Öztunç: Elbistan il olursa, biz kendimize yeteriz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, “Büyükşehirden buraya hizmet gelmiyor. Bu tip sıkıntıların giderilmesinin tek bir yolu var Elbistan’ın il olmasıdır. Elbistan il olursa biz kendimize yeteriz. Kendi suyumuzu da temizleriz, kendi şehrimize de bakarız” dedi.

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çanak, İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker ve Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir ile CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, Elbistan’da ziyaretlerde bulundular.

Sudan dolayı yaşanan salgından etkilenen vatandaşları Elbistan Devlet Hastanesi’nde ziyaret eden CHP heyeti, Kamu Hastaneleri Kurumu Genel Sekreteri DR. Semih Yancar ile Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Nedim Kızılkaya’dan yapılan çalışmalar ve hasta sayısı hakkında bilgi aldılar.

Daha sonra, Elbistan’a içme suyu verilen Kaynarca Terfi İstasyonu’na geçen heyet, burada KASKİ Genel Müdürü Mustafa Altunok’tan çalışmalar hakkında bilgi aldılar.

Daha sonra CHP İlçe Teşkilatına geçen heyet, burada partililer ile bir araya geldiler.

Burada bir konuşma yapan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, şunları söyledi:

“AKP Elbistan’ı Guiness rekorlar kitabına sokmayı başardı. Dünyada böyle bir şey yok. 50 bin insan aynı anda, aynı kentte, aynı zamanda sudan zehirleniyor. Bu bir rekordur. Hayaldi gerçek oldu. Bunu yapmak hayaldi, bunu yapmak kimsenin aklına gelmezdi, zordu ama AKP sayesinde bu gerçekleşti. Büyükşehir Yasası’nın zorluğudur, yanlışıdır. Büyükşehirden buraya hizmet gelmiyor. Bu tip sıkıntıların giderilmesinin tek bir yolu var Elbistan’ın il olmasıdır. Elbistan il olursa biz kendimize yeteriz. Kendi suyumuzu da temizleriz, kendi şehrimize de bakarız. Son 5 yıldır bu su Ağustos, Temmuz, Eylül aylarında içirilmiş. Hem hastane, hem KASKİ Genel Müdürü doğruluyor. Biz bunun hesabını soracağız. Büyükşehir Elbistan’a atıyor, Elbistan Büyükşehre atıyor. İkinizde suçlusunuz, bunun hesabını vereceksiniz.”

Daha sonra konuşan, CHP Muğla Milletvekili Dr. Nurettin Demir, insan sağlığına gerekli önemin verilmediğini vurgulayarak, “Devletin temel görevlerinden bir tanesi güvenlik, eğitim ve sağlık. Güvenliğin ne kadar zaafa uğradığını son dönemlerde yaşadığımız terör ve darbe girişiminden görüyoruz. Mevcut iktidarın uçuruma kadar getirdiğini, uçurumdan kurtulduğumuzu, genel başkanımıza kurulan suikast girişiminde bile ortaya çıktı. Demek ki güvenlik bitmiş durumda. Eğitim yine aynı. Şuanda 7 milyon çocuğumuz kahvaltı yapamadan okula gidiyor. Sağlığa gelince, hastanelere gidince görüyorsunuz. Çektiğiniz sıkıntılar, cebinizden ödediğiniz paralar. Büyükşehir Belediyesi’nin iki ana görevi var. Birincisi ulaşımı sağlamak, sağlıklı güvenlik ve hızlı, ikincisi ise halkına sağlıklı, temiz su sağlamaktır. Bunları yapabiliyor mu? 60 bin kişi için zehirlenme olarak bahsedildi ama zehirlenme değil enfeksiyon. Enfeksiyon daha kötü. Bu kolera olsa idi ne olacaktı? Şehrin yarısı bugün telef olacaktı. Böyle bir aymazlık, görmezlik olamaz. Bu tamamen bir görev ihmalidir. CHP olarak geldik, olayı yerinde gördük. Hesabını soracağız” dedi.

            CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çanak ise, “3 yıl önce Elbistan’a geldiğimde Ceyhan’ın kaynağını gördüm. Piknik alanları var. Hiç aklıma gelmedi, ilçenin içme suyunun oradan geldiğini. Tıbbiyede, içme suyunun temin edileceği alanların 500 metre çevresi tellerle örülür ve oraya canlı sokulmaz. Baktım orada biri baraka kurmuş. İnsanlar ihtiyaçlarını da orada gideriyordur. Şimdi bilmem nereden Elbistan’a kaynak suyu temin edeceğiz, 3-5 yıl sonra gelecek deniliyor. Bunun olacağı bile bile bu su içirilmiş. Bundan 5 ay önce yine böyle bir olay olmuş” diye konuştu.

            CHP İstanbul Milletvekili Dr. Ali Şeker de, içme suyuna başka hastalıkların karışması durumunda toplu ölümlerin yaşanabileceği uyarısında bulunarak, şöyle konuştu:

            “Maalesef 50 bini geçen hasta ile rekor kırdınız. Bu utanç verici bir şey. Bu ülkede tifo ve dizanteri varsa ülkede içme suyu kaynaklarına dışkı bulaşmasından oluşur. Suyun hemen yanı başından bataklık benzeri su geçiyor. O sular keson kuyulara karışıyor ve depolara pompalanıyor. Bu zehirlenme değil, enfeksiyon, bulaşmaya da devam edecek. Gittiğiniz yerlerde de insanlara bulaştıracaksınız. 5 yıldır buna benzer vakalar yaşamış ama maalesef hiçbir şey yapılmamış. Alınan krediler etkin bir şekilde kullanılmamış. Kötü yönetimin neticesinde Elbistanlı zarar görmüş. Nehirden gelen suyu engellemeye çalışıyorlar. Bir özel kuyu bile açsanız etrafında kanalizasyon olmaması lazım. Biz istiyoruz ki bunların önü alınsın. Bakteri analizleri yapılsın. Kolera, tifo gibi hastalıklar şehir suyuna karıştığı zaman çok sayıda ölümler yaşanabilir.”

            Son olarak bir konuşma yapan, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir ise, “Bakınız bir darbe girişimi yapıldı. Darbe yapıldı mı, yapılmadı mı derken, biz aslında gerçek darbeyi, yani Tayyip Erdoğan darbesini OHAL ile gördük. Kararnameler ile asla kabul edemeyeceğimiz, diktatörel bir rejimin inşasını gördük. Her alana girdiler, sıfırdan bu devleti inşa edeceğiz dediler. Sıfırdan yapmak için yıkmak gerekiyordu. Önce silahlı kuvvetler ve ardından askeri hastanelere el attılar. Askeri hastaneler bunlar için niye önemliydi? Büyük rant alanları var. AKP nereye giriyorsa orada rant vardır. Sağlık Bakanı şuanda devralacağı hastanelerle ilgileniyor ve görevini yapmıyor. Biz sorduk, sormaya da devam edeceğiz. Elbistan’da yaşanan bu sorunu Meclis gündemine de getireceğiz” şeklinde konuştu. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatansevgisi 2 yıl önce

Helal olsun Ali Öztunç bi CHP li değilim ama helal olsun

Avatar
Bravo 2 yıl önce

Elbistan il olmazsa bir daha AKP'ye oy moy yok. Bu kadar.

Avatar
veli 2 yıl önce

bir mehpli olarak tebrik ediyorum

Avatar
Elbistanlı 2 yıl önce

Değerli Elbistanlılar, Elbistan Belediyesi ve bir çok kurum kanunların kendilerine verdiği yetkiyi siyaset uğruna (Belediye rant peşinde) ve koltuk korkusu uğruna (Devlet Memurları= Kurum Müdürleri) Ceyhan Nehri kaynağında ve Elbistan şehir içinden geçen Ceyhan Nehrine yapılan kirlilik, nehir yatağına müdahalelere gerekli itirazı yapmaması, nehrin 15 m. yanına 13 katlı binalar yapmak , Şeker fabrikası atıklarının şehir içinde Ceyhan Nehrine deşarj etmesi, Ceyhan Nehri kaynağı olan Pınarbaşı nın çevresini imara açması (Oysa Çevre mevzuatı gereği pınarbaşı kaynağının 3km. çevresi koruma bandı içinde olması gerekirken) ve gittikçe kaynağın 300. yanına kadar yaklaşması, Mesire yerlerine yapılan tuvaletler, ve nehir boyunca evsel atıkların atılması, arada bir Belediyenin sivrisinekle mücadele yerine Ceyhan Nehrine ve Söğütlü çayına zehir atarak balıkları zehirlemesi, bir sorumsuzluk ve duyarsız olmaktan başka ne olabilir. Derhal KASKİ ve Elbistan Belediyesi yetkilileri hakkında soruşturma.

Avatar
Munibe 2 yıl önce

Helal olsun bu sorun cozulsun de hangi parti olursa olsun insana deger veren partiye can kurban

Avatar
albıstanlı 2 yıl önce

Aynen öyle sayın öztunç her zaman destekliyoruz sizleri

Avatar
Dr 2 yıl önce

Ancak laf var sorunu çözen 50 bin hastaya bakan bir avuç doktor

Avatar
hacı 2 yıl önce

Hayır Kesinlikle bizi Sütcu imamdan kimse ayıramaz Dünya liderimiz öyle buyurdu...

banner110