banner108

Necip Fazıl’da, Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi açıldı

Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi hakkında açıklamalarda bulunan, Kahramanmaraş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Semih Yancar, tıbbi genetik bölümünde poliklinik ve danışmanlık hizmetlerinin daha önce verilmeye başlandığını belirterek, şunları söyledi:

“Laboratuvarın kurulumu ile ilgili alt yapı çalışmaları yaklaşık 1,5 yıl önce tamamlandı ancak, Genetik Hastalıklar Tanı Merkezleri Yönetmeliğindeki bazı değişiklikler nedeniyle Sağlık Bakanlığınca ruhsat çalışmasının uzun süre yapılamadı. Mevzuat çalışmasının tamamlanmasına müteakip Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel Teşhis ve Tedavi Merkezleri Daire Başkanı M. Zafer Kalaycı ve Prof. Dr. M. Hamza Müslümanoğlu Başkanlığındaki inceleme heyetince gerekli değerlendirmeler yapılarak, ruhsat işlemlerinin tamamlanmasına müteakip laboratuvarın faaliyete geçmesiyle, genetik bölümünde önemli bir eksiklik daha giderildi.”

Necip Fazıl Şehir Hastanesinde hizmete giren genetik laboratuvarı sayesinde genetik testlerin artık şehir dışına gönderilmeden Kahramanmaraş’ta yapılabileceğini belirten Yancar, ilde ilk ve tek Genetik Hastalıklar Tanı Merkezinin Necip Fazıl Şehir Hastanesinde olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Yancar, son yıllarda genetik alanında yaşanan gelişmelere rağmen tedavisi zor ve uzun bir süreç alan birçok genetik hastalığın önlenmesinde doğum öncesi teşhisin önemini vurgulayarak,  “Ailesinde kalıtsal bir hastalık bulunan kişiler, kendilerinin de aynı genetik hastalığı taşıyıp taşımadığını ya da risk grubunda olup olmadığını laboratuvarda yapılan testler sayesinde kısa sürede öğrenebilecek. Gen kaynaklı birçok hastalığın erken teşhis ve tedavisi sağlanabilecek” dedi.

Tıbbi Genetik Bölümünde her yaş grubundaki hastaya poliklinik, genetik danışma ve laboratuvar hizmeti sunulduğunu kaydeden Necip Fazıl Şehir Hastanesi Tıbbi Genetik Uzmanı Uzm. Dr. Hale Önder Yılmaz ise, hizmete giren Genetik Laboratuvarında, kromozomal hastalıkların doğum öncesi ve sonrası tanılarının konulabileceğini, hematolojik hastalıklarda kromozomal anomalilerin saptanabileceğini, özellikle ülkemizde sık görülen genetik hastalıkların tanısının konulması ve çeşitli kanserlerin tanı ve takiplerinin yapılması amacıyla çok çeşitli testlerin yapılabileceğini belirterek, bu sayede gen hastalıkları ve akraba evliliklerinden kaynaklanan sakat doğumların önüne geçileceğini ifade etti.

Uzm. Dr. Hale Önder Yılmaz, laboratuvarda yapılabilecek testler arasında gebelikte anne kanından bebekteki down sendromu riskinin, talasemi ve diğer kalıtsal kan hastalıklarının doğum öncesi tanısının, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde kısırlık nedenlerinin araştırılması, kalp hastalıkları, kalıtsal kan pıhtılaşma bozuklukları, alzheimer hastalığı, kas hastalıkları, kalıtsal şeker hastalığı ve obezite gibi birçok metabolik hastalıkta yatkınlık ve öngörü testleri yapılabileceğini ayrıca akciğer, kolon, meme kanserinin, kemik iliği hastalıklarının, kalıtsal demir eksikliği ve demir depolanma hastalıklarının da testlerinin yapılabileceğini belirtti. Yılmaz, son dönemlerdeki en büyük problemlerden olan infertilite ve çoklu düşük yapma problemlerinde de yine genetik polikliniğinde danışmanlık hizmeti verildiğini sözlerine ekledi.

Genetik laboratuvarına müracaatların daha çok dahiliye, çocuk, kadın doğum, hematoloıji,  romatoloji, üroloji gibi bölümlerin yönlendirmeleri ile olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Yılmaz, hastaların direk olarak da genetik polikliniğine başvurabileceklerini bildirdi.

Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110