Pınarbaşı’nda suyun kaynamadığı anlaşıldıktan bu tarafa birkaç kere gidip izlemeye çalıştım. En son bugün (8.8.08. Çarşamba) akşama doğru giderek birkaç yerden kendimce kontrol yaptım. Orada iş yapan arkadaşlarla görüştüm. İlk zamanlar sadece suyun kaynamadığı önemli bir mesele olarak ortaya çıkmıştı; bu mesele halen duruyor ve ne yapılacağı sanıyorum belirlenmiş değil; ama şimdi ikinci bir mesele ile karşılaşma ihtimalimiz kuvvetlidir. Yetkililerin dikkatini çekmek istiyorum.
 
Önce şunu belirtmekte yarar var; Pınarbaşı bir tabiat harikası olduğu kadar, binlerce insanın piknik yaparak soluk aldığı ve onlarca Elbistanlının da ekmek yediği yerdir. Bu sebeple bir an önce problem tespit edilmeli ve eskisinden daha iyi derecede çözüme kavuşturulmalıdır ki kimse mağdur olmasın.
 
Birikip kalan, durgun su gittikçe yeşilleniyor ve kokuşuyor. Isısının da 40 derece civarında olduğunu söyleyenler var. Bendin yakınlarında yıkanan çocuklar “Daha önce su çok soğuktu, şimdi çok sıcak” diyorlar. Böyle bir ortamda sadece bakteriler, mikroplar ürer. Kokuşma da üremenin başladığını gösterir. Allah göstermesin salgın hastalıklara sebep olması işten bile değildir. Böyle durumlarda Çevre Sağlık Teşkilatının durumdan vazife çıkartarak inceleme yapması ve vatandaşın sağlığını korumak için gerekli tedbirleri alması/ aldırması gerekmez mi, bilmem ki ille şikâyet mi olmalı?
 
Hangi makam ilgilenecekse (böyle yazmamı mazur görün, daha önce Ceyhan’ın temizlenmesi hususunda yazılar yazarken temas ettiğimiz Yetkisiz/Yetkililerden kimi “Elbistan Belediyesi yetkilidir” kimi “Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediyesi yetkilidir” kimi “DSİ yetkilidir” kimi “İçiyle falan, dışıyla falan, su havzalarıyla falan… Yani hepsi birden yetkilidir” demişlerdi. Dünyanın hiçbir şehrinde bu kadar karışıklığın, belirsizliğin olduğunu sanmıyorum. Evet, hangi makam ilgilenecekse şu tedbirlere öncelik vermesi halkın yararına olacaktır.
 
• Bir an önce suyun tahliye edilmesi ele alınmalıdır.
• Tahliyeye karar verilse de verilmese de o suda çocukların yıkanmaları yasaklanmalıdır.
• Kayıkla gezinenlere, suyun durgunluğuna ve kokmaya başlamasına rağmen ağaçların gölgesinde serinlemeye ve piknik yapmaya gelenlere suya temas etmemeleri tembih edilmelidir.
 
Tahliyeye karar verilirse, söylemeye gerek yok; alttaki kayaların çatlaklarını kapatmadan iyi bir temizlik yapılmalı; eğer sondaj ile Pınarbaşı tekrar suya kavuşturulabilirse çeşitli yerlere çok sayıdaki sondaj yapılmadır. Aksi halde suyun kaynamama sebebine göre bilim adamlarının çözümünü beklemekten başka çaremiz kalmıyor…
NOT: Bir ara Pınarbaşı’ndaki yosunu, sazı engellemek maksadıyla dibi temizlenip taş serimi yapılmak istendi. Şiddetle karşı çıktık. Çok sayıda Elbistanlı da destek verdi. Bazı yetkili arkadaşlar bana gücendiler. Eğer o zaman taş serimi yapılsaydı ve bugüne geldikten sonra su kaynamaz olsaydı, belki sebep o taşlar olmayacaktı; ama kendileri dâhil halk kimi suçlayacaktı? Taşı sermeye karar vereni ve serdireni. Verilmiş sadakanız varmış...Geçen hafta son durumu görüşmek istediğim o yetkili, o yazılarıma alınganlığını sürdürüyor olmalı ki telefonunu açmadı. Canın sağ olsun.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa KAR 7 ay önce

Memleket meseleleriyle ilgilendigin için teşekkürler

Avatar
Kasim bal 7 ay önce

Ceyhan elbistan için elbette önemlidir. ilgili kurumların harekete geçme zamanı gelmiştir.

Avatar
Mehmet İlker Ünal 7 ay önce

Hocam,Haziran ayında birkaç kere ziyaret
ettim, kirlilik konusunda ilgili birimlerle görüşmeleimiz oldu.
Sizin sòzünü ettiğiniz durum çok vahim.
Ümid ediyorum mevsimle ilgili olsun.
Konuyu ilgili mercilere ileteceğim.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 7 ay önce @Mehmet İlker Ünal

Mehmet Bey, mevsimle ilgisi olmadığını sanıyorum; zira köprüden aşağılarda kaynama devam ediyor ve Ceyhan'ın debisinde hiç değişiklik yok. Demek ki yukarıdan kaynaması gereken su Pınarbaşı'nın oralara kadar çıkamıyor ve aşağılardan kaynıyor. Olaya böyle bakmalı diyorum... Selamlar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
sait karaman 7 ay önce

Hocam cok onemli bir konuyu işlemişiniz yetkilileri acilen göreve davet ediyorum.

Avatar
CG 7 ay önce

Öncelikle suda patojen bakteri olup olmadığı çeşitli bölgelerinden örnekler alınarak test edilmeli Aslında Ceyhan nehrinin doğduğu yer olan Pınarbaşı bir Gölet durumundadır Gölet bir noktada durgun su hükmündedir Bu nedenle ışığa maruz kalan alanlar da muhakkak su yosunu gelişme gösterir Önemli olan suyun içerisinde hastalığa neden olan bakterilerin bulunup bulunmadığının tespitidir. Özellikle 10 ile 20 derece sıcaklıklar arası yosunlar için uygun bir sıcaklıktır. Yosunları temizleyerek mücadele etmek geçici bir çözümdür. En iyisi biyolojik mücadele olduğunu düşünüyorum Diğer türlü temizlemekle baş edilmesi mümkün görülmemektedir Bu nedenle bu yosunları yiyen alternatif zararsız bakteri ya da yosun üretilmesi gerekebilir.

Avatar
Ahmet Bodovoğlu 7 ay önce

Konu okadar önemliki bizlerin görüş bildirme ve yorum yapma zamanı değil uzman ve uzman kurulları bir araya gelerek en kısa sürede çözümü bulmaları için gereğinin yapılacağı inancıyla saygılar sunarım.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 7 ay önce @Ahmet Bodovoğlu

Ahmet Bey, devlet muhakkak görevini yapıyordur, yapmaktadır. Vatandaşın bu durumlarda medeni yollarla tepkisini göstermesi, düşüncesini ifade etmesi onların acele etmesini, daha dikkatli davranmasını, vahameti sezdirmesini sağlaması açısından çok yararlıdır. Selamlar.

Beğenmedim! (1)
Avatar
Numan Güler 7 ay önce

Tatlı su midyesi yetiştiriciliği yapılırsa suyun zamanla temizleneceğini düşünüyorum fakat o suda yaşayabilirlermi bunu araştırmak gerek.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 7 ay önce @Numan Güler

Numan Bey, yazıyı okumadan mı yorum yazdınız? Şimdi problem suyun temizliği değil; onu aştık.. Pınarbaşı'nda su kaynamıyor, gittikçe kuruyor; bir ay sonra damla su kalmaz.. Zaten kaynamadığına göre kalmasın da.. Mikrop üretir çünkü.. Boşaltılması gerekir... Selamlar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
İbrahim İNAL 7 ay önce

Dikkate şayan bir yazı Öncelikle teşekkür ederiz. Yıllardır Ceyhan derdimiz konuşuluyor ancak bir arpa boyu yol katedilmedi. Arif Bilgin de yazıyor bu konuya hassasiyet gösterenler de ne kadar haykırsalarda Ceyhan Nehrimizin içler acısı durumuna bir çare olunmuyor. Neden? Elbistanımızın o güzel cahanı bu olmamalı pislikten kaynaklar çekiliyor olmasının sebebi araştırılmalı, acil çözüm için bir heyet oluşturulmalı eğer ki; imkanı varken bu Elbistan ın can damarı Ceyhana sahip çıkmyanı tarih affetmeyecek! Bu böyle biline!

banner124

banner116