banner136
banner162

PAKSOYDAN İL TEKLİFİ
banner43

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, Afşinelbistan adaylı yeni bir il kurulması için, TBMM'ye kanun teklifi verdi.

Paksoy, kanun teklifinin gerekçesinde, ''Halen merkez ilçesi ile birlikte 10 ilçesi bulunan Kahramanmaraş İli; merkez ilçesi Akdeniz Bölgesinde bulunduğundan dolayı Türkiye Coğrafi Bölgeler Haritasında Akdeniz Bölgesinde kabul edilmektedir. Ancak Kahramanmaraş'ın Elbistan İlçesi'nin büyük bölümü Doğu Anadolu Bölgesinde, Afşin İlçesi İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinde, Göksun İlçesi İç Anadolu Bölgesinde, Ekinözü ve Nurhak İlçeleri Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır'' dedi.

Paksoy, kuzey ilçelerinin il merkezine çok uzak mesafelerde yer aldıklarını belirterek, gerekçede şu cümlelere yer verdi:

''Elbistan Kahramanmaraş il merkezine en uzak ilçedir. Elbistan'ın il merkezine mesafesi 162 kilometredir. Afşin İlçesi 150 kilometre, Göksun İlçesi 90 kilometre, Nurhak İlçesi 182 kilometre, Ekinözü İlçesi 170 kilometredir.

Kahramanmaraş ilinin toplam nüfusu 1 milyon 37 bin 491 olup, bu nüfusun 307 bin 703'ü Elbistan, Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinde bulunmaktadır.''

Paksoy imzası ile TBMM'ye sunulan kanun teklifi şöyle:

AFŞİNELBİSTAN ADIYLA YENİ BİR İL KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- Kahramanmaraş İli'ne bağlı Afşin ve Elbistan İlçelerinin birleştirilerek Afşinelbistan adıyla yeni bir il kurulmuştur. Afşin ve Elbistan ilçelerine bağlı olan köy, belde ve bucaklar Afşinelbistan İli'ne bağlanır.

MADDE 2- Afşinelbistan İli'ne Afşin, Elbistan, Göksun, Nurhak ve Ekinözü İlçeleri ile bu ilçelere bağlı köy, belde ve bucaklar bağlanır.

MADDE 3- Bu kanunla ilde merkezi idare tarafından oluşturulacak teşkilatlara ait kadrolar Bakanlar Kurulunca belirlenir.

MADDE 4- Bu Kanun Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

MADDE 5- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

GEÇİCİ MADDE 1- Afşinelbistan İl Merkezi; İçişleri Bakanlığının koordinasyonunda,Bakanlık temsilcileri, bu il kapsamındaki mülki amirler, belediye başkanları, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, lüzum görülen diğer kişi ve kurumların oluşturacağı komisyonun raporu doğrultusunda İçişleri Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenir.

GEÇİCİ MADDE 2- Bu Kanunla kuruluna Afşinelbistan İli'nde merkezi idare teşkilatları Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içinde oluşturulur.

Bu süre zarfında yürütülmekte olan ve yürütülecek işlemler mevcut bağlılık durumuna göre yürütülür.

GEÇİCİ MADDE 3- Bu Kanunla kurulan Afşinelbistan İli'nin İl Genel Meclisi Afşin ve Elbistan ilçelerinin il genel meclis üyeleri ile bu illere bağlanan ilçelerin il genel meclis üyelerinden oluşur.

GEÇİCİ MADDE 4- Bu Kanun ile kurulan İle bağlı ilçelerdeki kamu görevlileri bu ilin kadrolarına atanır. Kamunun her türlü borç ve alacakları ile yürütülmekte olan işlemleri merkezi idarenin bu ilde kurulacak taşra teşkilatlarınca yerine getirilir.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Haru yılmaz 10 yıl önce

Allah rızası için dalga geçmeyin.Elbistan'ın hassasiyetiyle oynamayın.

Avatar
mehmet 10 yıl önce

bence siyasi rant peşinde oldu olacak göksunuda nurhak ekinözünüde ekleseymiş isme:))

Avatar
elbistanlı 10 yıl önce

Afşini elbistana bağlayalım demiyorda..ismi biraz kısa olmuş bence afşinelbistangöksunekinözünurhak ili olsun...))))))bu öneriniz elbistanın il olma süreci,ni baltalamaktır yazıklar olsun size....elbistan tek başına il olmaya yeter....

Avatar
MEHMET YİNANÇ 10 yıl önce

Senin bu söylediğine kargalar bile güler. Kendi kafanca refarandumda EVET in fazla çıkması herhalde seni biraz fazla bozmuş. ... acını mı çıkartıyorsun, arkadaş. Elbistan' da azcık bir oyun kalmıştı, herhalde Elbistan'lı bu teklifini çok iyi düşünecektir.
EDİTÖR NOTU: Mehmet Bey, yorumu geç yayınladığımızdan dolayı sizlerden özür dilyoruz. Yorumları iki ayrı kişi onaylıyor. Siz de takdir edersiniz ki, eğer yorumunuzu aynen yayınlamış olsa idik, hakarete kaçan sözünüz de yayılanacaktı. Selam ve

Avatar
MEHMET YİNANÇ 10 yıl önce

Elbistanlı bu Kanun teklifini unutmayacaktır, çok sayın vekilim.
Saygılar sunmak isterdim amma Elbistanlılık damarım çok ağır basıyor.

Avatar
sakıp bidirici 10 yıl önce

Yok daha neler duyacağız. artık elbistan afşin arasınada metro yaparsınız elimizde bir evrak iki şehir arasında imza için günde onkere gel git yaparız. valilik elbistanda olur defterdarlık afşinde olur jandarma alay komutanlıgını ortaya koyalım . il emniyet müdürlüğünü nereye koysak acaba sayın paksoy senmi düşündün bukadar güzel fikri milleti çıldırtmak istiyorsunuz galiba herkes kendi durumundan memnun teklifini geri çek sayın paksoy böyle il tarihte görülmemiştir

Avatar
hakan altay 10 yıl önce

aferinnnnn!......

Avatar
ali gören 10 yıl önce

bide miletvekili olacak...bu kadar uzun bi isim il olurmubide her şehirin farklı bir geçmişi örf adeti var...bu seferde bizi afşinlilerle birbirimize düşürtecek