Tor, Maarif Vakfı Kanun Tasarısı hakkında konuştu

            Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, Maarif Vakfı Kanunu Tasarısı'nın 7. maddesi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi Grubu adına söz alarak, tasarı hakkındaki görüşlerini anlattı.

“Milliyetçi Hareket Partisi olarak seçim beyannamemizde yer alsın almasın, ülkemizin, milletimizin hayrına olduğuna inandığımız her tasarıya destek verdik. Asgari ücretin artırılması, esnaflık yaparken emekli olup işine devam edenlerin ödedikleri sosyal güvenlik destek priminin kaldırılması, işverenlere prim desteği, bazı askeri ve emniyet personelinin aylıklarındaki artışlar, cezai konularda uluslararası adli işbirliği yasası, veri yasası, insan hakları kurumu kurulması bunlardan bazılarıdır” diyen Tor, yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Hükümetin, bugün ülkemizin en önemli meselesi olan, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne, milletin birlik ve beraberliğine yönelen, Temmuz 2015 tarihinden günümüze kadar geçen süre içerisinde 600 cana kıyan terörün bir an önce önlenmesine yönelik getireceği her türlü tedbire de destek vereceğimizi defaatle beyan ettik.”

Tor, konuşmasını, şu cümlelerle sürdürdü:

“Değer yargılarının, kutsal değerlerin her geçen gün geriye gittiği, küçüğe sevgi ve büyüğe saygının azaldığı, menfaatçiliğin, kaba kuvvetin, kadın cinayetlerinin, fuhşun, hırsızlığın-yolsuzluğun, israfın, işsizliğin tavan yaptığı; yurt içinde dindarlık, milliyetçilik gösterilerinde bulunulurken, yurt içinde de ahlaksızlığımı kimse görmesin diye yurt dışında kumar dâhil her türlü melanetin, ahlaksızlığın yaşandığı, kul hakkını gasp edip, oruç-namaz gösterilerinin yapıldığı, harama el sürüp yalan ve iftiraya kaynaklık yapıldığı, gözü dönmüşlüğün, şehit cenazelerinin mübarek günlerde bile devam ettiği, katliamlardan siyasi çıkar sağlanmaya çalışıldığı yurdumun mateme büründüğü bir ortamda, yılan hikâyesine dönen, öğretmenlerimize 3600 ek gösterge verilmesinin emekli olmak için 3600 ek gösterge verilmesini ümitle bekleyen binlerce öğretmenimizin, atama bekleyen on binlerce öğretmenin probleminin çözülmesi yönünde bir gayret beklerken, bu tasarıyla AKP'nin başka konuların peşinde olduğunu anlamış bulunuyoruz. 

Gelinen noktada, eğitimin kalitesi, öğretmenin moral değerleri, kutsal değer yargılarının yeniden tesis edilmesi yönünde gayretler gösterilmesi gerekirken, maalesef bunlara gerek duyulmadığını görüyoruz. Müzakerelerden de anlaşıldığı üzere bu tasarı, AKP'nin kendisine bağlı, kendisinin kontrolü altında, hükûmetler değişse bile vakıf yönetiminin değişmeyeceği, 72 yaşına kadar mütevelli heyet üyeliği içeren bir vakıfla karşımıza çıkmıştır.”

Vakıfların hayır amaçlı olarak kurulduğunu dile getiren Tor, “Vakıf denince hayır akla gelir. Tasarıyı okuyunca benim aklıma hayırlı bir iş gelmedi maalesef. Bu, paralel eğitim sistemi kurma gayretidir. Bu, ülke için hayırlı bir yaklaşım değildir. Her iktidara gelen paralel eğitim sistemi kurmaya kalkarsa, bu ülkenin muasır medeniyetler seviyesine çıkması hayaldir. Vakıflar hayır için kurulur. Bugün görüyoruz ki hayır için değil, siyasi çıkar, iktidardan düştükten sonra da destekleyici kurumlar oluşturmak için kuruluyor. 
            Gönül isterdi ki eğitim ve öğretim gibi en önemli alanda faaliyet gösterecek Maarif Vakfı Tasarısı'na da destek verelim. Göreceksiniz vakıf çok tartışma konusu olacaktır. Mütevelli heyetin on ikide 7'si düşünülerek oluşturulmuştur. Hükûmetler değişse bile atayabileceği en fazla üye sayısı 5'tir. Hükûmetler değişse bile vakfın kontrolünün AKP güdümünde olması amaçlandığı için daimî mütevelli heyet üye sayısı 7 olarak belirlenmiştir.

Tekrar ediyorum: Bu doğru bir yaklaşım değildir. Ama şu bilinmelidir: Mahkeme kadıya mülk değildir, dönem değiştiğinde bu vakıf nasıl yasayla kurulduysa yasayla da gerekli değişiklikler yapılacak ve daimî mütevelli heyeti dâhil hepsi değiştirilecektir. Vakıf süreklilik ister. Bu şekilde Maarif Vakfı gelecekte birçok tartışmaya vesile olacaktır. Yaşaması uzun süreli olmayacaktır. Bu da ülke yararına olmayacaktır. Ülkemizin huzura ihtiyacı vardır. Her konuda parti menfaatiyle hareket etmek bu ülkeye huzur getirmemiştir, getirmeyecektir. 

 Burada anladığımız manada bir vakıf kurulmamaktadır. Devletin imkânlarını kullanan ancak her zaman AKP'nin emrinde bir vakıf anlayışına karşı olduğumuzu belirtiyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum” dedi. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Eğitimci 2 yıl önce

Ağzınıza sağlık sayın vekilim. Her boyayı boyadık, fıstık yeşilim kaldı derler ya. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu yıl öğretmen ataması yapılamazken, böyle boş işlere kaynak ayrılmasının ülkeye zerre yararı yoktur.

Avatar
mevlüt erden 2 yıl önce

marif bakanlıği yani Milli EĞTİM BAKANLIGI DURURKEN MARİF VAKFI NERDEN ÇIKTI.VAKFIN KURULUŞ SERMAYESİNİ M.E B. KOYACAK FALİYETİ HÜKÜMETİN ATADIĞI MÜTEVELİ HEYETİ YÜRÜTECEK.İNSANLARI APTAL YERİNE KOYMAYIN AKP VAKIF ADI ALTINDA RANT YARATACAK KENDİNE BAĞLI KURULUŞ KURMAYA ÇALIŞIYOR.BİLDİĞİM KADARI İLE VAKIFLAR DEVLET PAZRASI İLE KURULMAZ .HAYIR SEVERLER TARAFINDAN KURULUR. DEVLETDE ONLARIN ÇALIŞMASININ KAMU YARARINA OLUP OLMADIĞINI DENETLER.DEVLET KESESİNDEN VAKIF KURULAMAZ.

banner1