banner108

CHP’nin TBMM’ye sunduğu ‘82. plaka’ teklifini Elbistan’da açıkladılar

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Elbistan’ın; Afşin, Ekinözü ve Nurhak’tan oluşan ilçelerle birlikte Türkiye’nin 82. ili olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) verdiği kanun teklifi, Elbistan’da açıklandı.

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, Elbistan’da partililerle bir araya geldi. Toplantının en önemli gündem maddeleri Elbistan’ın il olması için verilen kanun teklifi ve 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler oldu.

CHP Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut’un selamlama konuşmasının ardından salonu dolduran partililere seslenen ilk isim, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç oldu. Öztunç, partisinin Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ’ın Elbistan’ın Türkiye’nin 82. ili olması için verdiği kanun teklifinin içeriğini anlattı.

Elbistan’ın 4 ilçeden oluşacak bir il haline gelmesinin öngörüldüğünü belirten Öztunç, “Elbistan’la ilgili bir çalışmamız var. Gaziantep Milletvekilimiz Mehmet Gökdağ ağabeyimiz, Elbistan’ın il olması için TBMM’ye kanun teklifi verdi. Şuanda Elbistan’ın il olması için adım atıldı. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak her defasında Elbistan’ın ne kadar önemsediğimizi söylüyorduk. Genel Başkanımız Elbistan mitinginde de Elbistan il olmalıdır, il olacak sözü vermişti. Şimdi biz sözümüzü tutuyoruz. Kanun teklifini Meclis’e verdik. Elbistan ilinin ilçelerini de kanun teklifinde yer alıyor. Afşin, Göksun, Nurhak ve Ekinözü ilçeleri ile Elbistan ilinin oluşması için, Elbistan’ın 82. il olması için teklif verilmiştir. Yaklaşık 300 bin nüfusa hitap edecek. Ve bu bölge için yeni bir yatırım olacak. Yeni büyük bir kazanç olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm eski Bakanı Mahir Ünal’a bu teklifi desteklemesi yönünde çağrıda bulunan CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, şöyle konuştu:

“Elbistanlı hemşerimiz Kültür ve Turizm eski Bakanımız Sayın Mahir Ünal’a sesleniyorum. Hazır siyasette uyum varken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tüm siyasi partiler uyum içerisinde çalışmayı sürdürürken Sayın Ünal, gel el ele verelim, Elbistan’ın yıllardır beklediği şu hasreti giderelim. Elbistan’ı il yapalım. Biz teklifi verdik; Sayın Mahir Ünal gerçekten Elbistan sevdalısı ise teklife destek versin ve partisini ikna etsin. Bu bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirelim ve Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi’nin ortak teklifi de olabilir ya da biz teklif verelim derlerse o teklifi de bizim milletvekillerimiz destekleyecekler. Elbistan, bundan sonra il olmazsa bunun sorumlusu ve günahı Adalet ve Kalkınma Partisi ile Sayın Mahir Ünal’dadır. Elbistan il olduğu takdirde bizim açımızdan da siyaset zorlaşacak ama Elbistan il olsun da, biz bunu başarmış olalım da, biz zoru seven bir partiyiz. O zorluğu da el ele vererek aşarız.”

Öztunç, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak da, “Biz F Tipi diyorduk ama inandıramıyorduk. Beraber yürüyorlardı bunlar bir zamanlar. Ağlıyordu, gel hocam dön artık diyordu. Ne istedin de biz vermedik diyordu. Şimdi bizim dediğimiz noktaya geldi. Bu ülkede cumhuriyet var olduğu sürece demokrasi var olacak; Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleri ilelebet yaşayacaktır. Bugüne kadar Atatürk’ün ismini anmayanlar, şimdi posterini binalarına asıyorlar. İnşallah bundan sonra bir yanlış yapmazlar” ifadelerini kullandı.

Daha sonra söz alan Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ise, 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı olduğunu ifade etti.

‘Önce bu çeteler devletin bütün mekanizmalarından temizlenmeli’ diyen CHP’li Dudu, “15 Temmuz’da demokrasi tarihimizin en ağır saldırısıyla karşı karşıya kaldık. Ülkenin demokrasisi 1946’dan bu yana böyle ağır bir saldırı ile karşılaşmadı. Kurtuluş Savaşı’nda bombalanmayan TBMM o gece bombalandı. Ben de o gece oradaydım. Gerçekten çok endişe ettik. Bu endişe kendi hayatımızla ilgili değildi. Ama bu derece gözünü karartmış bir grubun başarılı olması halinde bu ülkede neler yapabileceğini gerçekten çok ciddi anlamda hissettik. Neyse ki hem parlamentonun direnmesi, hem siyasi partilerin direnmesi ve en önemlisi halkın direnmesiyle tabii ki TSK içindeki çok ciddi bir grup da bunlara destek vermedi ve bu sayede darbe girişimi başarıya ulaşmadı. Şimdi artık Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı var. Önce bu çeteler devletin bütün mekanizmalarından temizlenmeli. Başta TSK olmak üzere emniyet teşkilatı olmak üzere. İktidarın da biran önce aklını başına toplayıp, hukuk ve demokrasiye sarılması gerekiyor. Artık 15 yıldır uyguladıkları politikaların ülkeyi nereye getirdiğini gördüklerini umuyor ve diliyorum. Biz CHP olarak demokrasiye her türlü katkıyı sunmaya hazırız” değerlendirmesini yaptı.

Elbistan’ın il olması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kanun teklifi veren Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ da, 15 Temmuz’da ülkemizde bir kırılma noktası yaşandığına dikkat çekti.

Demokrasi vurgusu yapan Gökdağ, şunları söyledi:

“Aslında 15 Temmuz’da yaşanan ülkenin demokrasisine, cumhuriyete ve parlamenter rejime karşı bir darbe girişimiydi. Bu bir şahsa, partiye ya da gruba karşı yapılmadı. Herkes bunun farkına vardı ve Meclis’te grubu bulunan 4 parti ile sokaktaki herkes bu darbeye karşı durdu. Çok kötü bir gün yaşadık ama biz uzlaşarak, konuşarak ve demokrasiden, laiklikten, cumhuriyetten ve Atatürk ilkelerinden vazgeçmeyerek hep birlikte olacağımız sonucu ortaya çıktı. Bu önemli bir çıkarımdır. Biz, yıllarca ötekileştirmeyin, ülkeyi cemaatlere teslim etmeyin, hukuktan çıkmayın, cumhuriyet değerlerinden vazgeçmeyin dedik ama dinletemedik. Şimdi umarım akılları başlarına gelmiştir. Biz ne darbe ne dikta; bu ülkeyi kurtaracak olan tam bağımsız demokrasidir diyoruz. Şimdi yine uyarıyoruz. Bunu hep birlikte gerçekleştireceğiz. Biz elimizi uzattık. Bu gemide birlikteyiz. Gemi batarsa hepimiz batarız. Bu gemiyi yüzdürmeliyiz. Bunun yolu demokrasidir, cumhuriyettir ve hukuk devleti olmaktan geçer. CHP olduğu sürece bu ülkede ne darbelere geçit verilecek, ne de diktatörlüklere geçit verilecek.”

Elbistan’ın il olmasıyla ilgili olarak verdiği kanun teklifini anımsatan Gökdağ, “Elbistan il olsun diye bir kanun teklifi verdik. Bu yasa teklifini verirken siyasi oy kaygısıyla vermedik. Elbistan gerçekten kültürüyle, sanayisiyle ve nüfusuyla il olmayı hak ettiği için verdik. İktidar partisi milletvekilleri üzerine düşeni yapsın. İlçelerin belirlenmesi için de referandum yapılsın diyoruz. Ekinözü, Nurhak, Afşin ve Göksun halkına sorulsun diyoruz. Hayırlı olsun” dedi.

Programın son konuşmasını ise, CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz yaptı. Yılmaz, şu noktalara işaret etti:

“Darbe koşullarını AKP yarattı. Bunun en genel anlamdaki ifadesi de hukuksuzluktur. Bizi bu sürece getiren hukukun yerine konulmak istenen o kişinin iradesidir. Hukuku, anayasayı, devlet kurumlarını, devletin güçlerini yok sayan, kendisini hepsinin üzerinde gören bir anlayış Türkiye’yi darbe sürecine taşımıştır. Türkiye, büyük bir badireden dönmüştür. Şimdi geldiğimiz noktada darbe karşıtlığının yanı sıra dikta karşıtlığının da göz önüne alınması gerekir. Artık yeni baştan güçler ayrılığı ilkesinin sonuna kadar uygulanması gerekir. Biz bunu istiyoruz. 14 yılda çürütülen devlet yapısının, içi boşaltılan devlet kurumlarının yeni baştan inşa edileceği bu dönemin hukuksuzlukla sürdürülmesini istemiyoruz. Darbecileri ve cuntacılarla, kendisine muhalifleri aynı torbada birleştirildiğini görüyoruz. Bundan da büyük tedirginlik duyuyoruz. Sayın Erdoğan’ı ve hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Böyle bir girişimde bulunmayın. Yaşla kuruyu karıştırmayın. Bir tek mazlumun bu süreçte, muhalifin haksız yere suçlanması durumunda Türkiye, bir başka Türkiye olur. Artık süreç sağduyunun demokrasinin ve cumhuriyet değerlerinin sahiplenilmesinin günüdür.”

Program, partililerle yapılan söyleşinin ardından son buldu.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Halil Mehmet Çevik 2 yıl önce

Helal olsun...Syn Mahir Ünal ve AKP dende destek bekliyor hemşerileri...El ele verirseniz Elbisfanımız kazanır.ŞİMDİ ZAMAN BİRLİK ZAMANI...

Avatar
MEHMET TEMEL 2 yıl önce

Elbistan'ımızın il olması çocukluğumdan bu yana hayalim,inşAllah olur ☺ hep destek tam destek.bir olalım il olalım.

Avatar
Halil İbrahim Taş 2 yıl önce

Sonunda Elbistanımız için gerçekten birşeyler yapılmak isteniyor.Partiler,sivil toplum kuruluşları,Elbistan medyası ve Halkı olarak bu konu açılmışken üzerine gidilmeli.Bu basit ve sıradan bir olay değildir.Ve Elbistan'ın ,Elbistanlının bu istek be dileğini gôrmezden gelmek Elbistanımıza yapılacak en büyük kötülük olur.Konuyu ele alan vekillere teşekkürü bir borç bilirim...

Avatar
Baris 2 yıl önce

Sıra sende mahir unal kurtarin elbistani mahalle durumunda chp yi tebrik ediyor ve akp ninde destek verecegini dusunuyorum

Avatar
Mustafa KÖK 2 yıl önce

Birlik ve beraberlik içerisinde sonuç alınabilecek bir teşebbüs.... Sonuna kadar destekliyoruz. Başarılar dileğiyle!...

Avatar
Selçuk Polat 2 yıl önce

Elbistanın il olma süreci Ohal zamanında gundeme getirilecek bir konu olmamalı. Şu an hükümetin öncelikleri var. Normalleşmeye dönüldüğü zaman CHP nin bu kıymetli teklifi mutlaka değerlendirilmelidir ...

Avatar
mükremin 2 yıl önce

Mahir beyde desteklerse, Elbistanlılar onu el üstünde tutar. Maraşlıların ne yaptığı belli. bir bakanımızın olduğunu hazmedemediler.

Avatar
ali 2 yıl önce

hatay ve Gaziantep millet vekilleri İskenderun ve Nizip için de verdiler mi aynı önergeyi?

banner110