Sigaradan kurtulmak için hastaneye akın ettiler

Elbistan Devlet Hastanesi’nde yaklaşık 5 yıldır hizmet veren Sigara Bırakma Polikliniği’ne başvuran 997 hastadan 121’i tedavi sonrası sigarayı bırakma kararı alırken, 68 kişi de sadece danışmanlık hizmeti verilerek bu kötü alışkanlıktan kurtuldu.

Dünya üzerinde 1 milyar, Türkiye’de ise 16 milyonu aşkın kişi sigara kullanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Türkiye’nin sigarayı bırakmada gösterdiği başarı Avrupa ülkeleri arasında 4. sırada. Birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkilemesinin yanı sıra ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiren sigara içme alışkınlığına sahip kişiler, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için 2011 Kasım ayından beri Elbistan Devlet Hastanesi’nde açılan Sigara Bırakma Polikliniği’nden yararlanabiliyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Cemal Pazarlı’nın görev yaptığı Sigara Bırakma Polikliniği’ne 2015 yılında 997 sigara tiryakisi müracaatta bulundu. Bu kişilerden toplam 510’unun farmakolojik tedavisine başlandı. Tedavi uygulanan 121 kişi sigarayı bırakırken, 389 kişinin ise geri dönüşte bulunmadığı için bu alışkanlığından vazgeçip geçmediği belirlenemedi. Farmakolojik tedavi öncesinde sadece danışmanlık hizmeti verilenlerden 68’i sigarayı bırakırken, 6 kişi sigaradan vazgeçme kararlılığı gösteremedi. Yine danışmanlık hizmeti verilen 336 kişi de geri dönüş yapmadığı için durumları ‘bilinmeyen’ olarak kaydedildi. Böylece bir yılda başvuru yapan 997 kişiden 189’u sigarayı bırakma başarısını gösterdi.

Sigara Bırakma Polikliniği’nin çalışmalarına ilişkin olarak ilgiler aktaran Elbistan Devlet Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Dr. Nedim Kızılkaya, tek bir kişinin bile sigarayı bırakmasının kendileri ve toplum için çok önemli olduğunu söyledi.

Dr. Kızılkaya, “Sigara, kötü huylu kolesterolün artışı, hipertansiyon, kalp hastalıkları ve koroner arter hastalığı için majör risk faktörü olduğu gibi, kalp krizi riskini 2,5 kat artırmaktadır. Bağışıklık sisteminde meydana gelen zayıflama ile birlikte, erken yaşlanma, her türlü kansere ve enfeksiyona yatkınlık meydana gelir. Erkeklerde tüm kansere bağlı ölümlerin yüzde 35'inin, kadınlarda ise yüzde 15'inin nedeni sigaradır. Sigara kadında 14.5 yıl, erkekte ise 13.2 yıl yaşam süresini kısaltır. Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada Sigarayı Bırakma Poliklinikleri’nin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir. Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda hastanemizdeki Sigara Bırakma Polikliniği’ne başvurabilirler” dedi.

Polikliniğin sadece Elbistan’a değil çevre ilçelere de hizmet verdiğini kaydeden Devlet Hastanesi Yöneticisi ve Başhekimi Dr. Nedim Kızılkaya, “Sigara Bırakma Polikliniğimizde 1 uzman hekimimiz haftanın 5 günü sigarayı bırakmak isteyenlere hizmet veriyor. Gerek idari personelimiz ve gerekse hekimimiz tek bir kişinin bile sigarayı bırakmasının önemli olduğu bilinci ile çalışmaları yürütüyor. 2011 yılından beri hizmet veren polikliniğimiz sadece Elbistan’ı değil bölge ilçeleri de kapsayan bir potansiyele sahip. 2015 yılında da toplam 997 kişi Sigara Bırakma Polikliniğimizden yararlandı” ifadelerini kullandı.

Sigara Bırakma Polikliniği Sorumlu Hekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Cemal Pazarlı ise, başvuru yapan hastaların belirli testlerden ve görüşmelerin ardından tedaviye başlama kararı alındığını kaydetti. Dr. Pazarlı, “Sigara bırakma amacı ile polikliniğimize başvuran hastalara çeşitli testler uygulandıktan sonra sigara bırakma için tedavi planı yapılıyor. Hastanın bağımlılık derecesini bilmek çok önemli. Vücuttaki nikotin oranını ölçüyoruz. Testler ve görüşmeler sonucunda tedavi için karar alıyoruz. Bazı hastalarımız sadece danışmanlık hizmeti ile bu alışkanlıktan kurtuluyor. Geriye kalanlar için de tedavi noktasında ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Sigara bırakma planı çerçevesinde belli periyotlarla geri dönüş aramaları yaparak kişinin takibini yapıyoruz. Uygun görülen hastalara reçete edilen ilaçlar ücretsiz olarak veriliyor” bilgilerini aktardı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hatice türk 2 yıl önce

Bende başvuru yAptım inşAllah bırakabilirim,

banner1