CHP’li Bulut’tan ‘laiklik’ açıklaması

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklikle ilgili olarak sarf ettiği sözlere tepki gösterdi.

Başkan Bulut, “Bu sözler ile Anayasa Uzlaşma Komisyonun gerçek amacı ve yeni anayasa tartışmasının anlamı da ortaya çıkmış oldu” dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklikle ilgili sözlerinin altında farklı amaçlar saklı olduğunu savunan CHP Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“TBMM Başkanı İsmail Kahraman açıkça eğip bükmeden yeni Anayasa konusundaki fikrini görüşünü dile getirdi. Açıkça, ‘Anayasadan laiklik çıkartılmalı ve dindar bir anayasa yapılmalıdır’ dedi. Bu sözleri zatı şahanelerinin geçmişi, işgal ettiği makam, Türkiye’nin içinde bulunduğu süreci dikkate alarak değerlendirdiğimizde, sözlerin kişisel bir görüş ya da bir anlık boş bulunarak kastı aşan cümleler olarak kabul edilmesi ve değerlendirilmesi saflık olur. Bu sözler ile Anayasa Uzlaşma Komisyonun gerçek amacı ve yeni anayasa tartışmasının anlamı da ortaya çıkmış oldu. Bu sözleri Sayın Cumhurbaşkanı’nın, ‘Rejim fiilen değişmiştir’ sözüyle birlikte değerlendirdiğimizde niyet ve kasıt daha anlaşılır hale gelecektir.” 

Laikliğin, birey olmanın, özgürlüğün ve hür iradenin teminatı olan bir kavram olduğuna işaret eden Başkan Bulut, “Bu sözler demlenmeye alınan anayasa taslağının pis kokularıdır. Halkın onayından geçmeyeceği bilinen ‘başkanlık sistemini’ öngören anayasa değişikliğine, dini referans aldatmacası ile destek arttırma çabasıdır. Asıl amaç dindar, yerli, milli anayasa yapıyoruz diyerek toplumun iyice ayrıştırılarak, dinin tamamen bir istismar alanı olarak siyasete alet edilmesidir. Amaç tamamen kişisel istikballeridir. Amaç yavaş yavaş, özgürlüklerden, demokrasiden, insan haklarından uzaklaşmış, kendileri dışında yaşanması mümkün olmayan bir ülke yaratmaktır. Ve maalesef her geçen gün devlette geri dönülmez ağır tahrifatlar yaşanmaktadır. Her şeyden önce hepimizin özgür Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak şu hususları değerlendirmesi gereklidir: Laiklik neden önemlidir? Niçin devletin temelini teşkil eder? Laiklik dindarlığın zıttı bir kavramımdır? Laiklik, birey olmanın, özgürlüğün ve hür iradenin teminatı olan bir kavramdır. Gerçek dindarlığın garantisi de bu anlamı ile laik devletin temelinde yatar” şeklinde konuştu.

Türkiye’de insanların inanç özgürlüğünün tehdit altında olduğunu iddia eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, açıklamasını, “Gelinen süreçte hepimizin özgürlüğü özellikle de inanç özgürlüğümüz büyük tehdit altındadır. Devletin topluma din dayatması yaptığı ülkelerdeki toplumların hali ortadadır. Geçmişte laikliğin yanlış uygulamalara tabi tutulmuş olması, laikliğin vazgeçilecek bir kavram olduğu anlamına gelmemektedir. Yaratılmak istenen ülke ve devlet modelinde en başta gerçek dindarların da nefes alamayacağı açıktır.

Dindarlık yazılı bir anayasa metninde olamaz. Olsa da bir anlam ifade etmez, İnanç ve dindarlık kişiye özel bir durumdur. Dindar insan özü sözü bir, ettiği yemine, verdiği söze sadık insandır. Tüm ülkenin, Meclis Başkanı gibi ya da, ‘Her an roket düşüyor, düşebilir abdestsiz sokağa çıkmıyoruz’ diyen Kilis Valisi gibi yöneticileri iyi değerlendirmesi gerekiyor. Bu sözler ‘Ölün ama sesinizi çıkarmayın’ anlayışının sözleridir. Bireyi yok sayan, halkı devlete kul eden, aynı zamanda devleti tekeline alarak, şahsi çıkarları için, tamamen ele geçirmeye çalışan bir anlayışın söylemleridir bunlar. Can derdinde, aş derdinde, gelecek derdinde olan toplumla dalga geçmektir açıkça” cümleleri ile sürdürdü.   

Başkan Bulut, son olarak, “Bu sözdeki asıl amaç toplumdaki her bireye, ‘özgür birey olmayacaksın tebaa olacaksın’ demektir. Aslında bu sözlere ve Meclis Başkanı anlayışındaki insanlara en güzel cevap ta kutsal kitabımız Kur’an’da yer almaktadır; ‘Bazıları Allah’ın Kitabında /Kur’an’da olmayanı coşkulu bir dille anlatarak, Kitaba/Allah’ın kelamına benzetmeye çalışırlar. Allah’ın sözü olmadığı halde, ‘Allah böyle buyuruyor’ derler. Bile bile Allah adına yalan söylerler.’ Sayın Meclis Başkanı’na soruyoruz: Size dokunan koltuğa neden oturuyorsunuz? Neden olduğunuz gibi görünmüyor ya da göründüğünüz gibi olmuyorsunuz? Korumanız gereken devlet ve toplumsal inanç değerlerini neden birbirine zıt kavramlarmış gibi göstermeye çalışarak her ikisini birden itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz? Göstermelik bir dindarlığın dinimizde yeri var mıdır?” ifadelerini kullandı.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1