Çitil, “Kahramanmaraş’ta 90 bin Suriyeli misafir ediliyor”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, “ Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için yapımına başlanan ve Aşağı Sivricehöyük- Terolar Mevkinde yapılan konteyner kentle ilgili olarak pek çok asılsız ve mesnetsiz iddialar ortaya atılmaktadır ve ayrıca, bu noktadan hareketle, tamamen iyi niyetlerle yapılması hedeflenen bu sığınma merkezi, ilimizde ve bölgemizde yeni bir fitne ve kargaşa sebebi olarak lanse edilmeye çalışılmaktadır” dedi.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, TBMM Genel Kurulu’nda, HDP' nin verdiği önerge üzerinde aleyhte söz alarak yaklaşık 11 dakikaya yakın bir konuşma yaptı.

Çitil, Konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kahramanmaraş'ımızın merkez ilçesi Dulkadiroğlu  ilçesine bağlı, Aşağı Sivricehüyük-Terolar mevkiinde, daha doğrusu şu anki hâliyle de mahallesinde Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için yapımına başlanan konteyner kentle ilgili olarak pek çok asılsız ve mesnetsiz iddialar ortaya atılmaktadır. Ayrıca, bu noktadan hareketle, tamamen iyi niyetlerle yapılması hedeflenen bu sığınma merkezi, ilimizde ve bölgemizde yeni bir fitne ve kargaşa sebebi olarak lanse edilmeye çalışılmaktadır. İlgili geçici barınma merkezinin yapımıyla ilgili konu daha önce de Meclis gündemine birkaç kez gelmişti ve bu konuda özellikle bölge milletvekili arkadaşlarımız gerekli cevapları bu kürsüden yine dile getirmişlerdi. Bugün burada aynı konu üzerinde tekrar tekrar görüşmelerin yapılmasıyla, açıkçası, üzerinde büyük sorumlulukları olan biz milletvekillerinin ve yüce Meclisimizin esas görevinden uzaklaştırılarak, suni gündemlerle oyalandığının göstergesidir. Yüce milletimizin ve tarihin huzurunda bu açıklamaları yapma ihtiyacı hissettiğimi dile getirmek isterim, bu konuda takdiri de kamuoyuna bırakıyorum. Söz konusu barıma merkezinin inşa edileceği yerle ilgili iddialara gelecek olursak, yer hususunda çalışmalar tamamen coğrafik ve mevcut şartların uygun olmasından kaynaklanmaktadır. Gerek valimiz, gerekse komisyonumuz, gerekse dönem dönem milletvekillerimizden de görüş alınmış ve valiliğimizce bu konuda çalışmalar başlatılmıştır. 
         Ayrıca, bu bahsi geçen arazi iddia edildiği gibi birinci sınıf tarım arazisi değil, altıncı sınıf vasıfsız, zayıf tarım arazisi ve taşlık bir mevki olarak resmî kayıtlara geçmiştir. Tarım Komisyonumuzca da bu şekilde bir rapor oluşturulmuştur. Ayrıca, ilgili arazi için ÇED raporunun gerekli olmadığı raporu da verilmiştir ki, bu Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ÇED Yönetmeliği'nin, Ek 1 ve Ek 2'sine göre ÇED raporundan da muaf olduğu açıkça ortaya konmuştur.

Şu anda Kahramanmaraş'ımızda 18 bin 500'ü çadır kentte olmak üzere, yaklaşık 90 bin Suriyeli kardeşimiz ensar muhacir örneğinde olduğu gibi Kahramanmaraş'ımızca gerek devlet unsurlarımız, gerek vatandaşlarımız, gerekse de sivil toplum örgütlerimizce misafir edilmektedir.
Aynı şekilde, iddialardan biri 82 yaşındaki vatandaşımız Mor Ali Kabayel'in de farklı şekilde öldüğü şeklindeydi. Fakat yaptığımız araştırmalar sonucunda onun o şekilde değil, iddianın kanser hastalığından dolayı normal bir vefat olayı olduğunu da ben buradan ifade etmek istiyorum.

Şuanda Kahramanmaraş'ta bu noktada yaşayan Alevi vatandaşlarımızın asimile edilmesi gibi bir iddia da tamamen gerçek dışıdır ve geçmişte yaşanan üzücü olayların çok farklı çıkarmalarla bugün gündeme getirilmesi ve bizim bölgemizde  gündeme getirilmesi, gerek ilimizde gerekse ülkemizde yaşayan Alevi vatandaşlarımıza yönelik bir tehdit varmış gibi ifadelerin kullanılmasını da ayrıca şiddetle kınıyor ve gerçeği yansıtmadığını buradan tekrar ifade etmek ediyorum. 

Öte yandan, ülkemizdeki sığınmacı merkezlerine bakıldığı zaman, bunun sadece uygun coğrafik bölgelerde kurulduğu, nüfusun Türk, Kürt, Alevi, Sünni ve benzeri kökenine bakılmadığı da çok önemli bir detaydır. 26'ya yakın kamp merkezi varken, bizim Kahramanmaraş'ımızda ki bu alanda fırtınaların koparılmasını ve suni gündem oluşturulmasını da ayrıca kınıyorum.”

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, konuşmasını şu cümlelerle sürdürdü:

“Tahrik etmeye yönelik iddialar tehlikelidir. Sağduyulu Kahramanmaraş halkı da, hemşerilerim de buna kesinlikle fırsat vermeyecektir. Türkiye'mizin her bölgesinde çaresizlere, sığınmacılara, yardıma muhtaç olanlara kucak açan halkımız, Kahramanmaraş'a da gelecek olan bu sığınmacılara sonuna kadar sahip çıkıyor ve çıkmaya da devam edecektir. Unutulmasın ki bu milletin inancı, örf ve âdetleri, kültürü ve tarihi bize bu teminatı vermektedir. Yani vatandaşımız bu iddia sahiplerine kısaca, yine ‘Buradan size ekmek çıkmaz, bizleri tahrik edemezsiniz’ şeklinde cevap vermektedir ve ‘Başka bir kapıya!’ demektedir. Bu şekilde, misafirlerimizle kucaklaşmaya da devam edeceğimizi ben buradan ifade etmek istiyorum.

Ayrıca bu, şu anki Kahramanmaraş merkezimizde sanayi alanında konuşlanmış olan çadır kent merkezi de yaklaşık 4 yıl önce, 3 Eylül 2012 tarihinde kurulmuştur. Oradaki bizim sanayi esnafımızın, sanayi kooperatif elemanlarımızın şahsi özel mülküdür ve yatırım yapmaları gerekirken 4 yıl boyunca da kucaklarını açtılar ve 4 yıl bu şekilde, gerek maddi gerek manevi, her türlü yardımı da esirgemediler. Ben onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Ve bizim vatandaşımız, bizim insanımız, bizim esnafımız bu şekilde davranırken, özveriyle çalışırken, 4 yıl boyunca kendi özel mülkünü vermişken, bu koparılan fırtınaları ve bunu koparanları da şiddetle buradan bir kez daha huzurlarınızda kınıyorum.

 

Yılda  5 bin civarında hasta taşıması yapılıyor

Çitil, “Biz o bölgeyi 2012 tarihinde bu Suriyeli misafir kardeşlerimize açtık. Gerek birinci basamak sağlık hizmetlerini, gerek ikinci basamak sağlık hizmetlerini Halk Sağlığı Müdürlüğümüz, Sağlık Müdürlüğümüzün koordinasyonunda hastanemizde verdiler. Ve 2 adet 112 istasyonunu biz oradaki sanayi alanımızın hemen etrafına konuşlandırdık ki; yıllık da 5 bin civarı hasta taşımaktayız. Bu alan aynı şekilde, doğal afetlerde kullanılmak üzere geçici barınma ve kriz merkezi olarak da daha sonraki dönemlerde kullanılması planlanmıştır. Kahramanmaraş ilimiz de birin derece deprem riski olan bir il olduğu için, biz bunu çok amaçlı olarak da düşündük. İnşallah bu sorun, sıkıntı giderildikten sonra da Kahramanmaraş'ımıza hizmet verecektir” dedi.

 

Yeni yapılan konteyner kentte 5 bin 8 konteyner olacak

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet İlker Çitil, “Yeni yapılan konteyner kentle de alakalı birtakım bilgiler vermek istiyorum. 5 bin 8 konteyner mevcut ve bunlar 2 katlı olarak yapılmaktadır. Şu an yüzde 60 seviyesindedir. Halâ biz neyi konuşuyoruz bilmiyorum, çünkü yüzde 60 seviyesinde ve kısa bir süre sonra hizmete açılacak, Suriyeli misafir kardeşlerimizin de hizmetine sunulacaktır. Yine 500 personel bulunmakta, 4 okul, halk eğitim merkezi, cami, hastane, 9 adet kuyu. Bu kuyular aynı şekilde o çevre köylere, mahallelere de hizmet verecektir. Aynı şekilde, orada 16 mahalle var. Bunun 3 tanesi direkt Sünni mahallesi, geriye kalan 3-4 tanesi karışık, vatandaşlarımızın huzur içerisinde yaşadığı köyler. Bir diğer kısım da Alevi vatandaşlarımızın barındığı yerlerdir” diye konuştu.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir 2 yıl önce

İyi güzel de kaç vekilin cebinden bir kuruş çıkıyor. Olan bölge vatandaşına oluyor. Fakirimiz daha fakir olurken işsizlik iki katı oluyor ben vatandaş olarak bu durumdan memnun değilim.

Avatar
maraşlı 2 yıl önce

maraşa hayırlı olsun, gözümüz aydın olsun.büyük bir başarı...

Avatar
Muzaffer Akgün 2 yıl önce

Sayın vekil Bizim geleneklerimizde misafir 3 gün kalır bunlar misafir degil o zaman Güzelim Türkiye Bizler Doğudan Şehit geldi gelecek bitti bitecek diye kahrolurken Türkiyemde İşsizlik başını almış giderken Sizler Suriyelinin Konteyneri ile uğraşıyorsunuz.Önce bizim kendi insanlarımıza bakın Emeklimiz açlık tokluk mücadelesi verirklen Türkiyeden başka Müslüman ülke yokmu niye Suudiarabistana göndermiyorsunuz çünkü onlar kabul etmezler huzurlarını bozmazlar bizler koyunuz ya lütfen bizim insanlarımızın huzurunu bozmayın bu yönde çalışma yaparsanız daha uyğun olur

Avatar
elbistan_46 2 yıl önce

K.maraş, belaya ,, kavgaya ,, fuhuşa,,, hırsızlığa,,, uyuşturucuya,,, hazır olsun,,, suriyelilerin en çok yaşadığı illerde,,, bu suç oranları artmıştır,,, bu gün kilis ,,, antep,,, urfa ,,, suriyelilerden bıkmış,,, huzur kaçma sırası K.maraşa geldi,,,,bu adam lar bedava sağlıktan faydalanıyor,, çalışmadan yemek yiyor,, elektrik su .. parası ödemiyor,, tam bir asalak,,,

Avatar
ahmet güzel 2 yıl önce

on onbeş sene sonra bir kürt sorununa ilave olara arap sorunumuz olur sayenizde o günler geldiğinde ortalık olacakmısınız merak ediyorum ...

banner1