banner108

TSM, diş sağlığına dikkat çekti
banner20
banner43

            TSM’de görevli diş hekimleri ve hemşirelerin katıldığı etkinlik ile özellikle çocuklara diş sağlığı konusunda eğitimler verilirken, okullarda ise öğrencilere diş sağlığı eğitiminin yanı sıra, florürlü vernik uygulaması ve diş sağlığı muayeneleri gerçekleştirildi.

Elbistan’da Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların vermiş olduğu destekle, son 3 ay içerisinde ilçe genelinde bin 504 birinci sınıf öğrencisinin ağız ve diş sağlığı muayeneleri gerçekleştirilirken, toplam 2 bin 902 ilkokul öğrencisine florürlü vernik uygulandı. 7 bin 279 öğrenciye diş fırçası, diş macunu, kalemlik hediye edilirken, 2 bin 66 adet broşür dağıtıldı.

2017-2018 eğitim-öğretim dönemi içerisinde koruyucu ağız ve diş sağlığı çalışmaları Ekim 2017 tarihinden başlatılırken, sürekli ve düzenli olarak yapılan bu projeler kurumda görevli diş hekimleri tarafından sürdürülüyor.

Elbistan TSM Başkanı Dr. Kazım Çıtak, yapılan çalışmalar ile ilgili yaptığı değerlendirmede, şu bilgilere yer verdi:

“Geleceğimizin garantisi olan çocuklarımızı ve toplumumuzu ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirmek, doğru alışkanlıklar kazanmalarına katkı sağlamak ve koruyucu diş hekimliğinin önemi vurgulamak için ülkemizde her yıl 18-24 Kasım tarihleri arası Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaktadır. Diş ve diş eti hastalıkları, dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık rastlanan sağlık sorunudur. 2012 yılı TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları, son 6 ay içerisinde geçirilen hastalıklar sıralamasında, 0-6 yaş grubunda ilk beş hastalık arasında yer alırken, 7-14 yaş grubunda ilk sırayı almaktadır. Genel sağlığın bir parçası olduğu halde hayatı doğrudan tehdit etmediği düşünüldüğü için gereken önemin verilmediği bu hastalıklar, toplumda görülme sıklığının yüksekliği, genel sağlığa olan etkileri, tedavilerinin zaman ve uzmanlık gerektirmesi gibi nedenlerden dolayı önemli bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Diğer birçok hastalıkta olduğu gibi diş ve diş eti hastalıklarıyla mücadelede de tedaviden çok koruyucu sağlık hizmetlerinin uygulanmasının gerekliliği tüm dünyada genel kabul görmektedir. Bu bilgilerden hareketle Türkiye Halk Sağlığı Kurumu 2014 yılında oluşturmuş olduğu Ağız ve Diş Sağlığı Bilimsel Danışma Komisyonu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, toplumun ağız ve diş sağlığını geliştirmek amacıyla, ana sınıfı ve ilkokul öğrencilerine, kademeli olarak florürlü vernik uygulanması, bu öğrencilerin ağız ve diş muayenelerinin gerçekleştirilmesi, konu hakkında toplum farkındalığının arttırılması çalışmalarını başlatmıştır.”

Çıtak, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ağız ve diş sağlığının korunması ve geliştirilmesi sürecinde çocuklarımızın eğitimi, diş fırçalama alışkanlığı kazanmaları son derece önemlidir. Toplumda yaygın olarak bilinmemesine rağmen, kötü ağız hijyeni; felç, diyabet, kalp damar hastalığı, erken doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, solunum yolu enfeksiyonları ve romatizmal  iltihaplanmalar için risk faktörüdür.

            Anne ve babalar kendi dişlerini fırçalayarak çocuklarına örnek olmalıdırlar. Okullarımızda da öğretmenlerimizin diş fırçalamayı ve doğru beslenmeyi özendirmeleri, çocuklarımızın ağız-diş sağlığı açısından doğru tutum ve davranış edinmelerine yardımcı olacaktır. Doğru ve düzenli ağız bakımını alışkanlık haline getirmek, beslenmemizi düzenlerken çürük oluşturmayan besinleri seçmek, sert ve kabuklu gıdaları dişlerimizle kırmamak, diş hekimi kontrollerini aksatmamak ve diş hekiminizin önerdiği koruyucu flor uygulamalarını ihmal etmemek diş ve diş eti sağlığımız için çok önemlidir.”banner128

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner111

banner124

banner116

banner115