Dünyanın tanıdığı Elbistanlı Cerrah Akın Tekin’den gazetemize özel ziyaret

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Miami şehrindeki Jackson Memorial Hastanesi'nde yıllardır gerçekleştirdiği organ nakli ameliyatları ile dünyanın tanıdığı isim olan Elbistanlı Cerrah Akın Tekin, gazetemize özel bir nezaket ziyaretinde bulundu.

Son olarak ekibiyle birlikte yaptığı çoklu organ nakli ile tıp tarihine geçecek yeni bir başarıya imza atan Elbistanlı Dr. Akın Tekin, gazetemiz yönetim kurulu üyeleri Ökkeş Saatçi, Hasan Göçer ve Murat Sürücü ile Amerika’daki kariyeri ve Türkiye’deki organ bağışı ve nakilleri hakkında samimi bir sohbet gerçekleştirdi.

Ziyarette ilk olarak akademik kariyerine ilişkin olarak bilgiler aktaran Miami Üniversitesi Jackson Memorial Hastanesi Öğretim Görevlisi Dr. Akın Tekin, uzun yıllardır ABD’nin Miami kentinde Miami Transplant Institute’de görev yaptığını söyledi.

Tekin, “Elbistanlıyım. Hacettepe Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra 3 yıla yakın bir süre Türkiye’de göğüs cerrahisi ihtisası yaptım. Sonra Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Miami kentinde intörn olarak 1 yıl görev yaptım. 2 yıl orada yoğun bakımda görev yaptım. Karaciğer ve incebağırsak nakli grubunun yoğun bakım doktorluğunu yaptım. Miami Üniversitesi Jackson Memorial Hastanesi’nde (Miami Transplant Institute) tekrar 5 yıl genel cerrahi ihtisası yaptım. 5 yılın ardından 3 yıl transplantasyon, karaciğer, incebağırsak ve çoklu organlar alanlarında süper ihtisas yaptım. Son 5 yıldır da aynı yerde öğretim görevlisi yapıyorum” şeklinde konuştu.

 

“ABD’de organ naklinde ilk 5’teyiz”

Görev yaptığı merkezin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yoğun organ nakil merkezlerinden biri olduğunu ifade eden Dr. Tekin, “Bizim orası Amerika’daki en yoğun merkezlerden birisidir. Yılda yaklaşık 500-600 nakil yapılıyor. İncebağırsak nakli de en çok yapılan 2 yerden birisi. Daha çok çocuk organ nakilleri de yapıyoruz. O nakillerde de ilk 5’teyiz. Sonuç oranında da çok iyiyiz. Yüzde 90’ın üzerindeyiz. Amerika’da bütün yapılan nakillerde sonuçlarınız iyi değilse sigorta firmaları hastaları çeker. Mükemmel merkez olmanız gerekiyor. ‘Center of Excellence’ olarak adlandırılan sınıflandırmanın içerisinde değilseniz hastaları göndermiyorlar. Bölgenizde de olsa başka yere sevk ediyorlar” dedi.

 

“Türkiye, organ naklinde dünyanın ilk 3 ülkesinden biri”

Türkiye’nin organ nakli konusunda çok ileri bir seviyede olduğuna dikkat çeken Dr. Akın Tekin, “Türkiye, organ nakli konusunda dünya seviyesinde. Karaciğer ve böbrek naklinde lider ülkelerden biri. Özellikle canlıdan. Türkiye, hayattaki bir kişinin yakın akrabasının verdiği nakillerde karaciğerde ilk 3’te yer alıyor. Hem başarı olarak hem de sayı olarak. Özellikle birkaç merkez çok başarılı. Bu bölgede Malatya’nın da olması büyük şans. Bu bölgenin bütün hastası şuanda Malatya’ya gidiyor. Başka illerde de yapılıyor ama çok az. Türkiye’de yılda sırf 400-500 böbrek nakli yapılan yerler var. Bu rakamlar çok büyük rakam. Canlı donör çok olduğu için. Karaciğer nakli de çok iyi bir rakamdadır. Bizim karaciğer nakli civarımız 130 civarında. Böbrek, 250-300. İncebağırsak, çocuk, akciğer ve kalp var” değerlendirmesini yaptı.

 

“Türkiye’de yeterli donör yok”

Organ bekleyen hasta sayısının çokluğuna işaret eden Dr. Tekin, Türkiye’nin en büyük problemlerinden birinin donör sayısının yetersizliği olduğuna vurgu yaptı.

Dr. Akın Tekin, bu konuda da şunları söyledi:

“Türkiye’de olduğu gibi Amerika’da da nakil bekleyen hastalar var. Amerika’da 25 bin civarında karaciğer nakli bekleyen hasta var. Türkiye’nin en büyük problemlerinden biri donör olmaması. Beyin ölümü olan hastaların donör olmaması. Bunda kültürün, geleneklerin, dinin hepsinin çeşitli etkileri var. Aslında yapılması gereken en önemli şey bunları arttırmak. Beyin ölümü olan hastaların donör olmasını arttırmak gerekiyor. Çünkü kendinize gelince herkes istiyor ama vermeye gelince insanlar korkuyor, çekiniyor. Bilgisizlik, gelenek, görenek giriyor bu işin içine. Ama bu işin sürekli gündemde tutulması gerekiyor. Senede bir çıkıp organ verin demeyle olmuyor. Hem eğiteceksiniz hem de söyleyeceksiniz. Onlar artınca canlıdan organ nakli azalır. Türkiye’de bu kadar nüfusta donör çok az. Yani yok denecek kadar az. Meslektaşlarımız yıllardır uğraşıyor ama bu rakam artmıyor.”

 

“Canlıdan canlıya nakil daha riskli”

Canlıdan canlıya gerçekleştirilen organ nakillerin çok riskli olduğunu belirten Dr. Akın Tekin, “Hastaları makinede tutacak sistem olması lazım. O da yoğun bakımdır. Yoğun bakım sayısı fazla ve bilgili doktorlar olacak ve beyin ölümü gerçekleşen hastaların yaşamasını sağlayacaksınız. Ki bu hastalar donör olsun. İnsanlar, organ nakli konusunu iyi bilmiyor. Yoksa canlıdan kendi hayatını riske atarak organ veriliyor. O çok daha büyük bir hizmet. Kolay değil. Özellikle karaciğer nakli çok riskli. İnsanların ölümü kabul etme kültürü de çok farklı” ifadelerini kullandı.

 

“Çoklu organ nakilleri Türkiye’de de yapılabilir”

Kendisinin ve yer aldığı ekibin bugüne kadar gerçekleştirdiği çoklu organ nakli ameliyatlarının Türkiye’de de yapılabileceğini kaydeden Dr. Tekin, “Biz, bir ekibiz. Bizim ekibimiz bu konuyu biliyor. Çoklu nakil dediğimiz o ameliyatlar hem biraz popüler oluyor. Sayısı çok az. 20-22 tane biz yapmışız. Türkiye’den de 2 tane hasta geliyor. Çok büyük bir bütçesi var. Türkiye’de teknik olarak o tür ameliyatları Türk cerrahlar yapar ancak o hastaların yaşatılması biraz daha zor. Bakımı diğer organ nakillerinden çok farklı. Onun için de uzun zaman tecrübe gerekiyor. Ameliyatı yaparsınız ama hastayı 1, 3-5 yıl yaşam süreleri var. O yaşam süreleri belli seviyede tutmanız gerekiyor. Rakam da az olursa yaşam süreniz çok düşer. Böyle olunca da bu tür şeyler kabul edilmez. Son yıllara kadar çoklu organ nakillerinde 5 yıllık yaşam süresi yüzde 50-60 civarındaydı. Şimdi bizim merkezimiz ve birkaç merkezde yüzde 80’lere çıktı. Bu da çok önemli bir gelişme. Bu 15 yıldır olmuyordu” diye konuştu.

 

“Girdiğimiz her operasyona ‘bir can’ gözüyle bakıyoruz”

Kendisinin de yer aldığı ekibin gerçekleştirdiği çoklu organ nakli operasyonların, bir popüler bir durum olarak değil de ‘bir can’ şeklinde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Tekin, şunları söyledi:

“Bu tür çoklu organ nakli operasyonlarını popülarite olarak düşünmenin yerine ‘bir can’ olarak bakılması gerekiyor. Kendi çocuğunuz olur, başkası olur. Tek hayat hayat. Bu kadar seviyede nakil yapılan bir merkezde bunların olması şart. Belli seviyeye gelmiş ülkede en ileri operasyonların yapılması gerekiyor. Türkiye’de de bir şekilde bunun yapılması gerekiyor. Potansiyel var, bilgi var. Bilgiye yatırım yapılmalı.

Son yaptığımız ameliyattaki çocuk enteresan bir hastaydı. Ablasını da 5 yıl önce ameliyat etmiştik. Biraz reklamı da oldu. Çünkü 10 yılda 5-6 tane gördüm. Yapılan yer de bizim burasıydı. Bunlar insanları motive ediyor. Bir çocuğun kurtulması, birinin hayata dönmesi. O zaman da bilincin gelişmesine imkan tanıyor” cümleleri ile konuşmasını tamamladı.

 

 “Gurur duyuyoruz”

Elbistanın Sesi Gazetesi yönetim kurulu üyeleri Ökkeş Saatçi, Hasan Göçer ve Murat Sürücü de, nezaketinden dolayı Dr. Akın Tekin ve ailesine teşekkür ederek, “Elbistanlı bir hemşerimizin adının tıp tarihinde yer alacak ameliyatlarla dünyada duyulması bizim için de büyük gurur kaynağı. Hemşerileri olarak, bu başarı bizleri de memnun ediyor. Kendisine bundan sonraki yaşamında da başarılar diliyoruz” şeklinde konuştular.

 

Operasyonları, dünya çapında biliniyor

Dr. Akın Tekin, son olarak 1 yaşındaki Liam Garza'nın yutkunmasına engel olan ölümcül Berdon Sendromu'nu tedavi etti. Ünlü cerrah, doğuştan hasta olan Liam'ın karaciğer, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, pankreas, iki böbrek ve mesanesinin bir kısmını yeniledi. Yani neredeyse 8 organ aynı anda hastaya nakledildi. Çocuğun ablası da 6 yıl önce aynı şekilde ameliyat olmuştu.  Doktor Akın Tekin, daha önce de dünyada çok az görülen Wolcott-Rallison Sendromu hastalığından mustarip 6 yaşındaki Arnavut asıllı Angela Bushi'ye 14 saat süren operasyon sonucu yeni bir karaciğer, iki böbrek ve pankreas nakli yapan ekipte yer almıştı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Durdu mehmet Koç 2 yıl önce

Başarısının devamını dileriz

Avatar
can 2 yıl önce

İnşAllah böyle insanların sayısı artar.MaşAllah

Avatar
Gulay 2 yıl önce

Basarilarinizin devamini dileriz ınşAllah menimde qizima care taparsiz ınşAllah

banner1