banner136

Bakırcı, “İş Güvenliği için Soma acı bir ders oldu”
banner17
banner43

İş Güvenliği Uzmanı ve Gökdelen İş Sağlığı ve Güvenliği ortağı Dr. Nedim Bakırcı, iş güvenliği için Soma’nın ülke için çok acı bir ders olduğunu kaydetti. Bakırcı, bu konunun ihmal edilmemesi gerektiğini aktardı.

Bakırcı, “Soma Maden Ocağı Faciası sonrasında ülkemizin gündeminde birinci sıraya yerleşen İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda tüm işverenlerin artık çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve ilgili mevzuatlar bundan sonra daha sıkı denetlenecektir” dedi.

İş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanın görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerinin yerine getirilmesini ifade eder diyen Bakırcı, “İş kazalarında maalesef nüfusa oranla açık ara dünyada 1. sıradayız. Ölümlü kazalarımız Avrupa ortalamasının 6 katıdır. Bu sebeple ülkemizin gayri safi milli hâsılasının 50 milyar TL’sinin kaybedildiği tahmin edilmektedir. Kaybedilen insanların ise telafisi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği için alınacak tedbirler, bir maliyet olarak değil, iş yerlerinin daha huzurlu, çalışanların daha mutlu ve işletmelerin daha verimli olabilmesi için bir öncelik olarak görmek gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliğini kuralcılıktan ibaret bir yaklaşımdan ziyade, iyileştirici ve önleyici bir anlayışı esas almalıyız. İş sağlığı ve güvenliği kanununu uyulması gereken bir mecburiyetten ziyade kul hakkını gözeten vicdani bir sorumluluk olarak görmek gerekmektedir.

Ancak böyle bir kültür oluştuğu takdirde, bu konuda sürekli bir iyileşme ve gelişme ortamı sağlanabilecektir. Tüm işverenleri ve çalışanları kapsama altına alan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile İş Güvenliği Uzmanı, İş Yeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personeli ile işletmelerin anlaşarak İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmaların yürütülmesi sağlanmıştır. İşveren çalışanların işle ilgili sağlık ve güvenliğini sağlamakla yükümlüdür.

Çalışanlar, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda, kendilerinin veya hareketlerinden veya yaptıkları işten etkilenen diğer çalışanların sağlık ve güvenliklerini tehlikeye düşürmemekle yükümlüdürler” şeklinde konuştu.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı ile ilgili olarak detaylı bilgiler veren Dr. Nedim Bakırcı, “Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB)'den hizmet alabilirler. Ancak bir hizmet işletmesi seçiminde referanslarının ve iş kalitesinin kontrolü çok önemli aksi takdirde sadece fiyata bakarak firma seçme yaklaşımının sonucu mağduriyet olmaktadır.

Yaralamalı veya ölümlü bir iş kazası sonrası işveren tazminatlarla, kanunda belirtilen cezalarla karşı karşıya kalması da muhtemeldir. İşyerlerinde çalışma hayatının teftişinde, iş sağlığı ve güvenliği koşullarının iyileştirilmesi için iş müfettişleri görev alacak. Kanuna aykırılığın tespiti halinde caydırıcı cezalar uygulanacaktır.  Ülkemizde ve dünyada özellikle Maden, İnşaat, gibi çok tehlikeli sınıfta yer alan sektörlerde iş kazaları daha fazla gerçekleşmektedir. 

Bu çalışmalar bir kültür meselesi ise ülkemiz, işverenler, çalışanlar, toplum tam olarak hazır değillerdir. Elbette doğru bir şekilde uygulanan firmalar olduğu gibi uygulanmayan firmaların sayısı daha fazladır. Bunda ki etken nedenler ekonomi, piyasaların durumu, kalifiye olmayan personellerin çalıştırılması, işletme başlangıcında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir çalışmanın yapılmaması gösterilebilir. 

Türkiye madenciliğin hayata geçtiği 1935 yılından bugüne 3000’den fazla çalışanımız hayatını kaybetti çok daha fazlası ise çalışamaz hale geldi. En son Manisa- Soma Kömür Madeni İşletmelerinde 301 çalışan aynı kazada hayatlarını kaybetti. Ateş düştüğü yeri yakar, yakınları ölen işçilerin aileleri perişan olmaktadır. Yapılan araştırmalara göre iş kazalarının yüzde 98‘ i, meslek hastalıklarının yüzde 100‘ ü önlenebilir iken; gerekli önlemler alınmadığı için maalesef her yıl iş kazaları ve meslek hastalarından dolayı birçok ülke nüfusuna denk insan topluluğu hayatını kaybetmektedir. 

Gökdelen İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen iş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri ve sağlık personelleriyle, iş yerlerinin “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun gerekliliklerine göre risk değerlendirmesini, tehlikelerin tanımlamasını ve tehlikelerin ortadan kaldırılması ve risklerin kontrol altına alınmasını sağlamak için çalışmalar ve eğitimler yapmak amacıyla kurulmuştur. Bünyesinde deneyimi olan işgüvenliği uzmanı ve hekimleri bulunmaktadır. Gökdelen İş Sağlığı ve Güvenliği; iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimleri “İş Güvenliği ve İş Sağlığı” mevzuatını uyulması gereken kurallar gereği yanında, çalışanların güvenliğini ve sağlığını destekleyen, verimi ve kaliteyi artıran bir araç olarak görmesi gerektiğine inanmakta ve hizmetlerini bu bilincin verdiği sorumluluk anlayışı ile yapmaktadırlar” dedi.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.