banner136

Özbolat’tan ‘Yurtdışı Milletvekili’ önerisi
banner17
banner43

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, farklı ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının TBMM’de temsil edilebilmesi için ‘Yurtdışı Milletvekili’ seçilmesinin önünün açılmasını istedi.

Milletvekili Seçim Kanunu’nda değişiklik öngören kanun teklifi, Durdu Özbolat ile birlikte 23 Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilinin imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu.

Yurtdışı seçim çevresi oluşturarak farklı ülkelerde yaşayan her 134 bin vatandaşın 1 milletvekili ile temsil edilmesini sağlayacak kanun teklifinde şu gerekçelere yer verildi:

“Yurtdışında yaşayan 6 milyon civarında Türkiye vatandaşının çeşitli yasal düzenlemelerle siyasal sisteme ‘seçmen’ olarak dolaylı katılımının sağlanması, ancak doğrudan temsil hakkı verilmeyerek sistemin dışında bırakılması, belirttiğimiz meşruiyet sorununu ortaya çıkararak demokratik işleyişi kesintiye uğratmakta, temel Anayasal hakları ortadan kaldırmaktadır. Türkiye dışında yaşayan yurttaşlarımızın oy ve temsilde adalet hakkının korunması; aynı zamanda yurtiçindeki seçmenlerimizin verdiği oylarla şekillenen illerdeki oy dağılımının etkilenmemesi için 2008'de yapılan bir değişiklikle kurulan Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu'na ilave olarak Yurtdışı Seçim Çevresi oluşturulmalı ve buradaki nüfusla orantılı sayıda Yurtdışı Milletvekili seçilmesinin yolu açılmalıdır.

Dünyanın her tarafına dağılmış durumda olan yurttaşlarımızın oluşturduğu nüfus yoğunluğu ve ülkemizin bu bölgelerle olan siyasal, toplumsal, kültürel bağlan; yurtdışı seçim çevresi ve milletvekilliği uygulamasının acilen hayata geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Hem Türkiye'deki mevcut uygulama, hem de çeşitli ülkelerde hala geçerliliğini koruyan yurtdışı seçim modelleri dikkate alındığında; Türkiye'deki son genel seçimlerde ortaya çıkan nüfus/milletvekili oranına göre, yurtdışında yaşayan yaklaşık her 134.000 yurttaşımızın bir milletvekili tarafından TBMM'de temsil edilmesi mümkün olacaktır. Böylelikle, yabancı ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın temsilcisi olarak seçilecek milletvekillerinin hem yurttaşlarımız ile anavatanları arasındaki siyasal bağı kurarak yerinde tespit ve çözüm olanağı bulması, hem de TBMM'nin daha geniş temsiliyet alanına sahip olmasıyla birlikte Türkiye'nin başta Avrupa olmak üzere diğer devletlerle olan ilişkilerinin gelişmesi bakımından büyük önem taşımaktadır.”

Kanun teklifinde ayrıca, dünyanın çeşitli bölgelerine dağılmış ve yaşadıkları ülkelere büyük katkılar sağlayan vatandaşların, kendilerini TBMM'de, Türkiye'yi ise tüm dünyada temsil etmeleri her bakımdan büyük bir kazanç ve demokrasiyi geliştiren önemli bir etmen olacağının da altı çizildi.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.