Pınarbaşı’nda suyun kaynamadığı anlaşıldıktan bu tarafa birkaç kere gidip izlemeye çalıştım. En son bugün (8.8.08. Çarşamba) akşama doğru giderek birkaç yerden kendimce kontrol yaptım. Orada iş yapan arkadaşlarla görüştüm. İlk zamanlar sadece suyun kaynamadığı önemli bir mesele olarak ortaya çıkmıştı; bu mesele halen duruyor ve ne yapılacağı sanıyorum belirlenmiş değil; ama şimdi ikinci bir mesele ile karşılaşma ihtimalimiz kuvvetlidir. Yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum.
 
Önce şunu belirtmekte yarar var; Pınarbaşı bir tabiat harikası olduğu kadar, binlerce insanın piknik yaparak soluk aldığı ve onlarca Elbistanlının da ekmek yediği yerdir. Bu sebeple bir an önce problem tespit edilmeli ve eskisinden daha iyi derecede çözüme kavuşturulmalıdır ki kimse mağdur olmasın.
 
Birikip kalan, durgun su gittikçe yeşilleniyor ve kokuşuyor. Isısının da 40 derece civarında olduğunu söyleyenler var. Bendin yakınlarında yıkanan çocuklar “Daha önce su çok soğuktu, şimdi çok sıcak” diyorlar. Böyle bir ortamda sadece bakteriler, mikroplar ürer. Kokuşma da üremenin başladığını gösterir. Allah göstermesin salgın hastalıklara sebep olması işten bile değildir. Böyle durumlarda Çevre Sağlık Teşkilatının durumdan vazife çıkartarak inceleme yapması ve vatandaşın sağlığını korumak için gerekli tedbirleri alması/ aldırması gerekmez mi, bilmem ki ille şikâyet mi olmalı?
 
Hangi makam ilgilenecekse (böyle yazmamı mazur görün, daha önce Ceyhan’ın temizlenmesi hususunda yazılar yazarken temas ettiğimiz Yetkisiz/Yetkililerden kimi “Elbistan Belediyesi yetkilidir” kimi “Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyesi yetkilidir” kimi “DSİ yetkilidir” kimi “İçiyle falan, dışıyla falan, su havzalarıyla falan… Yani hepsi birden yetkilidir” demişlerdi. Dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar karışıklığın, belirsizliğin olduğunu sanmıyorum. Evet, hangi makam ilgilenecekse şu tedbirlere öncelik vermesi halkın yararına olacaktır.
 
• Bir an önce suyun tahliye edilmesi ele alınmalıdır.
• Tahliyeye karar verilse de verilmese de o suda çocukların yıkanmaları yasaklanmalıdır.
• Kayıkla gezinenlere, suyun durgunluğuna ve kokmaya başlamasına rağmen ağaçların gölgesinde serinlemeye ve piknik yapmaya gelenlere suya temas etmemeleri tembih edilmelidir.
 
Tahliyeye karar verilirse, söylemeye gerek yok; alttaki kayaların çatlaklarını kapatmadan iyi bir temizlik yapılmalı; eğer sondaj ile Pınarbaşı tekrar suya kavuşturulabilirse çeşitli yerlere çok sayıdaki sondaj yapılmadır. Aksi halde suyun kaynamama sebebine göre bilim adamlarının çözümünü beklemekten başka çaremiz kalmıyor…
NOT: Bir ara Pınarbaşı’ndaki yosunu, sazı engellemek maksadıyla dibi temizlenip taş serimi yapılmak istendi. Şiddetle karşı çıktık. Çok sayıda Elbistanlı da destek verdi. Bazı yetkili arkadaşlar bana gücendiler. Eğer o zaman taş serimi yapılsaydı ve bugüne geldikten sonra su kaynamaz olsaydı, belki sebep o taşlar olmayacaktı; ama kendileri dâhil halk kimi suçlayacaktı? Taşı sermeye karar vereni ve serdireni. Verilmiş sadakanız varmış...Geçen hafta son durumu görüşmek istediğim o yetkili, o yazılarıma alınganlığını sürdürüyor olmalı ki telefonunu açmadı. Canın sağ olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa KAR 4 gün önce

Memleket meseleleriyle ilgilendigin için teşekkürler

Avatar
Kasim bal 1 gün önce

Ceyhan elbistan için elbette önemlidir. ilgili kurumların harekete geçme zamanı gelmiştir.

Avatar
Mehmet İlker Ünal 1 gün önce

Hocam,Haziran ayında birkaç kere ziyaret
ettim, kirlilik konusunda ilgili birimlerle görüşmeleimiz oldu.
Sizin sòzünü ettiğiniz durum çok vahim.
Ümid ediyorum mevsimle ilgili olsun.
Konuyu ilgili mercilere ileteceğim.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 23 saat önce @Mehmet İlker Ünal

Mehmet Bey, mevsimle ilgisi olmadığını sanıyorum; zira köprüden aşağılarda kaynama devam ediyor ve Ceyhan'ın debisinde hiç değişiklik yok. Demek ki yukarıdan kaynaması gereken su Pınarbaşı'nın oralara kadar çıkamıyor ve aşağılardan kaynıyor. Olaya böyle bakmalı diyorum... Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
sait karaman 23 saat önce

Hocam cok onemli bir konuyu işlemişiniz yetkilileri acilen göreve davet ediyorum.

Avatar
CG 1 gün önce

Öncelikle suda patojen bakteri olup olmadığı çeşitli bölgelerinden örnekler alınarak test edilmeli Aslında Ceyhan nehrinin doğduğu yer olan Pınarbaşı bir Gölet durumundadır Gölet bir noktada durgun su hükmündedir Bu nedenle ışığa maruz kalan alanlar da muhakkak su yosunu gelişme gösterir Önemli olan suyun içerisinde hastalığa neden olan bakterilerin bulunup bulunmadığının tespitidir. Özellikle 10 ile 20 derece sıcaklıklar arası yosunlar için uygun bir sıcaklıktır. Yosunları temizleyerek mücadele etmek geçici bir çözümdür. En iyisi biyolojik mücadele olduğunu düşünüyorum Diğer türlü temizlemekle baş edilmesi mümkün görülmemektedir Bu nedenle bu yosunları yiyen alternatif zararsız bakteri ya da yosun üretilmesi gerekebilir.

Avatar
Numan Güler 20 saat önce

Tatlı su midyesi yetiştiriciliği yapılırsa suyun zamanla temizleneceğini düşünüyorum fakat o suda yaşayabilirlermi bunu araştırmak gerek.

banner115