banner136
banner191
banner162

‘Kömürün insan sağlığı üzerinde faturası çok ağır’
banner167

            Uluslararası arenada faaliyet gösteren Sağlık ve Çevre Birliği HEAL (Health and Environment Alliance) kömür yakımı yapılan termik santrallerinin insan sağlığına verdiği zararları anlatan bir araştırma yaptı ve ortaya çıkan sonuçları kamuoyuyla paylaştı.

            Raporda Türkiye’de faaliyet gösteren 13 termik santralin insan sağlığına verdiği zararlar anlatıldı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı geniş kapsamlı araştırmada Türkiye’nin gelecek yıllarda termik santrallere ağırlık vereceği bilgisine de yer verildi.

            “Ödenmeyen sağlık faturası: Türkiye’deki termik santraller bizi nasıl hasta ediyor?” adıyla kamuoyuna aktarılan kitapçıkta; “Türkiye’de çok büyük miktarda kömürlü termik santral yatırımı planlanıyor. Sağlık ve Çevre Birliği HEAL (Health and Environment Alliance) tarafından hazırlanan bu rapor, hava kirliliğinin sağlık etkileri ile ilgili güncel bilimsel kanıtların bir derlemesini içermektedir. Raporda, Türkiye’deki kömürlü termik santrallerin HEAL tarafından yaptırılan sağlık etki değerlendirmesi çalışmasının sonuçları paylaşılmaktadır. Çalışma, bu santrallerden atmosfere salınan kirleticilere atfedilebilen sağlık maliyetlerini hesaplayan Türkiye için yapılmış ilk ekonomik değerlendirmedir” denildi.

 

Erken ölüm ve yeni vaka sayısı dikkat çekiyor

            Türkiye’de halen işletmede olan kömürlü termik santrallerden kaynaklanan salımlar, çevre kirliliğine bağlı hastalık yüküne ciddi katkıda bulunuyor ifadelerine yer verilen ve Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda sağlık ve çevre kuruluşunun destek verdiği araştırmada,

            “Bu raporda yayınlanan güncel veriler gösteriyor ki, elektrik üretimi için kömür kullanımının Türkiye’ye sağlık maliyeti; her yıl en az 2 bin 876 erken ölüm, yetişkinlerde 3 bin 823 civarında yeni kronik bronşit vakası, 4 bin 311 hastaneye kabul ve 637 bin 643 kayıp iş günü oluyor.

 

Sağlığa maliyeti 2,9 ile 3,6 milyar avro arasında

            Kömürün sağlık üzerindeki etkilerinin ekonomik maliyetininse yıllık 2,9 ila 3,6 milyar avro arasında olduğu tahmin ediliyor. Bu sonuçlar, parçacıklı madde (PM) maruziyetinden kaynaklı ve Türkiye için iki önemli kronik hastalık grubu olan solunum ve kalp hastalıklarıyla ilişkili etkilerin maliyetlerini yansıtmaktadır” görüşleri aktarıldı.  

            Bilim adamlarının da görüşlerinin yer aldığı  ve destek verdiği araştırmada “Kömür kullanımı, iklim değişikliğine muazzam bir katkı sağlamaktadır. İklim değişikliği, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı tarafından 21. yüzyılın en önemli halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmıştır. Türkiye’de, sadece kömürlü termik santrallerden kaynaklanan CO2 salımlarına dair açıklanan resmi veri yoktur. AB üyesi 28 ülkenin verilerine bakıldığında ise, bu ülkelerin toplam sera gazı salımlarının yüzde 20’sinin kömürden kaynaklandığı görülmektedir.

            Öte yandan, Türkiye’nin şimdiden iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini yaşadığını gösteren bilimsel kanıtlar artmaktadır. İnsan sağlığı, özellikle Akdeniz bölgesinde artış gösteren sıcak hava dalgaları ve su sıkıntısı nedeniyle tehdit altındadır. Fosil yakıtların, özellikle kömür kullanımının azaltılması, iklim değişikliğinin sağlık üzerindeki uzun vadeli etkilerini önlemek için ön koşuldur; ayrıca bu durum hava kirliliğini azaltacağı için toplum sağlığını kısa vadede de koruyacaktır” görüşleri paylaşıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bga 6 yıl önce

filitre filitre derler b santralinda 2 senedir calistirmazlar yilda bir cevre bakanligi tubitak tan gelirse devreye alirlar yoksa ver getsin havaya kimin umrunda .......................

Avatar
emre 6 yıl önce

sen uyu elbistan uyu
termik satralin satılsın sen uyu
yabancılar girsin işe sen uyu
uyu baska bişey demem