banner136

Öztunç: “Gün, Elbistan Şeker Fabrikası’na sahip çıkma günüdür”

Öztunç, daha önce de kamuya ait tesisleri özelleştirdiklerini hatırlatarak, “Kala kala bir şeker fabrikaları kalmıştı; o da gidecek. Elimizde bir tek hava kalacak” cümleleri ile AK Parti hükümetine yüklendi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, 27 Şubat 2018 Salı günü fabrikaların özelleştirmesine ‘dur’ demek için partisinin 4 milletvekilinin katılımı ile bir basın açıklaması yapacaklarını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, partisinin Elbistan İlçe Teşkilatı’nda düzenlediği toplantıda Türkşeker’e ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Öztunç, Parti Meclisi’ne girmesindeki destekten dolayı tüm partililere teşekkür ederek başladığı konuşmasında, şunları söyledi:

“Adalet ve Kalkınma Partisi, MHP ve BBP ile bir ittifak kuruyor. Adını da ‘cumhur’ koymuşlar. Artık ne kadar cumhur ise, ne kadar halk varsa içinde. Biz, hayırlı uğurlu olsun diyoruz. Ama referandumda Sayın Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan meydan meydan gezip ‘Eğer evet çıkarsa koalisyonlar bitecek, koalisyon dönemi kalmayacak’ diye vatandaştan oy istiyordu. Vatandaş da buna inandı oy verdi. Bakıyorsunuz koalisyonlar dönemi bitmemiş; tam tersi koalisyonlar yeniden kurulmaya başlamış. Madem koalisyonlar bitecekti şimdi neden MHP ile koalisyon kuruyorsunuz. Bir kez daha vatandaşı kandırdıkları, aldattıkları ortaya çıkmıştır.”

Cumhuriyet döneminin ilk sanayi tesisi olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, “14 şeker fabrikası özelleştirme kapsamına alındı. Bunlardan birisi de Elbistan Şeker Fabrikası. Şeker fabrikaları, Cumhuriyet’in kuruluşundan hemen sonra ilk kurulan sanayi tesisleridir. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Türkiye’yi nasıl ayağa kaldırırız diye düşünüp şeker fabrikalarını kurmuşlardır. O günden bu güne bu fabrikalarda binlerce insan ekmek yemiştir. Şimdi ne oldu da neden satıyorsunuz? Kime peşkeş çekeceksiniz? Bu paraları kime vereceksiniz?” dedi.

Şeker fabrikalarının, arazileri kıymetli olduğu için satılmak istendiğini savunan Öztunç, şöyle devam etti:

“2002’den bugüne kadar AKP, Türk Telekom, PETKİM, TEDAŞ, TÜPRAŞ, Seydişehir Eti Alüminyum Tesisleri, SEKA, TEKEL’in hem içki hem sigara bölümü, ETİ Bakır, Ereğli Erdemir Çelik, Ereğli Limanı, İskenderun Demir Çelik, İskenderun Limanı’nı sata sata satmış hepsini. Bunlar mirasyedi. Bir de lafa gelince ne yaptılar diyorlar. Mustafa Kemal ne yaptı diyorlar. Çivi üstüne çivi mi çaktınız diyorlar. Siz, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ondan sonra gelen Cumhuriyetin liderlerinin hepsinin yıllarca yaptıklarını satıyorsunuz, paraya çeviriyorsunuz. Para da ortada yok. Kala kala bir şeker fabrikaları kalmıştı; o da gidecek. Elimizde bir tek hava kalacak. Becerebilseler havayı da satacaklar.

Biz şeker fabrikalarının satılmasına ve özelleştirilmesine karşıyız. Elbistan Şeker Fabrikası satıldığı zaman işçiler işsiz kalacak, üretim düşecek, çiftçi pancarını veremeyecek. Alan adam ise arazisi yüzünden bunu alıyor. Şeker fabrikasının arazisi çok büyük. Hepsi şehrin içinde kalmış; arazileri ciddi değerlenmiş. Elbistan Şeker Fabrikası’nın arazisini satacaklar, peşkeş çekecekler. Oraya binalar dikecekler. Rezidanslar yapacaklar ve insanlar devletin malı olan o yerler birkaç kişinin üzerine geçecekler. Oradan para kazanacaklar ve zengin yaratacaklar. Birileri de hakkını ve payını alacak. Biz bu yüzden şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşıyız. İyi bir üretim mi istiyorsun? Güzel bir yönetim getirirsin, iyi bir genel müdür atarsın. Oranın kapasitesini arttırırsın ve geliri büyütürsün. Bunlar işin kolayını seçiyorlar.”

Özelleştirmeye karşı olarak 27 Şubat 2018 Salı günü saat 15.00’te CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığında bir heyetin Elbistan’da olacağını hatırlatan Öztunç, “Kırklareli Milletvekilimiz Turabi Kaya, Tokat Milletvekilimiz Kadim Durmaz, Bursa Milletvekilimiz Orhan Sarıbal da bu heyette yer alacak. Yalova Milletvekilimiz Muharrem İnce’nin katılma ihtimali de var. Hep beraber Elbistan Şeker Fabrikası’nın girişinde burasının özelleştirilmesinin yanlış olduğunu hem Elbistanlıya hem de Türkiye’ye haykıracağız. Şeker Fabrikasını savunmak tüm Elbistan’ın görevi olmalı. Burası hepimizin ortak malı. Gün bu gündür. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, işçiler, sendikalarla bütün Elbistanlıları bekliyoruz. Bu gün kendi özvarlığımıza, devletimizin bize verdiği o fabrikaya sahip çıkma günüdür” cümlelerini kullandı.

Öztunç, Akbayır’da kurulması planlanan termik santralle ilgili de önümüzdeki günlerde bir toplantı düzenleyeceklerini de sözlerine ekledi.

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, 27 Şubat Salı günü saat 15.00’da yapılacak olan programa destek amacıyla Elbistan Ziraat Odası, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası, Muhtarlar Derneği, Saadet Partisi Elbistan İlçe Teşkilatı ile Şeker-İş Sendikası Elbistan Şubesi’ni ziyaret ederek, oda ve sendika yöneticileri ile bir araya geldi.Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı 2 yıl önce

Sn Öztunç bırakın ya satarlarsa satsınlar siz kendinizi paralıyorsunuz milletin umrunda degil, bir grup para çarkını kurmuş işini yürütüyor digerlerinide vatan,millet yerli,milli diye kandırıp körü körüne particilik yaptırıyorlar bırakın satılsın bugun bana yarın onlara dokunur ,yiyin için yurt dışında şirket kurun, çocuklarınızı askere göndermeyin ozaman bu millet sizede oy verir..

Avatar
Calagöz 2 yıl önce

Say'ın Başkan'ım çalışmalarını candan destekliyor Halkında duyarlı Olmasını bekliyoruz başarılar

Avatar
Şekerci 2 yıl önce

Meymenetsizler siz sahip çıkıyorsanız fabrikanın da gereği yok lütfen yayınlayın

Avatar
Serkan 2 yıl önce

Genel başkanınız kılıcdaroglu SGK ya nasıl baktı ise milleti perişan ettiniz CHAPE daha bi sgk yı yönetemediniz

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

Siz önce türkiyeye sahip çıkın şeker olsada olur olmasada

Avatar
salih 2 yıl önce

Bence Elbistan şeker fabrikası açısından bakarsak arazilerin ve arsaların tamamını satmayacaklar.Çünkü rayiç bedel yüksek olduğu için pahalı satmak zorunda kalacaklar. o zamanda alan olmayacak.Fabrika ve tesislerin bulunduğu kısıtlı bir bölgeyi satacaklar zaten fabrikayı alan birisi içinde diğer arazi ve arsalardan irtifak intifa vb.geçiş hakları için alt yapı hazır. Zaten hangi parsellerin satışın içinde olduğunu bilen varsada bugüne kadar ortaya çıkmadı.

Avatar
ibo 2 yıl önce

özellelmesini isterim yaş yetmiş iş bitmiş ama adam çıkış yapmamış ve 10 kişinin yapacağı işi 50 kişi gidiyor ve yatış ne ala 1 kişi için servis artı adamlar 1 kişi başkalrın girişini yapıyor oysaki bey efendiler evde yatıyor ama kartı çalışıyor tabi özel lleşmesin ben özelleşmesini isterim bunların hepsine sahidim