banner136
banner162

ÜNAL, TRTNİN KONUĞU OLDU

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili aday adayı, Makine Yüksek Mühendisi ve Enerji Uzmanı Kerim Ünal, TRT-1 televizyonunda ülke gündeminde bulunan enerji konularını değerlendirdi. Ünal, TRT-1'de sabah haberlerinde Tunç Tuncel'in sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin enerji üretiminde kaynak çeşitlemesine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ünal, malum lobilerin Türkiye enerji piyasasında yüksek maliyetle elektrik üretmeyi sürdürme arzularından kaynaklanan gündem oluşturma gayretleri var olduğunu söyledi.

Ünal, "Türkiye'de üretilen elektriğin yaklaşık yüzde 50'sinin ne yazık ki tamamına yakını dış kaynağa bağlı ve pahalı olan doğalgaza dayalıdır. Dünyada doğalgaz rezervlerine sahip, Rusya, İran, İngiltere gibi ülkelerde bile enerji üretiminde doğalgazın payının yüzde 25'i aşmamaktadır. Türkiye'nin kendi yerli kaynaklarını kullanarak enerjide dışa bağımlılıktan ve yüksek maliyetlerden kurtulması gerekmektedir" dedi.

Son günlerde Japonya'da yaşanan deprem ve arkasından yaşanan Tsunami felaketini, Türkiye'de bazı çevrelerin nükleer santral yapımına karşı bir fırsat olarak kullanılmak istendiğini belirten Ünal, dünyada her üretimin kendi çapında teknik ve sosyal riskler taşıdığını ve bunun da işin doğasında bulunmakta olduğunu, gerekli teknik ön tedbir ve yine gerekli işletme alt yapısı kurularak yapılacak nükleer santrallerin güven içinde çalışabileceğini ifade etti.

Ünal konuşmasının devamında şunları söyledi;

"Görevim gereği dünyada çok sayıda termik, hidro-elektrik, doğalgaz ve nükleer santraları yerinde inceleme imkanım oldu. Gerekli filtrasyon ve diğer yan tedbirler alınması durumunda Türkiye'de çok zengin kömür yatakları bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Afşin Çöllolar bölgesindeki açık işletme kömür sahasında yaşanan toprak kaymasında toprak altında bulunan işçileri unutmayacağım. Göçük altında bulunan işçilerden birisi de kendi yakınımdır. Yine bazı çevreler bu üzücü iş kazasını fırsat bilmektedir. Kömüre dayalı elektrik santralları aleyhine bir kampanya yürütmek istediler ancak başarılı olamayacaklardır. Türkiye kendi kaynaklarını doğru ve yerinde kullanması gerekmektedir. Son zamanlarda rüzgar haritaları çıkarıldı ve yurdumuzda rüzgara bağlı enerjinin yeni yeni kullanılmaya başlamaktadır. Allah'ın bize verdiği nimetleri külfete çevirmeden kullanmamız gerekmektedir. Türkiye'nin enerji konusunda önü açıktır. İşlenmeye hazır birçok yeraltı ve yer üstü kaynakları bulunmakta, ancak bunların yeterince verimli ve ekonomik kullanılmasında daha fazla çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin aynı zamanda çok zengin akarsu kaynakları vardır. Geçtiğimiz günlerde Başbakan sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın da birlikte açtıkları, Süleymanlı bölgesindeki Hacınınoğlu Hidro-elektrik santralının açılışında söylediği gibi 'su akar Türk bakar' sözünü artık 'su akar, Türk yapar' şekline dönüşmektedir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı sayın Taner Yıldız'ın enerji sektörünün içinden gelen birisi olmasının Türkiye için bir şanstır. Enerji Bakanının yüksek enerji maliyetlerini düşürmek için canla başla uğraşması çok takdir ediyorum. Sanayicimiz ve ürettikleri ürünlerin düşük maliyetli olması ve başta Çin malları olmak üzere diğer ülkelerle rekabet edebilmesi için düşük maliyetli enerji üretimi çok önemlidir. Afşin-Elbistan bölgesi başta olmak üzere tüm ülkede bulunan zengin kömür kaynakları nimetini, külfete dönüştürmeden ülke insanımızın ve sanayinin kullanımına sunmamız gerekiyor. Doğalgazı konut ve ev ısıtmalarında kullanmaya evet, uygun sanayi alanlarında, çimento, gübre, cam, seramik üretimi vb. konularda kullanmaya evet ancak, bu kadar fazla miktarda ve pahalı biçimde elektrik üretiminde kullanmaya sonuna kadar hayır."

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GÖÇÜK MADURU 10 yıl önce

ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN KERİM BEY. BİZİM ACILARIMIZA ORTAK OLUP TÜM TÜRKİYE KAMUOYUNUN DİKKATİNİ ÇEKTİNİZ.
TOPRAK ALTINDAKİ GARDAŞIM VE TÜM AİLEMİZ ADINA SİZE MİNNET DUYOYORUZ. BİR DE OKADAR PROGRAM BOYUNCA HEÇ SİYASETTEN VE KENDİNİZDEN KONUŞMADINIZ.SAMİMİYETİNİZE HAYRAN OLDUK.ALLAH GÖNLÜNÜZE GÖRE VERSİN.
GÖÇÜK MADURU BİR ARKADAŞINIZ

Avatar
HAKKI GÜVEN 10 yıl önce

Valla, bu hükümete ve başbahana bu göçük meselesinden dolayı çok küskünüdük.AMMA SİZ eğer aday olursanız bütün ailem ve yakın köydeki hısımlar olarak, sizi desteklerik.Sizi çok samimi bulduk.sizin de yakınınız varmış, allah size de sabır versin.
HAKKI GÜVEN

Avatar
ELBİSTAN GÖNÜLLÜSÜ 10 yıl önce

Sıranız nolursa olsun bizim gönlümüzde çok yer ediyorsunuz.Allah ilminizi ve gücünüzü artırır işallah.
Elbistan Gönüllüsü

Avatar
Ahmet DURNA 10 yıl önce

Kerim bey, inşallah bu gücünüzü seçimden sonra alınacak işçiler konusunda da o çok sevdiğinizi bildiğimiz memleket çocukları için kullanırsın.SANA ÇOK GÜVENİYORUZ.
Başarılar dilerim.

Avatar
cemal dalkılıç 10 yıl önce

Memleketimizden böyle dünya çapında bir elektrik ve enerji uzmanınız çıkmasından gurur duydum.Türkiye menfaatleri korunmasında Yiğit Başbakanımızın ekibine çok yahışırsınız. Bütün samimiyetiminen söylüyom, sizi bilen herkes parti ayrımı bile yapmadan oy vercene inanıyom.
Cemal dalkılıç

Avatar
Zahireci 10 yıl önce

bu gün sabah haberlerinde haberleri seyrederken bizim buranın çalışkan çocuğunu hemi de bizim bu tarafların kömür, eletirik işlerini konuşurken gördüm.adaylık için buralarda epeyce ziyaretler yaptığını duyduydum.İsmet Paşa ilkokulunda okurken de çalışkan bir öğrenci oldunu, babası rahmetlik Durdu Mamet ağa söylerdi.şindi televizyonda görünce babasıyla olan güzel sohbetleri de hatırladım.Durdu ağa, çok eyi bir arhadaşım idi.Yemeyi yedirmeyi çok severdi.adanaya çeltik çektirmeye gittiğimizde mutla

Avatar
FULYA 10 yıl önce

herkes siyasi açıdan bakıyor.ben de farklı bir konuyu yazmak istedim. Allah sahibine bağışlasın ama çok düzgün bir fiziği ve diksiyonu var. bence görüntü de çok önemli. Ne öyle, süklüm püklüm kişileri mecliste göreceğimize.Hiç değilse tv lere çıkınca işte bizim vekilimiz deriz. Bence Kerim Bey ikinci bir Kürşat Tüzmen karizmasını geçecek diye düşünüyorum.benim içimden de bunları yazmak geldi.siyase yazmadığımiçin bana lütfen darılmayın.
FULYA

Avatar
hikmet yılmaz 10 yıl önce

adaylara bahınca Allah üçun sölüyom, bu kerim bey bayağı fark atıyor.Temayül mü neyse ondan 46'ıncı çıhık ama akparti genel merkezindeki intaamde epeyce öne geçmiş diyollar.Birkaç gündür kayfe ve çay ocağında konuşmalara biraz baktım da elbistanın çoğu kerim beyi destekliyor.Ben de heralda ona verecem.
Kışlalı bir esnaf