banner136

Dr. Küçük, “İlk yardım hayat kurtarır”
banner17
banner43

5 Mayıs Trafik ve İlk Yardım Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan Elbistan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Murat Küçük, yaralanmalarda uygulanacak ilk yardımın yaşam kaybını önlemedeki önemine işaret etti.

İlkyardımın hasta veya yaralı kişiye, daha ciddi bir tıbbi yardım uygulanmadan önce yapılan ilk bakım olarak tanımlandığını belirten İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Küçük, ilk yardımın amacının da yaralıya yaşam desteği sağlamak olduğunu ifade etti.

İlk yardım eğitiminin önemli olduğunu anlatan Dr. Küçük, “İlk yardım, yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek için aktif olarak müdahale etmek, yaşam desteği sağlamak, etkin tedavisini başlatmak, zararı en aza indirmek ve yaşam kaybını önlemektir. İlkyardım tıbbi bakımın bir alternatifi değildir. Ancak ilkyardım eğitimi alan kişiler, durumu ve aciliyetin derecesini tayin etme ve profesyonel tıbbi yardım ulaşana kadar yapılabilecek en doğru şeyleri belirleme yeterliliğine sahiptir.”diye konuştu.

Dr. Küçük, şu bilgileri aktardı:

“Yaralanmanın, ölüm olaylarının dördüncü ana nedeni olduğu düşünülürse, ilkyardım eğitiminin gerekli olduğu çok açıktır. Düşmeler en sık rastlanan yaralanma sebebidir. Ancak trafik kazaları en ölümcül olanıdır. Yaralanma ölümlerinin yüzde 22’si trafik kazaları sonucu oluşmaktadır. İlkyardım inceleme ve araştırmayla başlar. Bir yaralıya yaklaşmadan önce olay yerinde, yaralı ve kurtarıcının hayatını tehlikeye atabilecek faktörlerin önlenmesi gerekir. Daha sonra yapılan ilk inceleme, yaralının hayatını kurtaracak işlemlerin hemen uygulanmasının gerekip gerekmediğini belirler.”

İlk yardımda temel uygulamaların koruma, bildirme ve kurtarma olarak üçe ayrıldığını kaydeden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Murat Küçük; “Olay yerinde olası tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır. Olay trafik kazası ise; kazaya uğrayan araç mümkünse güvenli bir alana alınmalıdır. Olay yeri görünebilir biçimde işaretlenmelidir. Meraklı kişiler olay yerinden uzaklaştırılmalıdır. Kazaya uğrayan aracın kontak anahtarı kapatılmalıdır. Aracın yakınında sigara içilmemeli ve içilmesine izin verilmemelidir. Olay yerinde gaz varlığı söz konusu ise, patlama ve zehirlenmelerin önlenmesi için; gaz tüpünün vanası kapatılmalı, ortam havalandırılmalıdır. Kıvılcım oluşturacak ışıklandırma ya da çağrı araçlarının kullanımına izin verilmemelidir.

 Her türlü olayda; öncelikle olay yeri güvenliği sağlanmalıdır. Olay yeri güvenliği sağlana biliniyor ise, hasta ya da yaralılar kesinlikle yerlerinden kımıldatılmamalıdır. Hasta ya da yaralılar yaşam bulguları yönünden değerlendirilmelidir. Bilinç kaybı olanlar ile solunum, dolaşım, kanama vb. problemi olan hasta ya da yaralılar belirlenerek, öncelikle müdahale edilmelidir. Kanamalı durumlarda Hepatit B, C ve HIV/AIDS gibi hastalıklara karşı korunmak için müdahaleden önce mutlaka eldiven giyilmelidir. Herhangi bir kaza ya da ani bir hastalık durumunda, tıbbi yardım için en hızlı şekilde 112 aranarak haber verilmesidir. Duruma göre itfaiye (110), zehir danışma merkezi (114), emniyet güçleri (Polis-155/Jandarma-156) de aranabilir. Tıbbi yardım için 112 arandığında; kesin yer ve adres, olayın tanımı, hasta ya da yaralı sayısı, durumları, arayan kişi, hangi numaradan aradığı, nasıl bir yardım alındığı ya da olay yerindeki olanaklar açıklanmalıdır.

Olay yerinde hasta yaralılara müdahale; hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Hasta ya da yaralının durumunun değerlendirilmesine bağlı olarak ilk yardım yapılmalıdır. Eğer ilk yardım bilinmiyorsa asla hasta ya da yaralıya dokunulmamalı ve yaralı kımıldatılmamalıdır” dedi.

İlk yardımcının müdahalede yapması gerekenleri de sıralayan Dr. Küçük; “Hasta ya da yaralının durumunu değerlendirmek. Hasta ya da yaralının korku ve endişelerini gidermek. Hasta ya da yaralıya müdahalede yardımcı olacak kişileri organize etmek. Hasta ya da yaralının durumunun ağırlaşmasını engellemek için gerekli müdahalede bulunmak. Kanama, kırık, çıkık ve burkulma vb. durumlarda yerinde müdahale etmek. Hasta ya da yaralının yarasını görmesine izin vermemek. Hasta ya da yaralıları hareket ettirmeden müdahalede bulunmak. Hasta ya da yaralıların en uygun yöntemlerle en yakın sağlık kuruluşuna sevkini sağlamak. Olay yeri güvenliği açısından herhangi bir tehlike yok ise, hasta ya da yaralıyı kesinlikle yerinden kımıldatmamak” şeklinde bilgiler aktardı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.