MHP’li Tor, “Taşerona ayrım yapılmaksızın kadro verilmeli”

            Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor, taşerona kadro konusunda MHP Grubu adına TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Sayın Başbakan, seçim meydanlarında söz verdiğiniz, yakın zamanda da açıkladığınız gibi sözünüzün arkasında durunuz ve 720 bin kişiye ayrım yapmaksızın kadro veriniz. MHP olarak bu adımınızı destekleyeceğiz” dedi.

            MHP Grubu adına bir konuşma yapan Tor, partisinin taşerona kadro konusunda yapılacak düzenlemeleri destekleyeceğini belirterek, şöyle konuştu:

            “Taşeron işçilerin ücretlerini tam ve düzenli olarak almamaları, kamu kurumlarının alt işverene verdiği bazı işler dışında alt işveren işçisinin ücretini kontrol etme yükümlülüğünün bulunmaması, sık sık işveren değişikliği nedeniyle işçinin yıllık izin kullanamaması, iş kazası ve meslek hastalığının oluşmasını önleyici tedbirlerin ve eğitimlerin yeterince ve gereği gibi verilmemesi, sendikalaşmayı ve toplu iş sözleşmesinden yararlanmayı imkânsızlaştırması, kıdem tazminatını, ihbar tazminatını hak edememeleri, fazla çalışmaları, buna karşılık fazla mesai ücreti alamamaları, çalışma sürelerinden daha fazla süre çalıştırılmaları, hiçbir sosyal haktan faydalanmamaları gibi birçok sebeplerle Milliyetçi Hareket Partisi olarak taşeron işçiliği sistemine karşı çıkmış ve seçim beyannamemizde de taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesini beyan etmiştir. Taşeron işçiliği bize göre ucuz iş gücü yaratmanın, yandaş firmalara kaynak aktarmanın bir aracı haline gelmiştir. Taşeron işçilerin hemen hemen tamamı gariptir, fakirdir, yalnızdır, koruyanı yoktur. Bu sebeple MHP olarak Hükümetin bütüncül bir yaklaşımla, iyi niyetle, samimiyetle bu konuda getireceği düzenlemeyi taşeron işçiler adına destekleyecektir.”

Taşeron işçiye kadro konusunda herhangi bir ayrım yapılmaması gerektiğini dile getiren Tor, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

“Taşeron sistemi ihtiyaç sahibi memleket evlatlarının sömürülmesi, geleceklerinin çalınması demektir. Birileri zengin olurken birilerinin etinin, kemiğinin, kanının un ufak edilmesidir. Birilerini bu hale getiren de hiç şüphe yok ki AKP iktidarıdır. Bakınız, 2002 yılında taşeron işçi sayısı 15-20 bin civarındayken, bugün 750 bin civarındadır. Buna belediyeleri de kattığımız zaman işçi sayısı ikiye katlanmaktadır. AKP İktidarı döneminde taşeron işçiliği büyük boyutlara ulaşmış, bugün AKP taşeron işçiliği konusuna çözüm ararken yapılan beyanlarla işçimizin kafasını karıştırmıştır. Yetkililerin beyanları kendi içerisinde büyük çelişkiler taşımaktadır. Başbakan, taşerona kadro derken Maliye Bakanı özel statü verileceğini açıklamıştır. Başbakan 720 bin taşerona ayrım yapmaksızın kadro vereceğiz derken Maliye Bakanı sınav, performans gibi başka şeyler söylemekte, 100 bin, 150 bin kişinin kadroya alınacağını söylemektedir. Kadro alabilmek için on iki ay kesintisiz çalışıyor olmasından bahsedilmektedir. Soruyorum size; kesintisiz on iki ay çalışan taşeron işçi sayısı kaçtır? Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı gibi kişisel haklardan faydalandırmadığından ve yılda birkaç defa giriş-çıkış yapıldığından haberiniz yok mudur? Bu arada, yandaş bir sendika çıkıyor, durumdan vazife çıkararak, ‘Bize üye olun sınavı kazanırsınız’ şeklinde ahlaksız teklifler yapmaktadır. 

Sayın Başbakan, seçim meydanlarında söz verdiğiniz, yakın zamanda da açıkladığınız gibi sözünüzün arkasında durunuz ve 720 bin kişiye ayrım yapmaksızın kadro veriniz. MHP olarak bu adımınızı destekleyeceğiz ama işi siyasete dökerseniz, burada da ayrımcılık, eşitsizlik yaparsanız ki bu durumda iki elimiz bizim de, yüce Mevla'nın da yakanızda olacağını bilmenizi isteriz. 
            Olay sadece taşeron işçi değildir. AKP döneminde personel rejimi allak bullak edilmiştir. 4/C'li personel, geçici işçi, geçici personel, mevsimlik işçi, vekil personel uygulamalarına da derhal son verilmelidir. Mevsimlik işçilerin durumu da pek farklı değildir. Geçici işçiler yılda en fazla 5 ay 29 gün çalıştırılmakta, kadro almamaları için 179. gün işten çıkış verilmektedir. Yılda 12 ay çalışan ücretlinin geçim zorluğu yaşadığı ülkemizde, geçici statüde en fazla 5 ay 29 gün çalışan işçiler diğer 6 ayda nasıl geçinecektir? Bu kişilerin emeklilik haklarını kazanmaları da oldukça zordur.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mustafa 2 yıl önce

işe gireceğiz diye dersanaye giden kpss bekleyenler ne olacak

Avatar
Kerem uğur 2 yıl önce

Sn Tor öyle lafla olmuyor bu işler hangi bütçeyle kadro verecen,kpss calısanların sucu ne,zaten her kurumun sınav alım yöntemi var niye taserona kadro verilecek bedavadan cogunun taserona bile girmeye sartları uymuyor..

banner110

banner1