banner108

Dr. Küçük’ten, sağlık çalışanlarına şiddete hayır açıklaması

28 Nisan Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Mustafa Murat Küçük, sağlık çalışanına uygulanan şiddetin aslında hastanın kendi sağlığına karşı uyguladığı bir şiddet anlamına geldiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarına yönelik olarak gerçekleştirilen şiddetin toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çeken Elbistan TSM Başkanı Dr. Mustafa Murat Küçük, bu sorunun ancak kararlı bir devlet politikası uygulanmasıyla, vatandaş ve sağlık çalışanı el ele vererek sona erdirilebileceğini kaydetti.

Dr. Küçük, şunları söyledi:

“Sağlık hizmeti, aynı amacı taşıyan hasta-hekim iş birliğine dayanır. Hastanın amacı sağlığına kavuşmak, sağlık çalışanın amacı hastayı sağlığına kavuşturmaktır. Bu ortak amaca şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde çalışılarak ulaşılması gerekliliğini vurgulamak için 28 Nisan “sağlıkçıya şiddete hayır günü” olarak ilan edilmiştir.

Sağlıklı bir hasta-çalışan ilişkisinde en önemli etken doğru bir iletişim kurulmasıdır. Empati, saygı ve hoşgörüye dayalı iletişimle, daha iyi ve daha çabuk hizmet gerçekleşecektir. Vatandaşlarımızın hasta haklarını doğru bir şekilde bilmeli aynı zamanda sorumluluklarının da farkına varmalıdır. Sağlık çalışanlarımız ve hastalarımız hak, sorumluluk ve görevlerini yerine getirdiği ve ilişkilerde karşılıklı saygı devam ettiği takdirde böyle üzücü haberlerle karşılaşmayacağımızı ümit ediyoruz.”

Sağlık çalışanlarına karşı vatandaşlardan hoşgörü isteyen Elbistan TSM Başkanı Dr. Mustafa Murat Küçük, “Sağlıktaki dönüşüm neticesinde, vatandaşın artan beklentilerinin karşılanmasında sağlık çalışanlarının daha titiz, özenli ve anlayışlı olması; halkın da öfke yönetimini bireysel düzeyde uygulaması, onları iyileştirmek, sorunlarına çözüm bulmak için her türlü fedakârlıklara katlanan sağlık çalışanlarına karşı hoşgörüsünü esirgememesi gerekiyor. Çünkü sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet, aslında hastanın kendi sağlığına karşı uyguladığı bir şiddettir ve bu şiddetin etkileri hastayı da etkiler. Çözüm üretilmezse hastanelerdeki verimlilik düşer; şiddet uygulayan hastaların cezasını diğer hastalar çekmek zorunda kalır ve mesleğinden zevk duymayan sağlık çalışanları tarafından muayene edilirler. Dolayısıyla, sağlık hizmetlerindeki kalite de azalır ve bundan etkilenecek olan yine halktır” dedi.

Dr. Küçük, “Sağlık çalışanı olmak sadece bilimsel bilgilerin edinilmesi işi değil, aynı zamanda halkla doğru ve etkin iletişim kurabilme yeteneğini de gerekli kılar. Sağlık çalışanını değerli kılan da, hastasıyla kurduğu iletişimdir. Dolayısıyla, bu şiddet eyleminden hastayı “tatlı dille” vazgeçirmek de, sağlık çalışanının iletişim yeteneklerine bağlıdır.

Bir toplumsal sorun olan sağlık çalışanına yönelik şiddet ancak kararlı bir devlet politikası uygulanmasıyla, vatandaş ve sağlık çalışanı el ele vererek sona erdirilebilir. İnsana karşı saygı, hoşgörü, dayanışma, paylaşma gibi değerlerin güvenli bir yaşamın temel taşları olduğunu unutmamak ve yaşamın temelini korumak için her türlü olumsuz çalışma koşullarına rağmen, gece gündüz demeden özveriyle hizmet vermeye çalışan hekimlerinize, hemşirelerinize, sağlık çalışanlarınıza sahip çıkın” ifadelerini kullandı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
süheyla 2 yıl önce

Hemşirelerde doktorlarla saygılı olsun şiddet tabiki kötü yapılmaması lazım ama bazen doktorların çok kötü muamelelerine hastalarda sinirleniyo tahrik oluyo bunun çözümü sağlıkçılarda

banner110