Elbistan’a 25 ünitlik yeni ADSM için çalışma başlatıldı

            Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (ADSM) için yeni bina yapımı amacıyla çalışmalar başlatılırken, Karaelbistan Mahallesi’nde inşaatı süren 300 Yataklı Bölge Hastanesi’nin hemen yanına yapılması planlanan diş hastanesinin 25 ünitli olacağı belirtildi.

            Elbistan Devlet Hastanesi’ne ait Kızılcaoba Mahallesi’nde yer alan ve kullanılmayan eski taş binada 17 Kasım 2008 tarihinde hizmete açılan Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, yapılan eklemeler ve tadilatların ardından 15 ünit kapasitesine yükseltilebilmişti.  

            17 diş hekiminin görev yaptığı Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde, çevre ilçelerden gelen vatandaşların da talepleri karşısında büyük yoğunluk yaşanırken, yapılan girişimler ve değerlendirmelerin ardından yeni bir diş hastanesi yapılması için çalışma başlatıldı.

            İlk olarak İl Yatırım Programı’nda görüşülen ve Sağlık Bakanlığı’nın 2016 yatırım programına alınması için yazışmalar yapılırken, bakanlıktan gelen yetkili kişiler Elbistan’da incelemelerde bulundular.

            Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan inceleme ve tetkiklerin ardından, Karaelbistan Mahallesi’nde inşaatı süren 300 Yataklı Elbistan Devlet Hastanesi binasının hemen yanında bulunan boş alana Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yapımı için Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne uygun görüş bildirildi. Sağlık Bakanlığı 2016 yatırım programına alması durumunda, bakanlığın 25 ünitlik tip projelerden birini Elbistan’da uygulaması bekleniyor.

            25 ünit olarak planlanan Elbistan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin yapımı konusunda, geçtiğimiz ay içerisinde Elbistan’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun tarafından bir sunum yapıldı. 

Uygun görüş belirtildi

            Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemelerin ardından, Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne yazılan olumlu görüş yazısında, şu cümlelere yer verildi:

            “Kahramanmaraş İli Elbistan İlçesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi hizmet binası yapılmasının 2016 yılı yatırım programına alınması talebine ilişkin Genel Müdürlüğümüz görüşü istenen ilgi yazınız ve ekleri incelenmiştir.

Bilindiği üzere sağlığa ayrılan kaynakların doğru kullanılması adına sağlık hizmetlerinin mümkün olduğunca dengeli dağılımının sağlanması ve atıl kapasiteye yol açılmaması için sağlık tesisi, sağlık insan gücü, tıbbi donanım vb. gibi ihtiyaçlar planlanırken hasta potansiyelini oluşturacak yerleşim yerlerinin; nüfusu ve ileriye dönük nüfus artışları, uzaklıkları, mevcut sağlık tesisleri, yetişmiş insan gücü gibi ölçütler göz önünde bulundurulmakta olup "Diş Hekimliği Hizmetlerinin Yeniden Yapılanması" hakkındaki 06.10.2010 tarih ve 39939 sayılı Makam Onayı doğrultusunda planlama yapılmaktadır.

Kahramanmaraş İli Elbistan İlçesi'nde ileriye dönük hizmet ihtiyacı da dikkate alındığında 25 ünit kapasite ile hizmet vermesi planlanmıştır.

Bu bağlamda halı hazırda hizmet veren binanın planlamamız çerçevesinde hizmet sunumuna uygun olmadığına Genel Müdürlüğünüzce karar verilmesi halinde 25 ünit kapasiteli yeni ADSM binasının Bakanlığımız yatırım programına alınabileceği mütalaa edilmektedir.”
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 2 yıl önce

Büyüksün sayın Bakanım, Allah razı olsun. Kaymakam Bey'e de ayrıca teşekkürler...

Avatar
Onur kılıç 2 yıl önce

Yani karelbistan bölgesi sağlık ve hastaneler merkezi olacak.her şeyin başı sağlık. .

banner1