banner136
banner162

SORUNLAR MASAYA YATIRILDI

Kahramanmaraş genelinde 13 Aralık 2010 günü başlayan aile hekimliği uygulaması ve aile hekimlerinin yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı.

Kahramanmaraş Tabip Odası Başkanı Dr. İrfan Karatutlu'nun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıyı, Tabip Odası Elbistan Temsilcisi Dr. Kemal Halitoğlu organize etti.

Kervansaray Restoran'da düzenlenen toplantıya Elbistan ve Ekinözü'nde görev yapan aile hekimleri katıldı.

Aile hekimliğinin Kahramanmaraş'ta sorunlu başladığını savunan, Tabip Odası Başkanı Dr. İrfan Karatutlu, personel, alet edevat ve özellikle de laboratuar konusunda yaşanan sorunların çözümü için mücadele ettiklerini söyledi.

Karatutlu, şöyle konuştu:

"13 Aralık 2010 tarihi itibarı ile Kahramanmaraş'ta başlayan aile hekimliği'ne Elbistan'da geçildi. Kahramanmaraş ve diğer ilçelerde yaşanan sorunların büyük bir kısmı Elbistan'da da yaşandı. Öncelikle aile hekimliği yerleştirmelerinde puanlarda il genelinde bir takım sorunlar yaşandı. Onun dışında kuralar çekildikten sonra, aile hekimliği başlamadan 2 gün önce sağlık ocaklarının internet ve telefon bağlantıları kesilmişti ve iletişim sorunları yaşanmıştı. Bu sorunlar bizim müdahalemizle hızla çözüldü. Bunun dışında, aile hekimliğine başlayan sağlık ocağındaki hekimlere özellikle alet edevat yönünden yeterli destek sağlanmadı. Aynı şekilde görevine başlayan aile hekimlerine, Sağlık Müdürlüğü'nce atanması gereken ebe, hemşire, sağlık memuru gibi aile sağlığı personellerinin atamaları 2 haftayı bulan gecikmeyle yapıldı. Halen aile hekimlerinin laboratuar hizmet alımı ihalesi yapılamadı ve aile hekimleri laboratuar hizmetlerini tamamıyla sunamamakta. Bunun dışında yine aile hekimlerine bir takım yasal olmayan talepler verilmek istenmekte. Özellikle adli tıp hizmetlerinin verilmesinden dolayı sorunlar çıkmakta. Aynı şekilde Elbistan'da tam anlamı ile yaşanmadı ancak, Kahramanmaraş genelinde yaşanan en önemli sorunlardan bir tanesi de acil ve yoğun bakımlardaki görevli hekimlerin aile hekimi olması nedeniyle yoğun bir boşalma sağlandı ve hizmet yetersiz hale geldi. Halen bu sorun birçok hastanede devam etmektedir. Acil hizmetlerinde aksama ve yoğunluk söz konusu durumdadır. Onun dışında da en önemli konulardan biri olan ve aile hekimliğine geçilmeden yapılması gereken eğitim ve bilgilendirme toplantılarıdır. Bu toplantılar yapılmamıştır. Biz şuanda Kahramanmaraş Tabip Odası olarak, Elbistan temsilcimiz Dr. Kemal beyin de katkıları ile arkadaşlarımızı bilgilendirmeye geldik. Eğitim çalışmalarına periyodik olarak ilçelerimizde devam edeceğiz."

Kahramanmaraş genelinde aile hekimliğinin 13 Aralık 2010 günü başlayacağının 1 yıl öncesinden açıklandığını dile getiren Karatutlu, gerekli hazırlıkların yapılmadığını savunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kahramanmaraş'ın aile hekimliğine geçeceği 1 yıl önceden belli idi ve 13 Aralık tarihi verilmişti. Aciller düzenlenmedi, gerekli eğitim çalışmaları yapılmadı. Gerekli personelin dağılımları koordineli bir şekilde yapılmadı. Birçok yerde bu Tabip Odaları ile iletişim içerisinde yapılırken, Kahramanmaraş'ta gerçekleşmedi. Hala bu konu ile ilgili Sağlık Müdürlüğü'nde muhatap olunacak kimse yok. Şube müdürlerinin de aile hekimi olması nedeniyle işlemlerde aksamalar devam etmektedir. Kahramanmaraş genelinde sorunlar halen devam etmektedir. Bizde bu sorunları tartışmak amacıyla aile hekimleri yerinde ziyaret ediyoruz."

Her bir aile hekimine düşen hasta sayısının Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edildiğini ve bu konuda bir sorun olmadığını da kaydeden Karatutlu, batı ülkelerinde bu rakamın daha düşük olduğunu, yeni doktor atamaları ile doktor başına düşen hasta sayısının azalacağına inandığını söyledi. Karatutlu, "Aile hekimi başına düşen hasta sayısı, Bakanlığın tespitine göre normal. Bir aile hekimine 3 bin ile 3 bin 500 hasta düşüyor. Sayı yönünden bir sıkıntı şuanda yok. Batı standartlarında 3 bin 500 hasta fazla ama şuanda hekim başına düşen hasta sayısında bir sorun yok. Zaman içerisinde hekim başına düşen hasta sayısının azalacağını düşünüyoruz" dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan Kahramanmaraş Tabip Odası Elbistan Temsilcisi Dr. Kemal Halitoğlu ise, aile hekimlerinin yaşadığı sorunları masaya yatırmak ve çözüm önerileri üzerinde tartışmak amacıyla böyle bir toplantı düzenlediklerini belirterek, toplantıya katılan tüm aile hekimlerine teşekkür etti.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
a evran 10 yıl önce

ak parti il yöneticisi olarak bunlara mani olmayıp sonra şikayet etmek yakışıyormu

Avatar
salih 10 yıl önce

bende aile hekimimden menmun degilim hemn sikayet edecegim