banner136
banner162

ÇEVİK, TEMAYÜLÜ DEĞERLENDİRDİ

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adayı Ali Çevik, 20 Mart Pazar günü Kahramanmaraş'ta yapılan temayül yoklamasının sonuçlarını değerlendirdi.

"Öncelikle bu seçim sürecinin tüm Türkiye'mize hayırlı olmasını diliyor ve hayırla neticelenmesini temenni ediyorum" diyen Çevik, yaptığı yazılı açıklamada, şunları söyledi:

"Malumunuz geçtiğimiz 20 Mart Pazar günü ilimizdeki bütün teşkilatlarımızın katıldığı temayül yoklaması yaşadık. Temayül adı üstünde 'eğilim, ilgi, yatkınlık anlamına gelir' yani bir anlamda bu teşkilatlarımızın hangi isimlere yatkın ve ilgi gösterdiğini anlamak adına yapılan bir yoklamadır.

Gerçekte tam olarak böyle algılanması gereken bu yoklamanın çıkan sonuçları itibariyle çok farklı analizlere tabi tutulması gerektiğine inanıyoruz.

Genel itibariyle teşkilatların eğilimlerini göstermesi istenen bu yoklama aslında teşkilatların eğilimini göstermek yerine, sanki teşkilatları yönlendiren insanların eğilimini göstermiştir.

Yapılan temayül yoklamasının; teşkilatlarının kanaatini ölçmekten çok, bir promosyon ve güç yarışına dönüştürüldüğü müşahede edilmiştir. Diğer taraftan, birçok teşkilatımız karşılıklı oy değişimi anlaşması içerisine girdiği yönünde de iddialar vardır.

Ben özellikle kendi bölgem olan kuzey ilçelerimiz üzerinde durmak istiyorum. Afşin ilçemiz tamamen kendi adaylarını tercih etmiş, bu konuda da çok katı davranmıştır ve bunu kendileri açısından haklı da buluyoruz. Elbistan İlçemiz ise çok daha farklı bir durum ortaya koymuştur. Öncelikle, teşkilat kendi mensuplarını sisteme girememiştir. 600'e yakın oy verme potansiyeli olan ilçemizde, ancak 400 civarında kişiye yakın ismi sisteme girebilmiş ve bu 400 kişinin de tam anlamıyla sandıklarda oy vermesi sağlanamamıştır. Afşin ilçemiz her köyün temsilcisi de dahil 600 kişiyle bilfiil sandık başında, kendi adaylarını desteklerken, Elbistan ise değil köy temsilcisi belde teşkilatlarını bile tamamlayıp taşıyamamıştır.

Elbistan Teşkilatı yeni değişmiştir, zaman çok dardır vs. bunlar belki bir ölçüde mazur görülebilir ancak, değişime engel olma girişimlerinin, böyle bir tabloyu ortaya koyduğu yönünde ise ciddi endişelerim vardır.

Yıllardır siyasi partilerde yapılan temayül yoklamalarında maalesef bu ve buna benzer durumlar yaşanmış ve yaşanacaktır. Bu durumda zaten Başbakanımız tarafından 'Teşkilatların duygusal davranarak bazı kendine yakın isimleri ön plana çıkarabileceği' şeklinde açıklanmıştır.Şimdiye kadar yapılan uygulamalarda da temayül sonuçlarına göre, üst sıralarda olan isimler aday listelerine girmiştir diye kesin bir uygulamada yoktur. Gerçekte temayül yoklamaları aday belirlemeden çok demokratik tecrübelerin halk tarafından pratik edilmesi ve teşkilatların bir faaliyet olarak canlı bir şekilde seçim havasına sokulması ayrıca bir anlamda da parti propagandasının yapılması gibi amaçları da içerir.

Kesin listeleri elbette Genel Merkezimizin yetkili kurulları belirleyecektir. Biz, kişilere endeksli siyasetin menfaatler üzerine kurulu olduğuna inanıyoruz. Ülkemizin AK Partiye olan ihtiyacı gereği kim aday olursa olsun ülkemiz için çalışılması gerektiğine inanıyoruz.

AK Parti farklı bir partidir. Bölgemizde kişisel siyaset ve korkuya dayalı, psikolojik baskı siyaseti dönemi kapanmıştır. Bölgemizde hizmet siyaseti döneminin başlayacağını hep birlikte göreceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yusuf karcı 10 yıl önce

sayın çevik delegeler üzerinde bir promosyon baskısı ....iddiasını söylemek istiyorsunuz yani.o halde böyle bir şeye şahit olduğunuzda neden savcılığa anında ihbarda bulunumadnızikincisi böyle şaibeli bir tamayül yoklaması olacaktı neden katıldınızlütfen kadirşinas elbistan delegelerini siyasi töhmet altında bırakmayınız..

Avatar
partili 10 yıl önce

Sayın çevik'e katılıyorum Elbistan teşkilatı bu temayülde sınıfta kalmıştır.Bu kadar güçlü partinin bu kadar ilgisiz,pasif bir yönetimi ve teşkilatı olamaz afşin teşkilatını yapmış oldukları afşin için zekice siyasetlerinden dolayı kutluyorum.

Avatar
fatih mehmet kurt 10 yıl önce

sayın aday adayımız biz söylediğinizi anlayamadık yazdıklarınızı sadeleştirirmisiniz bir ucunu karanlığa getirip suçlamalar yapmak size yakışmamış teşkilatlar neden duygusal davransınki pazar günü yapılan ak parti genel merkezine fikir vermek amaçlı ön çalışmaydı hasbel kader size milletvekilliği verildi 12 nisanda bu töhmet altına attığınız teşkilatların yüzüne nasıl bakacaksınız tekrar gireceğin kapıyı çarparak çıkma saygılarımla

Avatar
ismail 10 yıl önce

bunu öyle alğılayıp düşünmeniz çok yanlıştır. peki iki deva iktidar partisinden milletvekilimi verdiniz. afşinin sizin kadar oyu yokmuydu o zaman afşinli hemşerilerimiz sizin gibi düşünmediler sizinki bir kısır çelişkiye yönlendirmedir. sizlerin bu boş eleştirisine katılmıyoruz

Avatar
AKP SEVDAM 10 yıl önce

Köylüm kesinlikle haklı,ben biliyorum...geçen döneme göre yarı yarıya üye sayısında azalma var,ne gençlik kolları ne kadın kolları,...Ali abi herkes senin gibi teşkilata gönül vermiyor,şimdi AKP ye yanaşanlar çıkar için yanaşıyorlar mı

Avatar
AKP SEVDAM 10 yıl önce

Arkadaşlar yoklamada usulsüzlük olmamıştır,ama....Elbistanlılara oy vermen diye teşkilata emir vermesi iddiası Elbistanlı vatandaşlarımızın aldıgı oyu düşürdü ve teşkilatın iyi çalışmaması delege sayımızın Afşinin bile gerisinde kalmasından dolayı hemşerilerimiz düşük oy aldı,yani Ali ÇEVİK köylüm itirazındada haklıdır,kendisi teşkilattan geldi 20 yıldan beridir hizmet etmektedir ve siyaset bilimcidir

Avatar
BÜYÜKDOĞU 10 yıl önce

Ne zaman bir ak ülke olacağızObjektif koç gibi kararlar veren millet olursak galiba;millet görevini yapıyor da bizim AK parti teşkilatlarını pek AK görmedim doğrusu sebebi hikmeti:İşi ehline vermemek galiba, teşkilatlara bakıyorum da tam bir .....yapılanması var ....tekelleşme var...Yazık güzel ülkemin güzel AK yapısını çatırdılarını duyar gibi oluyorum .LÜTFEN biri ALLAH aşkına çıksın ve yıkıma dur desin.........!

Avatar
BÜYÜKDOĞU 10 yıl önce

Büyük bir tasavvuf adamının benzetişiyle, zifirî karanlıkta, ak sütün içindeki ak kılı farkedecek kadar gözü keskin; ve gerçek kahramanlık mâdeniyle sahtesini ayırdetmekte kuyumcu ustası bir gençlik...