En büyük iyilik, güzel örnek olabilmektir.  İnsanın yerini ve haddini bilmesi de iyiliktir. İyilik sınırları geçmemektir. Hakkına razı olmak da iyiliktir. Çünkü kimseye zarar vermemiş oluyorsun.
Hakkına razı olmayanlar için haksızlık yapma kapısı açılır.
Kendini bilmek, konumunu bilmekte iyiliktir. Başka insanların omuzuna basmadan kendi ayakları üzerinde durmakta iyiliktir.
Herkesin kendi benliğini, çıkarını düşünmesi bir dereceye kadar normaldir. Çıkarının esiri olmak, yalanlarla yaşamak düşkünlük olur. Düşkün olan birey, aile ve toplumda ötekinin omuzuna basarak yükselme olur. Statü için yalan olur.  Yalan ateştir, kindir, fitnedir. Yalanın olduğu yerde iyi olamaz!
Herkes, iyi olmayı başkalarından bekliyor. Sorumluluk almıyor, Yükü alacağına, yük oluyor.  O yanlıştan arındığımızda iyi oluruz.
Memleket için can verenler, memleket adına karar verme düzeyine gelirse ve eşit mesafeli ilişkiler olunca daha iyi oluruz.  Nimet ve külfetin toplumda adil şekilde dağıtılması da iyiliktir.
En iyi test çözen, en rahat koltuk kapan, en çok maaş alan değil, iyi olmak.  En iyisi olmak; en iyisini yapmak için çırpınmaktır.
Şiddetten, kinden, fitneden ve çukur siyasetten uzak bir medeniyet inşa ederek, ortak değerlerde ve milli menfaatlerde buluşabildiğimizde daha iyi oluruz.
İlim ezberlenen değil, fayda verendir.
Yarar sağlamayan tahsilin ne önemi var. Kötü niyetli okumuşların zararı çok fazladır. Cahil eğitilebilirken okumuşun ‘’hainliği’’ kalıcıdır. Kendini gizleyebilir, saf değiştirebilir, hatta ‘’vatansevere’’ dönüşebilir. Maskeli olurlar, dost görünümlü düşman olurlar. Her kalıba, her kişiliğe girerler. Bunları emperyalistler kahraman yaparlar. İşte bunlardan kurtulduğumuzda iyi oluruz.
Saygıyı göstermelik değil, el pençe durma olmadan, şekilci olmadan, samimi şekilde içselleştiren ve hak edilen saygıyı gösterebilirsek iyi oluruz.
Ötekilerin varlığı bizim hayatımız için önemli iken, bizler iç benliğimizin köleleri haline geldik, çirkinleştik, kirlendik. İşte o kirden ve çirkinlikten kurtulduğumuzda iyi ve güzel olabiliriz.
Başkalarının hayatı da bizim hayatımız gibi çok değerli ve anlamlıdır.  Onun için ötekinin hak ve hukukunu kendi hak ve hukukumuz gibi gözetir, etik ve ahlakımıza anlam katarsak iyi ve güzel oluruz.
Günün sözü: Anlamak istemeyene bir şey anlatma imkânımız yoktur.               
           
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cuma ZİNCİRKIRAN 10 ay önce

Hocam iyiliği en güzel şekilde yorumlamış bize sadece takdir etmek düşer. İşin püf noktası dönüp dolaşıp samimiyete dayanıyor, samimi olursak o zaman bütün sorunlarımızı bir bir çözebiliriz.

banner1