banner136

Merhaba değerli okurlar. Elbistan’da yaşayan biri olarak; Elbistan’ı ve bölgeyi uzun zamandır gözlemleme imkanı bulabildiğim için teknik konulardaki gözlemlerimi ve yorumlarımı günlük yaşamda tartışılan teknik konulardaki ''merak edilenleri'' siz değerli okurlarla paylaşacağım. Sizlerden gelecek görüş, öneri ve eleştiriler, beni daha çok araştırmaya sevk edip, yeni yazılara konu olacaktır.

Bu ilk yazımda ve takip eden yazılarımda Elbistan’ın yeni tanıştığı ve onuncu aydan itibaren kullanmaya başladığı doğalgaz ve kullanımı  konusunda bilgiler verip, kullanıcının nasıl gaz kullanımından verim sağlayıp karlılık elde edebileceğini anlatacağım. Peki nedir bu doğal gaz? İsmi yer altında doğal yollarla oluştuğu ve sondaj yolu ile yer yüzü alt katmanlarından çıkartıldığı için ''DOĞAL'' olan doğal gaz diğer kimyasal adı ile METAN gazı ve türevleridir. Hidrokarbondur hava ile yandığında karbondioksit ve su buharı oluşturur bu nedenle yakıcı bacalarından beyaz bir buhar görürüz. Tüpler ile satın aldığımız ocak ve şofbenlerimizde kullandığımız veya araçlarımızda yaktığımız Lpg den farklıdır. Yine bu lpg konusunu da hem ocaklar için hem de araçlar için anlatacağım. Konumuza dönersek doğalgaz tıpkı petrol gibi basit anlatımla organik fosil malzemelerin etkileşimi ile oluşmaktadır. Ülkemizde henüz doğalgaz rezervi bulunamamıştır ancak son yıllarda milli arama gemimiz ile Kıbrıs açıklarında arama faaliyetleri yürütülmektedir. Kullandığımız gaz ise dış menşelidir; Özellikle İran ve Rusya’dan boru hatları vasıtası ile ülkemiz yüksek miktarlarda gaz temini yapmaktadır. Tabi doğalgaz konusunda bu ülkelere mecburiyetimizde vardır. Aldığımız gazın aslında en son amacı konut ısınmasıdır. Doğalgaz ısıl verimi yüksek ve hala nispeten ucuz bir yakıt olduğu için elektrik üretiminden, çelik sanayisine kadar pek çok alanda halihazırda uzun zamandır ülkemizde kullanılmaktadır. Hatta başta Ankara belediyesi otobüsleri olmak üzere artık pek çok toplu taşıma aracı ve kamyon dizel yakıt yerine doğalgaz yakarak çalışmaktadır. İleriki yazılarımda doğalgaz ile ülkemizin tanışması konularında ve doğalgazın ülkedeki konumu, çevreciliği ve yasal mevzuatının gelişimi, konutlarda verimli kullanımı konularında bilgiler vermeye devam edeceğim.

Vatandaşımızın aklına takılan ve de sorduğu ilk sorulardan birine yani doğalgazın genelimizi ilgilendiren kısmına giriş yapayım. Doğalgaz zehirlimidir? Doğalgaz zehirsizdir. Solunum yolu ile vücuda girdiğinde kan ile herhangi bir kimyasal tepkimeye girmez. Soba zehirlenmesinin baş aktörü kısaltması CO olan karbon monoksitin kan ile tepkimesi gibi bir olay doğalgazda olmaz. Doğalgaz çok solunduğu durumda oksijen alınamadığı için doğalgaza maruz kalan insan zehirlenmeden değil boğulma nedeni ile hayatını kaybeder. Doğalgaz aynı zamanda renksiz ve kokusuzdur ancak içerisine kaçak durumunda fark edilebilinsin diye gaz boru hattına verilmeden önce THT ilave edilir (sarımsak kokusu) 1 metreküp gaza 10 miligram kadar yeterlidir. Doğalgaz kaçağı algılandığında kapalı ortamda kıvılcım meydana getirecek tüm durumlardan uzak durulmalı yani lamba yakma, elektrikli cihaz kullanmak, hatta cep telefonu kullanmak vs. gibi davranışlarda bulunulmamalı. İlk önce yetkililere - gaz dağıtım şirketine açık adres ile kaçak ihbarında bulunup kaçağın bulunduğu mahalde gazın boru ile giriş yaptığı ilk vana kapatılmalıdır ( örneğin daire girişindeki gaz vanası kapalı pozisyona getirilmelidir). Doğalgaz uçucu yani havadan hafif bir gazdır bu nedenle gaz detektörleri gazın kullanıldığı odanın tavanına yakın pozisyonlara takılmalıdır. Gaz detektörü kaçağı algılayarak gaz hattı üzerindeki piyasada selenoid denilen elektromanyetik nitelikli vanası kapalı pozisyona otomatik alır. Havadan hafiflik özelliği ile kaçaklarda şöyle bir avantaj oluşturur; evde doğalgaz tesisatı çekilirken pencerelere açılan üst menfezler kaçak durumunda gazın tahliyesini kolaylaştırır, bu nedenle menfezler mümkün oldukça camların veya duvarların üst kısımlarına açılmalı ve soğuk havalarda bile sağlıklı çalışma için açık bırakılmalıdır soğuk oluyor diye kapatılmamalıdır. Her yanıcı gazın yanabilmesi veya patlayabilmesi için hava ile belli bir oranda karışması gereklidir. Bu oranın altında yada üstünde gaz kaçağı olsa bile yanma ve patlama olmaz. Doğalgazında patlaması durunda tehlikeli olduğu hava gaz karışımı %5 ile%15 aralığıdır bu değerin altı ve üstü doğalgaz tutuşamaz. Yani kapalı bir ortamda çok fazla gaz varsa tutuşma olmaz ancak sakın böyle bir denemede bulunmayın çünkü yukarıda belirttiğimiz oran cihazlar yardımı ile tespit edilebilir.

İleriki yazılarımda yine doğalgaz rezervleri boru hatları, şehirlerde neden ve niçin kullanımına geçildiği, evlere kadar nasıl getirildiği, bu işin hangi standartlara göre icra edildiği, yasal dayanakları, verimlilik tavsiyeleri ve muhtelif gaz ile ilgili konularda siz değerli okurlara bilgiler vereceğim.

 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdurrahman YILDIRIM 7 ay önce

Aykut bey emeğinize sağlık, çalışma ve arastirmalarinizin devamını bekliyoruz.

Avatar
Ali kuştan 7 ay önce

Bu değerli anlatımın ve bilgilerini bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim Aykut bey

Avatar
Ali Polat 7 ay önce

Aykut bey, yazınızı çok faydalı bulduk. İnşAllah devamını bekliyoruz. Teşekkürler

Avatar
Recep doğan 7 ay önce

Şefim bilginizden faydalanmak güzeldi devamını bekleriz kolay gelsin

Avatar
Mehmet YAZICIOĞLU 7 ay önce

Teşekkür ederiz Aykut bey,
doğalgaz konusunda ki meraklarımızı giderdiniz..

banner129

banner116