Aylardır uzun bir seçim kampanyasının ardından ülkemiz; millet iradesini sandıkta ortaya koyarak anayasa değişikliğini gerçekleştirdi.  Temenni ve dileğimiz vatanımıza ve milletimize hayırlı uğurlu olmasıdır.
Ne gariptir, milletçe her seçimi bir muharebe gibi hasım cepheler haline getirerek kardeşlik zincirimizi zorluyor,  hatta kopararak, hem yorgun hem de yarım kalıyoruz. Adeta seçim sandıkları fikirlerin değil de, kinlerimizin toplandığı havuzlara dönüşmekte.  Sevgi, muhabbet ve kardeşlik duygularımız mana ikliminden uzağa düşünce dengelerimiz bozulup, öfkelerimiz öne çıkıyor. Hâlbuki bu güzel vatanda kardeşçe yaşamanın sırrı, iç ve dış düşmanların saldırılarına karşı topyekûn göğüs germeyi gerektirir.
İnsan olarak olgunlaşmamızın toplum hayatındaki son durağı,  millet ve devlettir. Bize düşen;  milli benliğimize inanmak, Türk Milletinin mukaddes bildiği hak ve hukukuna, yüceliğine, kabiliyetine, fıtratında var olan cevherine ve asaletine inanmak ve güvenmektir.
Amacımız; her daim, ırk, dil, din, mezhep, renk, sosyal statü, güzellik, çirkinlik gibi kavramları dikkate almadan, insanımızı insana,  insanla, insanca anlatmak ve anlamak olmalıdır diyorum.
Geride bıraktığımız fikir ve düşünce çatışmalarının kirli ve kinli gönül kırıntılarından, acilen kurtulup, tüm birikim ve enerjimizi gelecek için harcamaya odaklanmak zorundayız. Dünün hastalıklarını yarına taşımadan bünyemizden atmalı, gerek şahısların,  gerekse ülkemizin sırtında bir mali yük olarak bıraktığı,  referandumun külfetinden kurtulma çabalarımız gündemimiz olmalıdır.
On beş Temmuz darbe girişiminden sonra zaten ülke olarak ekonomik ve sosyal alanda beklenmedik bir takım sıkıntılar yaşamaktayız. Duygularımızın esiri olmadan birikmiş sorunlarımızın çözümü için dayanışma ve dirliğimiz düzlüğe çıkışımızın reçetesi olacaktır. Toplumsal ayrışmalara sebep teşkil eden farklı tercih paranoyasından acilen kurtulmamız zaruridir. Hoşumuza gitmese de farklı tercihlerin,  bir demokratik hak olduğunu kabul etmek zorundayız.  Yıkıcı ve bölücü hain terör örgütlerinin,  ülkemizde yaşattıkları tahribatlar ve darbe girişimlerini yaşadıktan sonra,  bir takım ucuz,  suni ayrımcılıkların başımıza neler getireceğini yeterince anlamış olmamız gerekli sanırım. Eğer, yaşananlardan hala ders çıkaramadıysak, gelecekte bizleri ne tür zor günlerin beklediğini bilmemiz için müneccim olmaya gerek yoktur. Birbirimizi anlayabilme kısırlığı, pireyi deve yaparak,  en küçük hastalıkları tedavisi mümkün olmayan çaresiz dertler olarak görürüz maazallah… Bilmeliyiz ki; kin, nefret, öfke gibi marazi hastalıklarımız, kaos ve kargaşanın ikaz mektubu gibi uyarıcıdır. Uzun yıllardır mustarip olduğumuz, yorgun düştüğümüz terör belasından, ekonomik durgunluktan bozulan huzur ortamından, Türk Milleti olarak fazlaca sıkıldık zaten. İşte tam da bu yüzden milletçe güzel yurdumuzun dört köşesinden birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunu söylemeye gerek yoktur herhalde.. Biz ki;  bu yüce, asil milletin fertleri olarak hoşgörülü, insancıl ve hatta asla saldırgan değil ama özünü savunmada azimliyizdir…
Kısacası vatandaş olarak bize düşen görev;  SEÇİMDEN GEÇİME yol almalıyız. Daha refah, bolluk, huzur ve barış içinde bir Türkiye için, dayanışma halinde mücadele etmek olmalıdır. Bu çaba için herhangi bir yasa, ya da anayasayla da ilgisi yoktur. Bu duygu; her an taşımamız gereken insani ve vicdani bir mecburiyettir.
Bizim için EVET – HAYIR ‘ a cevabımız:
 ‘’İnsanlığa, barışa, kardeşçe yaşamaya, hoşgörüye, bizim gibi düşünmeyeni de dinleyip kucaklamaya, sen bizden değilsin dememeye EVET. Düşmanlığa, topluma fitne fesat tohumları ekmeye, bizden yana değilsen bizden değilsin anlayışına, niyet okumaya, menfaatçiliğe baskı ve zorbalığa HAYIR ! ’’ Anlayışının hâkim olduğu bir Türkiye dileğiyle…
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Gözükara 1 yıl önce

Anlayışlı Türkiye'yi hep birlikte inşa etmeye, her zamankinden daha fazla ihtiyaçmız var. Düşünen ve akleden insanlara fazla iş düşmektedir. Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğunu unutmadan tahammül etmek herkesin yararınadır. Birliğimize ve dirliğimize hizmet eden bu güzel yazı için Sayın Ramazan Kılıç hocamı tebrik ediyorum...

Avatar
Meryem m. 1 yıl önce

Saygıdeğer hocam toplumsal barışa katkı sağlayan yazınız için teşekkürler, kaleminize sağlık. Devamını bekleriz.

Avatar
Zübeyde Kozanoğlu 1 yıl önce

Değerli hocam.
Kaleme aldığınız bu yazı için, önce teşekkür ederiz.Türkiyenin,gelecekte güçlü Türkiye olması için, yazdığınız tüm sözlerinize katılmamak mümkün değil.
Biz inanıyoruz ki, gelecek bu asil milletin , bir bütün olduğunu gösterecektir. Yeterki sabırla, el ele, gönül gönüle olmaya tabandan, tavana, gayret gösterelim.
Birliğimize davet mahiyetindeki, yazınız için, tebrikler, teşekkürler.

banner1