Tor, “Ülkemiz ucuz işçi cenneti olur”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısına tepki gösterdi. Tor, bu yasa ile Türkiye’nin ucuz işçi cenneti olacağını savundu.

İş Kanunu ile Türkiye İş Kurumu Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Söz konusu kanun tasarısı görüşüldüğü sırada MHP Grubu adına konuşan Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, tasarının bir ihtiyaçtan doğmadığını, çalışma barışını zedeleyecek, bozacak, husumeti ve huzursuzluğu arttıracak, yeni huzursuzluklar yaratacak mahiyette olduğunu savundu.

Tor, “Avrupa ülkelerinde uygulanan uygulamayla, bazı ülkelerde iş kazalarında önemli oranlarda artış olması nedeniyle, başta Almanya olmak üzere Avusturya gibi ülkelerde bugün itibarıyla kaldırılması dahi tartışılan esnek çalışma uygulaması, ülkemizde hangi ihtiyaçtan doğmuştur? İzah edilmesi gereken soru budur. Enerjimizi faydasız işlerle uğraşarak geçirmeyelim. Türkiye'nin önemli problemleri vardır. Bugün Türkiye'nin en önemli problemi bölücü terördür; en önemli diğer bir problemi kayıt dışı istihdamdır, işsizliktir, geçim sıkıntısıdır, hırsızlıktır, yolsuzluktur, israftır,  tembelliktir, işin ehline verilmemesidir, adaletle hükmedilmemesidir. İşi olan da işi olmayan da ciddi sıkıntılar içerisindedir.  Türkiye’nin her zamankinden daha fazla huzura ve sükûnete ihtiyacı vardır.  Tasarının zamanlamasının uygun değildir. Esnek çalışmanın bugünün konusu olmaması gerekiyor” dedi.

Tor, “Esnek çalışma sonucunda işçi ayağa düşer, ülkemiz ucuz işçilik cenneti olur. Hele de dil bilmeyen milyonlarca göçmen nüfusun yaşadığı ülkemizde işçinin aç kalması dahi konuşulur hâle gelecektir. Esnek model işsizliğin çözümüne hiçbir katkı sağlamayacaktır. Güvenceli esneklikle bir yandan iş gücü piyasasının esnekleştirilmesiyle işletmelerin rekabet gücünün ve değişen koşullara uyum yeteneğinin artırılması hedeflenirken, bir yandan da iş gücü piyasasında yer alan kişilerin istihdam ve gelir güvencesinin sağlanması hedeflenmektedir." ifadesi yer almıştır. Burada akla gelen ilk soru, öncelik işletmelerin mi olacaktır, yoksa işçinin mi olacaktır? Zira işçiye gelir ve istihdam güvencesi ancak firmanın rekabet gücü elverirse geçerli olacaktır. Gelir ve istihdam, işverenin rekabet gücüne endekslenmiştir” diye konuştu.

Tasarıyla bireysel işçi haklarının geriye gideceği eleştirisinde bulunan MHP’li Tor, şunları söyledi:

“Mevcut durumda ise iş güvenliğinin işverenin iki dudağının arasında olduğu bir ortamda işçinin fazla mesai, çalışma süreleri, yıllık izin, bayram izni, İhbar tazminatı, kıdem tazminatı gibi haklarının bile tam manasıyla temin edilemediği bir ortamda söz konusu esnek çalışma modeliyle işçinin söz konusu haklarının değil temin edilmesi, korunması bile mümkün olamayacaktır. Kısacası, bireysel işçi hakları bile geriye gidecektir. Esnek çalışma işsizliğin çözümüne hiçbir katkı sağlamayacaktır.” 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1