Bulut: “CHP Elbistan İlçe Örgütü, Öztunç’un yanındadır”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca ve Karahüyük Mahalle Muhtarı Mehmet Ünal’ın, CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç ve partisi hakkındaki açıklamaları ‘talihsizlik’ olarak değerlendirerek, “CHP Elbistan İlçe Örgütü, Parti Meclisi Üyemiz Sayın Ali Öztunç’un her zaman yanındadır” dedi.

Başkan Kısaca ve Muhtar Ünal’ın açıklamalarının gerçeklikten uzak olduğunu kaydeden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, “Herkesi yerini, haddini bilmeye davet ediyor, İlçe Örgütü olarak Sayın Ali Öztunç’un yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

CHP Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca ve Karahüyük Mahalle Muhtarı Mehmet Ünal’a cevaben yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“AKP Elbistan İlçe Başkanı Sayın Yunus Kaan Kısaca ve Karahüyük Mahalle Muhtarı Mehmet Ünal, Parti Meclisi Üyemiz Sayın Ali Öztunç’un referandum ile ilgili yaptığı açıklamaya cevap vermek adı altında hem Parti Meclisi Üyemiz Sayın Ali Öztunç’u hem partimizi hedefine almış yine gerçeklikten uzak ve talihsiz açıklamalarda bulunmuştur. Temel siyasi faaliyetini kısır bir laf çatışması olarak gören bu anlayışa karşı mecburi açıklama ihtiyacı doğmuştur. Partimizin en üst kademesinde görevli bir isme muhataplık seviyesini aşarak, fütursuzca saldırılmasını İlçe Örgütü olarak kabul etmiyoruz. Herkesi yerini, haddini bilmeye davet ediyor, İlçe Örgütü olarak Sayın Ali Öztunç’un yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Siyasette muhalefetin temel görevi açıklamalarda çarpıtıldığı gibi hizmet değil, hizmet konusunda yetkili ve görevli kişi ve kurumları takip ederek, yeri geldiğinde telkin ederek halka daha iyi ve kaliteli hizmet ulaşmasına katkı sunmaktır. Bizler ve Ali Bey, ilçemizde bu sınırı da aşmaya çalışarak yeri geldiğinde hizmet noktasında da bölgemize katkı sunmaya çalışıyoruz. Önceden de belirttiğim gibi akıl, vicdan, hukuk ve ahlak dahilinde çalışmalarımızı sürdürmeye de devam edeceğiz.”

Açıklamasının devamında Başkan Kısaca’nın referandumla ilgili sözlerine atıfta bulunan Başkan Bulut, referandumun meşruiyetini yitirdiğini ve bir garabet örneği olarak tarihe geçeceğini savundu.

Başkan Kısaca’nın açıklamasında belirttiği ‘çamur siyaseti’ kavramıyla ilgili de karşı örnekler veren CHP’li Bulut, “Sayın Kısaca, yaptığı açıklamalarla halk vicdanında meşruiyetini yitirmiş ve tarihe ‘referandum’ değil de demokrasiden haktan ve halkın iradesinden hayli uzak 16 Nisan garabeti olarak geçecek halk oylamasını savunmaya aklamaya çalışmıştır. 16 Nisan günü, sandığa giren ‘millet iradesinin’ sandıktan  ‘devlet iradesi’ olarak çıktığını bizler kadarda en az kendisi bilmektedir. Çamur siyaseti denince bizim aklımıza Elbistan halkına içirdiğiniz çamurlu sular geliyor. Kloru kimin şirketinin temin ettiği söylentileri geliyor. Hileli sınavlar, şaibeli ihaleler, köy yoluna dönüşen ilçemizin yolları, hava kirliği ile üzerimize yağmur yerine çamur yağması geliyor. Yine çamur siyaseti denince referandum kampanya sürecinde devlet imkanlarının millete karşı kullanılması geliyor. Devletin resmi araçları, binaları, memurları ve her türlü imkanlarını kullanarak gittikleri sandıkta istediği sonucu alamayanların Yüksek Seçim Kurulu aracılığıyla seçim alması geliyor. Çamur siyaseti denince kendisi gibi düşünmeyenleri terörist ilan etmek akla geliyor” şeklinde konuştu.

Elbistan’a kazandırılan hizmetlerin devletin yapmakla yükümlü olduğu çalışmalar şeklinde tanımlanması gerektiğini kaydeden CHP Elbistan İlçe Başkanı Av. İnan Bulut, bunun dillendirilmesini de ‘başa kakmak’ şeklinde yorumladı.

Başkan Bulut, bu konuda da görüşlerini, “Sayın Ali Öztunç, değerlendirmesinde Sayın Mahir Ünal’a saygı sınırlarını aşacak bir söylemde bulunmamış, o köyde dahi belli oranda hayır oyu çıktığını, tüm evet cephesi oylarında geçmişe göre ciddi bir azalma olduğunu belirtmiştir. Bunun neresi doğru değildir. Bölgedeki evet oyu, eveti destekleyen partilerin önceki seçimlerde yüzde 80 olan toplam oy oranının çok altında yüzde 62’lere düşmüştür. Sayın Kısaca, bizleri suçlamak yerine, kanuna ve yasalara aykırı, mühürsüz pusulaların geçerli sayılmasını yasaların çiğnenmesini hukuki bir dille anlatmalı, ’hayır’ diyen ve iradesi gasp edilen vatandaşlar kadar da ‘evet’ diyen vatandaşları da tatmin edecek vicdanlarını rahatlatacak bir açıklama yapmalıdır. Kampanya döneminde terörist ilan ettikleri bu ülkenin her iki vatandaşından bir tanesi, yani Türk milletinin yüzde 50’sinden özür dilemelidir. Bulduğu her fırsatta Elbistan’a yapılan hastane ve okul gibi yapılması hizmet dahi sayılmayacak devletin yapmakla yükümlü olduğu şeyleri Elbistan halkının başına kalkmak ve sanki Mahir Ünal’ın kendi cebinden, oğlunun sünnetindeki takıları harcayarak yaptırmış gibi göstermesi, ülkemizin içinde bulunduğu şu zor günlerde bizleri biraz olsun gülümsetmektedir” cümleleri ile dile getirdi.

Açıklamasının devamında Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kömür İşletmesi’ne alınacak 300 işçinin bölge halkından olması gerekliliğine işaret eden Başkan Bulut, “Parti Meclisi Üyemiz Sayın Ali Öztunç’un Afşin-Elbistan Termik santralleri işçi alımıyla ilgili tavrı ve açıklamaları Elbistan halkının da vicdanında kabul gören istektir. Zira işletmenin verdiği hava kirliliğinden en çok bölge halkı etkilenmektedir. Zehrini soluyan bölge halkı faziletlerinden faydalanmalıdır. Yalnız hastane personel alımı gibi olmamalı, sadece hısımınız eşiniz, dostunuz, köylünüz yahut partiliniz değil de Elbistan halkı faydalanmalıdır. Elbistan halkının Sayın Mahir Ünal’dan beklentisi bölgesine pozitif ayrımcılık yapmasıdır. Sayın Kısaca’nın, Parti Meclisi Üyemiz Sayın Ali Öztunç’un bu isteğinden neden rahatsız olduğunu almakta zorluk çekmekle beraber acaba Yunus Kaan Kısaca Elbistanlı değil mi demekten de kendimizi alamıyoruz. Anayasaya yasaya uymamayı huy edinenlerin Danıştay kararını gerekçe göstererek işçi alımında bölge halkını dışlamanın gerekçesi olarak sunmaları ise trajikomik bir açıklamadır” ifadelerini kullandı.

CHP Elbistan İlçe Başkanı Av. Bulut, “Son olarak Elif Doğan Türkmen’in iletişim masraflarını unutamayan Kısaca’ya sormak istiyorum. Partimiz Elif Doğan Türkmen hakkında gerekeni yapmış istifasını sağlamıştır. Peki ya siz ayakkabı kutularının hesabını sorabildiniz mi? Yahut iki aylık kampanya sürecinde bu milletin cebinden, devletin kasasından ne kadar kullandınız hesabını verebilir misiniz? Her fırsatta bir çakılı çivisi yok diye yargıladığınız Cumhuriyet Halk Partisi döneminde yapılan fabrikaların, köprülerin, limanların, tersanelerin kimlere nasıl peşkeş çekildiğini sorgulayabildiniz mi? Elbette hayır. Sayın Kısaca; o zaman sizi, Saray’ın sözcülüğü Mahir Ünal’ın avukatlığını yapmak yerine sizi Elbistan halkının yanında durmaya ve bölge halkının sorunlarına kafa yormaya davet ediyorum” cümleleri ile açıklamasını tamamladı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş 1 yıl önce

Valla adam iyi konuşmuş . Elbistanı savunan kim varsa baş tacıdır

Avatar
Elbistanli 1 yıl önce

Adam doğruları konuşmuş da şunu unutmuş ak partinin yalakaligini kim yapacak peki ? yazık bu kadar yuklenilmez garibana

Avatar
Ahmet 1 yıl önce

Sen kimsin ki muhtarlari muhataplik seviyesinde görmüyorsun.Ali Öztunc kim ki Mahir Beyle muhatap oluyor o zaman?Önce siz haddinizi bilin.%48 alinca bir başka havalara girdiniz iktidar olsaniz milleti sokaga cikarmazsiniz.Haddinizi ve yerinizi bilin laf sokusturmayin

banner1