Çitil: Sağlıkta memnuniyet yüzde 76’ya çıktı

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. İlker Çitil, “Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde, Türkiye'de 2003'lü yıllarda yüzde 39 olan sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranları yüzde 76'lara kadar çıktı. Bu büyük bir başarıdır, bu Türkiye Cumhuriyeti'nin başarısıdır, bu Türkiye'deki sağlık çalışanlarının başarısıdır” dedi.

Dr. İlker Çitil, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle yayımladığı mesaja, ilk olarak Ankara’da yaşanan terör saldırısını kınayarak başladı.

Ankara’daki terör saldırısını yapanları ve arkasındaki şer odaklı güçleri kınayan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Dr. Mehmet İlker Çitil, “Bu tür terör saldırıları ile ülkemizde kargaşa çıkartmaya çalışanlar, hiçbir zaman emellerine ulaşamayacaktır. Türk halkı terör saldırıları karşısında daha da kenetleniyor ve bundan pirim yapmaya çalışanlara asla pirim vermiyor. Ben bu alçakça yapılan terör saldırısında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yarılılarımıza acil şifalar diliyorum. Ailelerine Allah sabır versin. Bu son terör saldırısı olsun inşallah. Allah bir daha bizlere böyle acılar yaşatmasın” dedi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Dr. Mehmet İlker Çitil, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Çitil, “Bugün vatanımızın dört bir yanında üstün bir görev bilinciyle hayatlarını hayat kurtarmaya vakfetmiş, gayeleri insanı yaşatmak olan tüm hekimlerimizi ve sağlık çalışanlarımızın, özellikle doğu ve güneydoğu illerimizde roket atarların ve silahların gölgesinde görev yapmaya çalışan sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Görevi başında şehit edilen ve tüm ebediyete intikal etmiş sağlık çalışanlarımıza bu vesile ile Allahtan rahmet diliyorum. 14 Mart Tıp Bayramımız Kutlu Olsun” diye konuştu.

Sağlıkta Dönüşüm Programı çerçevesinde, Türkiye'de 2003'lü yıllarda yüzde 39 olan sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranlarının yüzde 76'lara kadar çıktığını ifade ederek, bunun büyük bir başarı olduğunu kaydetti.

“Eski Türkiye’de aziz milletimize reva görülen sağlık hizmetlerini hatırlayın; deposunu doldurmadan hareket etmeyen 112 ambulanslarını, işçi memur gibi statüye bağlı sunulan sağlık hizmetlerini, ilaç ve muayene kuyruklarını, bir hasta odasında koğuş sistemiyle 8-10 hastanın tedavi edilmeye çalışıldığını hiç kimse unutmadı” diyen Dr. İlker Çitil, şunları söyledi:

“14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmektedir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart o günden bu yana, Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır.”

Çitil, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Görüldüğü üzere milli ve manevi duygularla başlayan bu hareketin mensupları, bireyin en değerli varlığı olan sağlığı korumak için yemin eden, gecesini gündüzüne katarak çalışan başta hekimler olmak üzere bütün sağlık hizmeti çalışanlarıdır. Bir hekim olarak, 22 yıl sağlık hizmetlerinin çeşitli kademelerinde çalışmış bir sağlık personeli olarak bütün sağlık camiasının bayramını en içten duygularla tebrik ediyorum. AK Parti İktidarlarımızda hareket noktamız Eşrefi Mahlukat olan insana, yani milletimize hizmet etmek olmuştur. Şeyh Edebali’nin Osman Gaziye nasihatinde belirttiği gibi, ‘İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın’ prensibini şiar edinmiş bir hizmet anlayışıyla uygulamaya koyduğumuz Sağlıkta Dönüşüm Programımızın çıkış ve hareket noktası önce insan olmuştur. Hükûmet olarak insanı merkeze alan hizmet anlayışını geliştirirken ve özelikle sağlık alanında sessiz devrim niteliğinde pek çok başarıya imza atarken, bu başarılarının en önemli mimarları ve destekçileri tabii ki sağlık çalışanlarımız olmuşlardır. Ortaya koyduğumuz politikaları gerçekleştirme ve koyulan hedefleri başarma noktasında sağlık çalışanlarımızın gece gündüz demeden fedakârca yaptıkları çalışmalar çok önemlidir, çok kıymetlidir. Dolayısıyla, buradan Türk milletinin huzurunda, sizlerin huzurunuzda bütün sağlık çalışanlarına, insanımıza verdikleri sağlık hizmetinden dolayı, fedakârca çalışmalarından dolayı teşekkürü bir borç biliyorum, kendilerine şükranlarımı ifade ediyorum.”

“Eskiden hayal dahi edilemeyen uygulamalar bugün vatandaşlarımıza kesintisiz sunulmaktadır” diyen Dr. İlker Çitil, sunulan sağlık hizmetlerine örnekler verdi.

Çitil, şunları söyledi:

“Uçak, helikopter, deniz ve kar paletli ambulanslar, yatalak ve ileri yaştaki vatandaşlarımıza sunulan evde sağlık ve bakım hizmetleri, vatandaşlarımızın kamu-özel ayrımı olmaksızın tüm hastanelerden faydalanma imkanı, yapımları son hız devam eden modern şehir hastaneleri, anne ve bebek ölümlerinin önemli ölçüde aşağı çekilmesi, tamamı ücretsiz sunulan aşılama hizmetleri ki; eskiden 7 hastalığa karşı aşılama yapılırken, bugün 13 hastalığa karşı ücretsiz aşı uygulamaları yapıyoruz.

Ülkemizde yeni doğanlara uyguladığımız fenilketönüri ve işitme gibi kapsamlı taramalar, kapsamını geliştirerek uygulamaya devam ettirdiğimiz Aile Hekimliği Uygulaması ki, bunun ilk uygulaması da hamdolsun Kahramanmaraş’ımızda Mado Halk Sağlığı Merkezi adıyla hizmet vermeye başlamıştır. 12 Şubat 2016 tarihi itibariyle hizmete giren merkezimizde; 8 hekim, 1 TSM hekimi, diş hekimi psikolog, diyetisyen, 2 yardımcı sağlık personeli, 2 röntgen teknisyeni, 1 hizmetli, 2 laboratuvar teknisyeni ile sabah sekizden akşam sekize kadar poliklinik, enjeksiyon, pansuman, diş tedavisi, görüntüleme ve laboratuvar hizmetleri verilmektedir.

Yine sağlıklı yaşam kültürünü teşvik programları, örneğin obeziteyle mücadele programı kapsamında 2015 yılında 40 bin adet bisiklet dağıtıldı. Bu rakam 2016’da 250 bin olacak. Diyabet önleme ve kontrol, tütünle mücadele programları gibi geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamaları, sağlık turizminin gelişmesiyle yurt dışı hasta sayısının her geçen gün artması ve burada sayamayacağım birçok hizmet çok şükür vatandaşlarımıza eşit ve hızlı bir şekilde sunulmaktadır.

Her geçen gün değişen ve gelişen teknoloji ve imkânlara bağlı olarak kalitesi ve hizmet aralığı gelişerek artan sağlık hizmetlerinin yanı sıra programımızı geliştirirken hem insanımıza verilen hizmeti geliştirmeye devam edeceğiz, hem de sağlık çalışanlarını önceleyen, sağlık çalışanlarının imkânlarını, özlük haklarını geliştiren iyileştirmelere devam edeceğiz.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mine 2 yıl önce

Ben emekliyim hiç de memnun değilim sağlık hizmetinden

Avatar
Dilek 2 yıl önce

Bende memnun dgilim

Avatar
mehmet gül 2 yıl önce

personel memnuniyeti nasıl acaba sayın vekilim

Avatar
Orhan Demirtaş 2 yıl önce

Bir de sağlık personelinin memnuniyetini ölçün de görelim.

Avatar
FATİH ARSLAN 2 yıl önce

BU YORUM YAPANLARA SORUYORUM 15 YIL İNCEYE KADAR SSK KUYRUKLARINDA HASTANEDE BEKLEDİĞİNİZ GÜNLERİ UNUTMAYIN DERİM Bİ ECZ OLARAK DİYİRİM SAĞLIKTA DEVRİM OLDU..

banner1