BBP’den Yazıcıoğlu davası için siyah çelenkli protesto

Büyük Birlik Partisi (BBP) Elbistan İlçe Teşkilatı, merhum genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu’nun ölümüne yol açan helikopter kazasıyla ilgili olarak açılan davada verilen takipsizlik kararını, adliye binasına, üzerinde ‘Muhsin Yazıcıoğlu Davası Kapatılamaz’ yazan siyah çelenk bırakarak protesto etti.

Partililerle birlikte Adliye binasına çelenk bırakan BBP Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, yaptığı değerlendirmede, Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının yaşamını yitirdiği helikopter kazasının suikast ve sabotaj olduğu yönündeki kuvvetli şüphelerin üzerinin karartıldığını belirterek, “Şüpheliler aklanarak dava dosyası hakkında takipsizlik kararı verildi” iddiasında bulundu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Merkezi’nin aldığı karar doğrultusunda Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi Elbistan’da da merhum genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının hayatını kaybetmesine yol açan helikopter kazası davasında takipsizlik kararını protesto için, adliyeye siyah çelenk bırakıldı. Elbistan Adliyesi önündeki siyah çelenkli protestoya, MKYK Üyesi İbrahim Alagöz, Nurhak İlçe Başkanı Bülent Kaya ve partililer katıldı.

Siyah çelenkli protestoda konuşan isim ise, BBP Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç oldu. Kılıç, Yazıcıoğlu davasında takipsizlik kararı verilmesini sert bir dille eleştirdi.

Davanın üzerine beton dökülmeye çalışıldığını savunan Başkan Kılıç, “Bu dosya aziz milletimizi maşeri vicdanında hala açıktır. Bu dosyayı kapattıklarını zannedenler, Muhsin Yazıcıoğlu'nun gölgesinin uzun süre bu topraklarda dolaşacağını unutmasın” diye konuştu.

Kılıç, şunları söyledi:

“Maalesef, terör hadiselerinin yaşandığı bu günlerde, Büyük Birlik Partisi camiası olarak bizim acımız dün itibariyle ikiye katlanmış durumdadır. 25 Mart 2009'da, Çağlayancerit'ten Kayseri Erkilet'e, oradan Yozgat Yerköy’üne giderken, Göksun Kızılöz Köyü ile Şahin Kayası Sisne Obası arasındaki Keş dağları Karayakup Tepesi'nde bindikleri helikopterin kırıma uğratılması sonucu Muhsin Başkanımız ve arkadaşlarımız şehit olmuşlardı. Dün itibariyle; dahili ve harici imkansızlıklara ve yalnız bırakılmamıza rağmen, şehitlerimizin aileleri ve camiamızla birlikte yürüttüğümüz hukuki süreçle alakalı karar, maalesef takipsizlikle neticelendirilmiştir. Ne hazin bir fırsatçılıktır ki; ne kadar manidardır ki bu takipsizlik kararı; elim bir terör olayının şokunun yaşandığı ve bu bahaneyle ulusal medyaya sansür ve sınırlamaların getirildiği, internetin yavaşlatılmasıyla özgür sosyal medyanın devre dışı bırakılmaya çalışıldığı bir günde, onca hengâmenin yaşandığı bir zaman dilimi içerisinde, kamuoyuyla paylaşıldı.”

Helikopter kazasının basit bir havacılık kazası gibi gösterilmeye çalışıldığını belirten Başkan Kılıç, “Bu elim olay, ta en başından, yani vukuundan itibaren sert hava şartları ve pilotaj hatası kaynaklı basit bir havacılık kazası gibi kamuoyuna takdim edilmişti. Hatta bu istikamette daha sonra uyduruk olduğunu ispatladığımız kaza kırım raporları hazırlanmıştı. Tıpkı şimdi verilen takipsizlik kararındaki hükmün gerekçesinde olduğu gibi. Lakin ilerleyen zamanlarda Büyük Birlik Partisi ve şehit liderimizin ve şehit olan kardeşlerimizin aileleri ile onca imkânsızlık ve engellere rağmen bu elim olayı idari ve adli tüm ilgili 'resmi' kurumlarla muhatap etmeyi başardık. Bu gayretler neticesinde, tesadüflere bağlanamayacak derecede olağanüstü birçok olumsuzluklar ve 'derin kuşku' oluşturan bilgiler peyderpey dava dosyasına sokularak 'delillendirilmeye' başlandı. Kamuoyunun da hayret ve kuşkuyla takip ettiği bu süreç içerisindeki; kusur, ihmal ve kasıtlar peş peşe ortaya çıkarılmaya başlandı.

Helikopterin ne şekilde kırıma uğradığı, sonrasında oluşturulan bilgi kirlilikleri, müthiş teknolojik imkânlara rağmen enkaza ulaşılamaması, rezil bir şekilde yürütülen arama kurtarma safhasının aslında örgütlü bir aramama-kurtarmama süreci olduğu, ulaşılamayan olay yerine aslında olayın hemen akabinde ulaşıldığı gibi nice gerçek; istihbarı, inzibati, teknik bilgiler ışığında yüzlerce bilgi ve delille birlikte dava dosyasına girdi” ifadelerini kullandı.

Davayla ilgili önemli delillere ve bilgilere ulaşılmasının ardından dosyanın kapatılması için uğraş verilmeye başlandığını savunan, BBP Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, şöyle devam etti:

“Öyle ki; Cumhuriyet tarihinin faili meçhuller mezarlığına gömülmüş 'siyasi suikastlar' başlığı altında değerlendirilen diğer vakalar içinde, sahip olduğu bilgi ve belge açısından vuzuha kavuşmaya en müsait dosya olan Muhsin Yazıcıoğlu Dosyası ile alakalı çok önemli noktalara ulaşıldı. İşte ne olduysa bundan sonra oldu! 'Muhsin Yazıcıoğlu Dava Dosyası' bu hacme ve boyuta eriştikten sonra, başta siyasi iktidar olmak üzere, sorumlu tüm resmi kurumlar, bu davaya olan ilgi ve hassasiyetlerini kaybetmeye başladılar.

Dava sürecindeki ihmal kusur ve kasıtların üstlerine başlarına bulaşmaya başlamasından aşırı rahatsız olan bir kesim, siyasi ve bürokratik kapasite, dosyanın biran önce kapatılmasıyla ilgili gayretler içine girmeye başlandı. Dava sürecine ve davayı takip eden yürüten kişilere müdahaleler iyice arttı. Dava süreci sulandırılmaya ve suni gündemlere, bir takım iç kavgalara, çatışmalara, tezgâhlara, tertiplere malzeme yapılmaya çalışıldı. Şu anda bu müdahaleler konusunda fazla detaya girmeyeceğiz. Fakat çok yakın zamanda, bu dava sürecinin akamete uğratılması adına devreye sokulan siyasi ve idari müdahaleleri, failleriyle birlikte tafsilatlı bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız.

Netice itibariyle Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının şahadetiyle sonuçlanan olayın, suikast ve sabotaj olduğu yönündeki kuvvetli şüphelerin üzeri karartılarak ve şüpheliler aklanarak dava dosyası hakkında takipsizlik kararı verildi” dedi.

Dava için daha önce de takipsizlik kararı verildiğini hatırlatan Başkan Kılıç, son karara da itiraz edeceklerini kaydederek, “2014 yılında da bu dava dosyasına takipsizlik kararı verilmişti. Lakin biz bu duruma itiraz etmiş, o dönemde itiraza bakan Gaziantep Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına müracaat etmiştik. Bu mahkeme verilen takipsizliği usul ve yasaya aykırı olduğu gerekçesiyle kaldırmış, davanın devamına hükmetmişti. Yine 15 günlük yasal sürecin sonunda Kahramanmaraş Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesine itirazımızı yapacağız. Ve inanıyoruz ki yanlış hesap Bağdat'tan dönecektir. Biz inanıyoruz ki hala bu ülkede vicdanı ile karar verecek adil hakimler de vardır” diye konuştu.

Büyük Birlik Partisi (BBP) Elbistan İlçe Başkanı İbrahim Kılıç, “Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Çünkü biz biliyoruz ki, Allah'ın iktidarları, servetleri, güç ve otoriteyi bir sınav aracı olarak, insanlar kurumlar ve ülkeler arasında evirip çevirir' ilahi ilkesi şaşmaz bir şekilde işliyor. Şu anda mevcut iktidar sahipleri, her şeyi ilelebet elinde tutacaklarını sanıyorlar. Çokluklarıyla övünüyorlar. Her ne hikmetse, her şeyi Allah için yaptıklarını iddia ediyorlar ama her daim Allah'ı ve kul hakkını devre dışı bırakıyorlar” değerlendirmesini yaptı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1