorunlara zaman harcamamızı sağlamışlardır. Fark ettiyseniz her bir dönem arasındaki zaman aralığı daha hızlı daralmaktadır. Yani bir sonraki teknoloji çağına neslimizi yetiştirerek hazırlıklı olabiliriz. 4. sanayi devrimi veya evrimi ise internet üzerinden makinaların otonom iletişimi sayesinde başladı. Devlet her nesilde yeniden doğar mantığı ile batı medeniyetinde ki bir bireyin fiziki donanımı bizim insanımızdan bir milim farklı olmadığı şüphesiz ise yeni nesillerimize bilginin nasıl kullanıldığını ve paylaşılarak çoğaldığını öğretirsek yani nesle teknoloji bilimini yapmayı aşılarsak, bir sonraki nesilde batı adamı ile aramızda olan teknolojik farkı kapatacağımız gibi pratik zekası ile nam salmış bir millet olarak yeni icatları dünyanın teknoloji hazinesine sunacağımız konusunda da hiç bir tereddüt'ümüz yoktur. Örneğin; Bugün artık nesnelerin interneti ( IOT) konusunu dünya gündemine almışken bizimde bu bakir alanda çalışmalar yaparak bu son yenilikleri ülkemizde geliştirebiliriz. Özellikle havacılık alanında çok büyük atılımlar yaptık ve bunun meyvelerini topluyoruz. Gençlerimizi teknoloji üretme yoluna kanalize edebiliriz. Yazının başında saydığımız teknolojinin hitap ettiği her konuda başarılı çalışmalar yapan nesiller ile bizim muasır medeniyetler topluluğu içerisindeki yerimizi gayet sağlamlaştıracaktır. İyi okumalar...
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.