banner136

                                       

  İnsan bazen kendini okumalı, hatta yargılamalı. Kendini okuyamayanlar yaptıklarıyla problem üretiyorlar, acıtıyorlar, ağlatıyorlar. 

   Küçüklüğünden beri emek nedir bilmeyen, yokluk görmeyen, acıktırılmayan, üşümeyen, susuzluğu tatmayan, her türlü olumsuzluğu hoş görülen ya da görmezden gelinen, her ne istediyse fazlasıyla alınan, ahlakın ve nezaketin gereksizliği ve ‘değer’ kavramının lüzumsuzluğu öğretilen, sevgi ve merhamet yerine yalan ve güce inandırılanlar, toplumu kirletiyor ve geleceği karartıyor.  Böyle yetişenler, İşini sağlam yapacağına; konumunu güç gösterme alanı olarak kullanıyorlar. Hele okulları  kopya ile veya ilişkiler yoluyla geçmişse; hangi meslek olursa olsun yanlışa devam edecek, hukukçuysa dava da uygulanan hukuk nice insanın hayatını karartacaktır. Doktor ve sağlıkçı ise ceremesini hasta ödeyecek, yanlış teşhis veya tedavi ile olumsuz sonuçlara yol açacaktır. Mühendis ise yaptığı çürük işler ile ölüm ve sakatlıklara sebep olacaktır. İstanbul-Kartal’da çöken binadaki ölümler örnektir. Ağır bedelleri ödemek istemiyorsak; ders almak ve kuralına uygun işleri yapmak zorundayız.
     Demek ki sadece çocukları büyütmek ve diploma vermek yetmiyor. Önce adam olmayı, düzgün iş yapmayı ve faydalı insan olmayı öğretmeliyiz.

     Tembelliğe alışan, çalışmayan-çabalamayan ve hatta okulları bile satın alanlar; mezun olduktan sonrada aynı yöntemi uyguluyorlar ve uygulayacaklar da. Öyle alışanlar, kuralları pek sevmezler, işlerine geldiği gibi davranırlar. Zorluk çekmeden her şeye sahip olan ve sahip olduklarıyla yetinmeyenler; hırsla yetişiyor ve hırsız oluyor ne yazık ki. Onlar, işlerini aracılarla yaptırırlar. Bunun kul hakkı olduğunu bilmeyen bu zümre çocukluğundan beri yanlışlara alıştırıldıkları için hayatın tüm alanlarında aynı yolda yürüyorlar. Hataları hatırlatıldığında öfkeden çılgına dönüşerek yalana-inkara sarılıyorlar ve hiç değişmiyorlar. Değişmeyen bu kötü güçlerin yanlışlarının bir bedeli olmalı. Acıları  kendilerine dokunmayanlara dokunulmalı ki, düzelme olsun. Aksi halde daha çok acılara kapı açılır.  

       Kural tanımayanların ve değerli amaçları olmayanların hedefi paydır- payedir. Hep pay ve paye diyenlere doğruyu kabul ettirmen mümkün değildir. Millet can derdindeyken bile vurgun peşinde olurlar. Kitabına uydur al, nasıl alırsan al, ama al mantığı ile hareket ederler ve sağlam iş yapmazlar. Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayanlar toplumda zihinleri kirletiyorlar. Bilinmeli ki; zamanında yapılmayan şeyler geleceğin gözyaşı olur ve oluyor da.  Gelecekte gözyaşı dökmemek için iyiliğin tohumlarını ekmemiz gerekiyor, yoksa gelecek iyi gelmeyecek.  

      Her şeye rağmen yarınlarımız için: Ders almayı, işini doğru yapmayı, suçlamadan yaşamayı, sıkıntılar içindeyken bile kimseye yük olmadan yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor.     

         Günün sözü: Bazen acılarımız ağır, bazen anılarımız çok ağır gelir.               


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ali BAHÇECİ 3 ay önce

Öncelikle selam ve saygılarımı iletirim değerli hocam,dua eder duanızı beklerim. Söz konusu ettiğiniz konu gerçekten mühim çünkü insanların çoğu bütün yaşamı boyunca kendi rızalarıyla erginleşmemiş(insanın aklını kendi başına kullanmaması)olarak kalırlar bu nedenle önemli bir statü sahibi olmak isterler,çünkü ergin olmama durumu çok rahattır,çünkü benim yerime düşünen bir kitabım,vicdanımın yerini tutan bir din adamım,sağlığımla ilgilenen bir doktorum oldu mu zahmete katlanmama hiç gerek kalmaz,para harcayabildiğim sürece düşünüp düşünmemem de pek önemli değil çünkü bu sıkıcı durumdan başkaları beni kurtaracaktır.Böyle bir algı insanı donuklaştırır.Yaşamın özünde acı-tatlı,iyi-kötü,güzel-çirkin,doğru-yanlış,başarı-başarısızlık vb. ikilemi var,yaşamı her yönüyle anlamaya çalışmak gerek.Tekrar sevgi ve saygılarımı iletir,sağlıklı günler dilerim.

Avatar
Akif KAYA 3 ay önce

Çok kıymetli hocam kaleminize sağlık.başarilarinizin devamını diler ellerinizden hürmetle öperim

Avatar
M.Emin ELAGÖZ 3 ay önce

Teşekkür ederim Akif. Selam ve sevgiler....

banner129

banner119