CHP, Elbistan’ın il olması için harekete geçiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, partisinin milletvekillerinin Elbistan’ın il olması için önümüzdeki günlerde kanun teklifi vereceklerini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül ve CHP Kahramanmaraş Kadın Kolları İl Başkanı Füsun Zabun’dan oluşan heyet partilerinin Elbistan İlçe Teşkilatı’nı ziyaret etti.

Çok sayıda partilinin katıldığı programın açılış konuşmasını CHP Elbistan ilçe Başkanı Av. İnan Bulut yaptı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak sözlerine başlayan Bulut, “Parti olarak kadınlarımızı partimizin öz güçlerinden birisi olarak görüyoruz. Türkiye’de cumhuriyetin temel değerlerinin çözülme sürecinin yaşandığı hatta hatta ortada korunacak değil de yeniden kazanılması gereken cumhuriyet ve değerlerinin olduğu bir süreçte yaşıyoruz. Varlığını cumhuriyete borçlu olan insanlar, cumhuriyeti enkaz olarak görüp enkaz olarak değerlendirebiliyorlar. Ülkemizde gerek dış politika gerek iç siyaset gerekse Kürt sorunu ile ilgili gelişmelere baktığımızda yaşadığımız cumhuriyet, kağıt üzerinde kalmaya mahkum olan bir döneme doğru evriliyor” dedi.

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül’ün selamlama konuşmasının ardından söz alan Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç ise, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’a Elbistan’a daha fazla destek vermesi konusunda çağrıda bulundu.

Elbistan’ın il olması konusunu gündeme getiren Öztunç, partili milletvekillerince önümüzdeki günlerde verilecek kanun teklifine Bakan Ünal’ın destek olması gerektiğini vurguladı.

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, şunları söyledi:

“1 Kasım seçimlerinde Maraş’tan AKP 7 milletvekili çıkarttı. Elbistanlı bir Bakan var. Sayın Mahir Ünal. Kendisini Elbistan’da gören yok. Buraları unuttu, gelip gittiği yok. Sayın Mahir Ünal’a çağrı yapıyorum. Seçim döneminde burada günlerce kaldı, oy almasını bildi. Eğer Elbistanlıysa, Elbistan sevgisi varsa Elbistan’a gelip gitmesi gerekiyor. Elbistanlıların sorunlarına eğilmesi gerekiyor. Şeker Fabrikası’nda çalışan geçici işçilerin sorunları ilgili söz vermişti. Bir gelişme yaşanmadı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekilleri önümüzdeki günlerde Elbistan’ın il olması için kanun teklifi verecek. Bakalım Sayın Mahir Ünal, Elbistan’ın il olması için verilen önergeye ne oy kullanacak, nasıl tavır takınacak? Biz, Elbistanlı olarak Mahir Ünal’dan bu önergeye destek olmasını bekliyoruz. Bu önergeyi muhalefet verdiği için kabul etmezse önergeyi çekeriz ve Sayın Mahir Ünal kendisi önerge versin CHP Milletvekilleri de o önergeye hem destek hem de oy verecek. Yeter ki Elbistan’ı il yapalım.”

Türkiye’nin iyi yönetilemediğini savunan Öztunç, “Türkiye’de işler çok kötüye gitmeye devam ediyor. Bunu fark ettiğimiz için biz, il il geziyoruz. 6 oklu Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını Türkiye’nin her tarafında dalgalandıracağız. Cumhurbaşkanı’nın sözleri ortada. Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ‘kararı tanımıyorum, saygı da duymuyorum’ dedi. Sen, bu anayasaya göre seçildin. Seçildiğin, görev yaptığın anayasayı işleten mahkemeyi nasıl tanımazsın? Sen Anayasa Mahkemesi’ni tanımazsan vatandaş da kanunu tanımaz. Sayın Erdoğan, sen Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorsan, biz de senin sözlerini tanımıyoruz. Eşi Emine Erdoğan, ’90 yıllık enkazı kaldırdık’ dedi. O enkaz, 1923’te kaldırıldı haberin yok. Eğer o enkaz dediğin cumhuriyet olmasaydı sen o bin odalı evde nasıl oturacaktın? O gemilere, gemiciklere nasıl binecektin, özel uçakla Amerikalara, Afrikalara nasıl gidecektin? Milletle dalga geçmeyin. İyice şımardılar. Biz bunların bu şımarıklığına son vermek zorundayız. Bunun için de el ele vermek zorundayız” şeklinde konuştu.

Öztunç, şöyle devam etti:

“Türkiye’de başbakancılık oynanıyor. Türkiye’de yönetim boşluğu var. Türkiye’de bir hükümet var ama aslında hükümet yok. Tek bir kişi var. Atama kararnameleri imzalanmıyor. Cumhurbaşkanı’nın istemediği adamlar geleceği için imzalanmıyor. Bu hükümet boşluğunu elbette doldurmak gerekir. Bu devleti, bu ülkeyi kuran Cumhuriyet Halk Partisi, hükümet boşluğunu dolduracak. Biz, bu ülkenin kurucusuyuz, aynı zamanda da kurtarıcısı da olacağız. Emek vererek, mücadele ederek yapacağız.”

Programın son konuşmacısı olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran’ın gündeminde ise, Türkiye’de yapay bir kaos oluşturulmaya çalışıldığını savundu.  

“Ankara, şanlı tarihimizde o enkaz dedikleri cumhuriyetin şanlı gibi güzel haberleri taşıyacak durumda değil. Her gün bir evladımızı toprağa veriyoruz. Bu memlekette ölmek o kadar olağan olmuş ki yaşamak mucize. Yeter artık, bu topraklar bu ananın gözyaşını, bir evladın kanını alacak kadar yer bırakmadı. Artık yeter, toprak doydu siz hala kaos yaratmaya doyamadınız. Türkiye’de yapay bir kaos ortamı yaratılıyor. Gerek yaratılan terör ortamıyla gerek ekonomik kırılganlığı krize çevirtilerek, gerek vatandaşlar birbirine düşürülerek tam bir kaos ortamı yaratılmaya çalışılıyor. Şehirlerimizi tanıyamıyoruz, insanlarımızı tanıyamıyoruz. İnsanlarımızın gözünde umut yok artık. İnsan hayatının yok sayıldığı bir ülke haline gelmiş durumdayız.

Maalesef bizi yönetenler, hala kendilerinin Türk usulü başkanlık dediği bizim patronlu başkanlık dediğimiz diktatörlüğün başka bir versiyonu bir sistemi getirmek üzere. Üstelik bunu da anayasa değişikliği altında maksadı sadece patronlu başkanlık sistemi için anayasa değiştirme derdinde. Kendi koltuklarının derdinde. Gidip her yere kayyum atama derdinde. Biz, basın özgürlüğünün, iş yapma özgürlüğünün ve yandaş olmadan bu ülke için çalışan insanların özgürlüğünün peşindeyiz. Yaptıkları kendilerinden olmayana karşı tahammülsüzlük, hukuka karşı itaatsizlik ve dikta uygulamalarıdır. Buna karşıyız” ifadelerini kullandı.

Öznesi halk olan bir anayasa istediklerini vurgulayan Cankurtaran, sözlerinin devamında Elbistan’daki hava kirliliğine de değindi. Cankurtaran, “Siz bırakın artık, kim bizden değilse yok etmeyi, sizin oturduğunuz saraylara biz halkı kayyum atayacağız. Biz, öznesi asker olan değil, öznesi Recep Tayyip Erdoğan değil, öznesi halk olan bir anayasa istiyoruz.

Elbistan’da arabaların üzerinde 2 cm toz var. 20 yıldır çözülememiş Elbistan-Afşin Termik Santrali problemini kendi gözlerimle gördüm. Elbistan ve Maraş’la ilgili soru önergelerinin arasında CHP dışında bu konuyla ilgilenen hiç kimse yok. AKP’ye baktığınızda Kahramanmaraş buharlaşmış bir şehir adeta. Hiçbir sorunu yok. 20 yıldır bu ovanın kirlenmesine ve insanların bu sağlıksız ortamda yaşamasına izin veriliyor. Öyle bir dönemdeyiz ki insan hayatı paradan çok daha kıymetsiz bu hükümet için” görüşlerini savundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Türkiye’deki kadınların yaşadıkları sorunlara değinerek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda ise CHP Elbistan Kadın Kolları Başkanı Fidan Aytaç tarafından Cankurtaran’a 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla barışı simgeleyen beyaz fular ve çiçek takdim edildi.

Teşkilat binasında partililerle bir süre görüş alışverişinde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Cankurtaran ve PM Üyesi Öztunç, diğer ilçelerdeki programları için Elbistan’dan ayrıldı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ali 2 yıl önce

Sn Öztunç valla herkes halinden memnun önerge verin il olsun yine baskasına mal ederler chp ne yaptıkı derler..

Avatar
Adem 2 yıl önce

Kanun teklifi verirsiniz tamam da kabul edecek vekilimiz var mı

Avatar
mehmet 2 yıl önce

neden olmasın kolay gelsin

Avatar
elbistanlı 2 yıl önce

chp kahramanmaraş genelinde hdp ile aynı kefededir. belli kesimlerden birine gitmeyen oy diğerine gitmektedir. bugüne kadar kahramanmaraş genelinde bir faydaları olmamıştır, olmayacaktır da. ancak başkalarını yermeyi biliyorlar, bu yüzden yeri geldiğinde doğru ve haklı olarak eleştirseler bile dikkate alınmıyor. ne demişler "yalancının evi yanmış kimse inanmamış"

Avatar
selo 2 yıl önce

Chpyi istemiyoruz kardeşim neyin kafasını yaşıyosunuz hacıı

Avatar
AHMET HAKİM 2 yıl önce

SAYIN ÖZTUNÇ AFŞİN İLÇESİ OLMADAN ELBİSTAN İL OLAMAZ BİZ AFŞİNLİLER KURULACAK İLİN ADI AFŞİNELBİSTAN VEYA ELBİSTANAFŞİN OLURSA BUNU KABUL EDEDİZ. YOKSA KESİNLİKLE AFŞİN ELBİSTAN'A BAĞLANMAYI KABUL ETMEZ. BİZ AFŞİNLİLER ŞU AN KAHRAMANMARAŞ BÜYÜKŞEHİR HİZMETLERİNDEN MEMNUNUZ VE KAHRAMANMARAŞLI OLMAMTANDA GURUR DUYUYORUZ. AFŞİNELBİSTAN VEYA ELBİSTANAFŞİN İLİ DERSENİZ VARIZ .AFŞİN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİDE BUNU HEP İSTİYORLAR .BU GERÇEĞİDE GÖRÜN

Avatar
ERHAN 2 yıl önce

CHP HEP İL KONUSUNDA HEP AFŞİNİ YOK SAYDI AFŞİN DE SEÇİMLERDE CHP Yİ YOK SAYDI . EĞER KALBİNİZDE HİLE YOKSA KURULACAK İLİN ADI ELBİSTANAFŞİN VE AFŞİNELBİSTAN İLİ OLSUN BÖYLE SADECE ELBİSTAN İL OLSUN DERSENİZ AFŞİNLİLER AFŞİN CHP YOK SAYMAYA DEVAM EDER

Avatar
ACI GERÇEK 2 yıl önce

dostlar alişverişte görsün!!!
bizde inandık .

banner1