9 Ağustos Salı gecesi Kültür Sanat Mekân ve Edebiyat Platformu tarafından organize edilen, Şair Hacı Hasan Uğur’u anma gecesi düzenlendi. Herşeyden önce böyle bir programın düşünülmüş olmasının takdire şayan bir vefa örneği olduğunu ifade etmek isterim. Zira vefa; Türk’ün inanç ve medeniyet dünyasında çok önemli hasletimiz olarak kabul edilmiştir.
               Zaman öyle acımasız ve önlenemez bir hızla ilerlemektedir. Acımasız değirmen misali bütün potansiyel değerlerimizi imhaya hazır. Ne hazindir ki, sahiplenemediğimiz, elinden tutup gün yüzüne çıkaramadığımız nice değerlerimiz yok olup gitti…
              Edebiyat, bir milletin ortaklaşa duygularını ifade eder. Öyleyse, ‘’ Bizi, biz yapan değer ‘’ gözüyle bakmamız ve korumamız gerekmez mi?
                ‘’ Milletler gelişigüzel insan yığınlarından ibaret değildir. İnsan yığınlarını millet haline getirense kültürleridir ‘’.  O halde, kültür değerlerimizin en önemli unsurunu teşkil eden, şairimize, şiirimize sahip çıkmak vicdani ve de insani bir vazifedir.
                Bu tür faaliyetler toplum olarak vefa görevimizi yerine getirirken, diğer yandan da yeni neslin yetenekli gençlerini yüreklendirerek, üretken hale getirip, kültür hazinemize zenginlik kazandırır.
                 Program; Gökyüzü Kır Düğün Salonu’nun ferah ve doğal ortamında gerçekleşti. Ne yazık ki, bu tür kültür sanat etkinlikler organize edilirken karşılaşılan en önemli ve zor olan mekân meselesidir. Bu manada,  Elbistan olarak,  yıllardır bunun;  yüreklerimizi burkan, şevk ve heyecanımızı dumura uğratan en önemli eksikliğidir. Kararan umutlarımız yetkililerin  ‘’Elbistan’ımıza Kültür Sarayı müjdesiyle ‘’ yeniden yeşerecektir.
                Bu vesileyle, program için mekânlarını açan, Gökyüzü Kır Düğün Salonu yetkililerini de kutlayarak teşekkürü bir borç bildiğimizi belirtmek isterim.
                Salonun girişinde tüm misafirler, platform yetkileri ve merhum Şairimiz Hacı Hasan Uğur’un yakınları tarafından karşılandı. Ayrıca etkinliğin özüne uygun olarak tüm misafirlere çay ve özel yaptırılmış olan şairin baskılı resmi ve bir dörtlüğünün işlendiği minyatür kahve fincanı hediye edildi. Bunlar güzel ayrıntılardı.
                Kendimce düşündüm. Elbistan gibi büyük bir ilçede, bu tür etkinlikler bireysel gayretler ve bir takım küçük sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla yürütülmekte. Gönül isterdi ki, sosyal ve kültürel manada var olan potansiyelimiz ve cevherimiz Şehrimizin resmi kurum amirlerimizin öncülüğünde, Sivil Toplum Kurumlarımıza da böylesi bir görev yükleyerek desteklenmesidir.
                Program, Kur’an tilavetine müteakip, Şairimizin büyük oğlu tarafından ‘’ Babam ve şair Hacı Hasan Uğur ‘’ temalı açılış konuşmasıyla başladı. Duygulu ve veciz bir sunum yüreklerimizi okşayarak, Şairin çocuklarının vefa ve sadakatini bir kez daha anlamamıza vesile oldu. Platform sözcüsü Celalettin Kurt ‘un,  etkinlikle ilgili yapılmış olan ve yapılacak olan faaliyetler hakkında bilgi sunması yeni etkinliklere yelken açmanın müjdesi gibiydi. İzleyicilerin alkışlarıyla karşılık buldu.
                Ayrıca perdeye yansıtılan şairin sağlığında çekimi yapılan anılar ve şiirleriyle görsel bir tat yaşadık. Yine şairin kızı Zübeyde Kozanoğlu hanımefendinin ve ayrıca İstanbul’da yaşayan diğer oğlu Bahtiyar Uğur tarafından yapılan anlamlı ve veciz konuşmalarla devam etti program. Ayrıca bana tevdi edilen, Şairin edebi yönü ve kişiliği ile ilgili bölüm de, duygularımı izleyicilerle paylaştım. Şairin eserlerinden; Mehmet Dalkanat ve Celalettin Kurt tarafından bestelenen türküleri kendi saz ve seslerinden zevkle dinledik. Kadim dostu gazeteci Mehmet Göçer kendine has üslubu ile Şairle olan anılarını anlatarak, bilmediğimiz yönlerini tanımamıza vesile oldu.
                Ayrıca şaire ithafen yazdıkları şiirlerini; İlçemiz Nüfus Müdürü Mustafa Gören, Şair Mustafa Uğur ve şair Ahmet Bulut okuyarak ayrı bir anlam kazandırdılar. Yazılanlar sanki hepimizin yürek sancılarıydı.
                Hülasa, doyurucu ve zengin program izledik. Ancak şunu da belirtmek isterim ki;  Bu tür faaliyetlerde kürsüde ki konuşmacılar kadar, izlemeye gelenleri de tebrik etmek gerek. ‘’ Müşterisiz mal zayiidir’’ dinleyiciler adeta pazarda sunulan bir malın alıcısı hesabı. Bu birlikteliği bozmadan herkese ulaşmanın zaruret olduğu kanısındayım.
                Son olarak dileğim şudur ki; güzel Elbistan’ımızı yaşanılır bir şehir haline getirmenin yolu kültürel ve sanat etkinliklerinden geçiyor. Bu tür faaliyetlerin çeşitlendirilerek artırılması şehrimize ve insanıma büyük katkılar sağlayacaktır.
                Bu duygu ve düşüncelerle bu programa emeği geçenlere ve ayrıca çok değerli izleyicilere ilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet TAŞ 12 ay önce

Emeği geçenleri kutluyorum.Maalesef çok uzaklarda olmamdan dolayı katılamadım. Katılmak bir vefa borcu, anmak ileride anılabilmek için bir sebeb sayılacaktı. Değerli şairim Uğur abiye rahmet dilerim.Ailesine bıraktığı bu büyük mirasın nice yıllara değerlerle taşınmasını dilerim....

Avatar
Celalettin Kurt 12 ay önce

Merhum şairimiz Hacı Hasan Uğurhakkında, sizin sunduğunuz tebliğde bir o kadar vefa doluydu Ramazan bey, teşekkür ederiz...

Avatar
şair Can UĞUR 12 ay önce

Saygı değer vede çok değerli sayın Ramazan hocam babam yani şair H.Hasan UĞUR u anma programına teşriflerinizden dolayı çok çok teşekkür ediyorum.proğramda yaptığınız konuşma o güzel şiir akşamına ayrı bir renk katmıştır.vede babamın adına yazdığınız bu yazı adeta o güzel programı taçlandırmıştır.emeğinize yüreğinize sağlık. Allah sizlere ve ailenize sağlıklı uzun ömürler versin .

Avatar
H.Hüseyin YILMAZ 12 ay önce

BİLİM VE SANAT TAKDİR EDİLMEDİĞİ YERDEN GÖÇ EDER”
Sayın Ramazan Kılıç'ı tebrik ederim.
Şair Hacı Hasan Uğuru rahmetle anarım.
Ülkemizde yeterli salonların olmayışı; resmi ve özel tüm sanat kurumların, sanatçı ve sanat sevenlerin maalesef bir kanayan bir yarasıdır. Başta Başkent Akara, İstanbul ve İzmir olmak üzere Anadolu'nun tüm il ve ilçeleri aynı durumdan muzdariptir.
İnsan yığınlarını millet yapan, O millete şahsiyet ve kimlik veren kültür ve sanat için, genel bütçesinden bindelik oranlarda pay ayrılıyorsa, Bakanlık yönetimine liyakatsiz kişiler getiriliyorsa, ülke yöneticileri insanlık anıtı” için ucûbe” ve "böyle sanatın içine tüküreyim” diyorsa, bu anlayış ve zihniyetle sorunun çözüleceğini düşünmüyorum.
Eğitimde, bilimde ve sanatta dünya ülkeleri sıralamasında nerede olduğumuza bakarak, "Bilim ve Sanat Takdir Edilmediği Yerden Yerden Göç Eder” diyen büyük Türk düşünürü İbni Sina'nın sözünü tekrar, tekrar düşünüp, yorumlamak gerekir.
Selam ve saygılarımla.

Avatar
Zubeyde Kozanoğlu 12 ay önce

Ramazan hocam.
Babam Hacı Hasan Uğur u,anma gecemizde,bizlerin yanında yer alarak,
Bu duygu yüklü konuşmanızdan dolayı, ne
kadar teşekkür etsek az gelir.
Allah razı olsun.

banner110