banner136
banner138
                 Bazen içimde sıkışan karanlıklardan ışıklara çıkmak isterim. Kendi içimde yürümek, kendimle konuşmak, tanışmak ve barışmak isterim. Başkalarına verdiğim değeri kendime vermedim ve kendimi yıprattım der, hüzünlenirim. Gençlikte duygular şelale, onun için olur böyle şeyler der, kendimi teselli ederim. Zamanla hep iyi olmaya çalışmanın enerjimi tüketeceğini bilirim. Herkesi düşündüğüm kadar kendimi ve ailemi düşünmeliyim derim. İyiliklerin bedeli olarak ağır fatura ödedim.
 İnsan, sevdiğine, sevdiği kadar fedakarlık yapar ve bir o kadar da sabredermiş. Bugün iyiliği ‘’kıymet’’ bilene yap der yoluma devam ediyorum. Onun için kendimi başkalarının insafına ve anlayışına bırakamıyorum. O nedenle yaşadıklarımdan gençlere nasihatim var.
               Bazı kimselere bakıyorsun ömründe hiç kimseye toplu iğne kadar faydası olmadı, olmuyor. Ülkeye üretim namına hiçbir katkısı yok, aksine tüketiyor ve rahat yaşıyor. Tam mirasyedi. Güçlü görünen, sesi çok çıkanlarda onlar. Diğer tarafta emektarlar; hem üretiyor, hem herkese yardımcı olmaya çalışıyor, hayatı zorluklarla dolu ama yaptığı iyiliklerin bedeli ağır oluyor ve ceza ödüyor!
Sevgili gençler; bu şartlarda sadece sen alanını ve sınırlarını belirle… Başkalarının alanına girme. Kendini başkalarının insafına ve anlayışına bırakma!
 İnsanoğlu yaratılışında emsalsiz güzelliklere ve üstünlüklere sahiptir, ama aynı şekilde emsalsiz çirkinlikleri ve kötülükleri de barındırır. İyilik eden de iyiliğe nankörlük gösteren de kendisine yakışanı yapıyor. Hayatı; kıra kıra, döke döke gidenler olduğu gibi yapa yapa gidenler de vardır ve çoktur. Burada iyi olmak ve iyi davranmak esastır ve vefa gibi yüksek insani haslet gerekmektedir. Ne yazık ki; vefa gibi yüksek özellik herkeste yoktur. Unutmamak da bir vefa örneğidir. Unutmak ise bir kusurdur. İyilik görenin, iyilik edene kötülük yapması, hazmı gerçekten kolay değildir. İyilik yapanın kemlik görebileceğini de unutmamak lazım. Hz. Ali, aleyhine dedikodu yapan birisi için ‘’Fakat; ben, ona iyilik yapmadım ki ’’sözünü hatırlatmak isterim. Tabi ki ‘’ kimseye iyilik yapmayın dönüp size kötülük yapar demiyor.’’ Beşer fıtratına işaret ediyor. Dünyanın en dönek canlısı insanoğlu dur.
                Sadece iyi niyet ve iyi olmak yetmiyor. Çiçekte, gül de güzeldir. Koklanır, sevilir, bakılır, övülür, kullanılır ve atılır. Tıpkı eskiden sağcı, solcu diye gençleri kullandıkları gibi günümüzde de kullanılıp atılabilirsin. Koca koca insanlar hata yapmaz deme. Gördünüz onlarda aldatılıyormuş. Bir kısmı bilerek ve isteyerek aldatıyor. Hatta organize olmuş gruplar var. Öğrencilere yurt, öğrencilere yardım ve iyilik adı altında tuzaklar kuruldu ve çok gencin hayatı karartıldı. Sakın güvenme onlara... Önce kendini, aileni ve sonrada ülkeni düşünmelisin. Bazıları dini değerleri, bazıları merhamet duygularını, bazıları paranı bilerek ve isteyerek kullanırlar. Zamanınızı, yıllarınızı, enerjilerinizi, emeklerinizi, hatta ailelerinizin varlıklarını da çalarlar. Ve işleri bittiğinde atarlar. Onun için kötüler karşısında uyanık olmak ve sağlam durmak zorundasınız. Tehlikeli sevimlilere dikkat!
               Bazılarının yoksulluğu, bazılarının zekası, bazılarının parası, bazılarının inancı, bazılarının merhamet duyguları sömürüldü. Bazıları da ‘’paye’’ oyunu ile kullanıldı ve kullanılabilir, dikkat!
 Şifreli, gizli ve karanlıkta yapılan şeylere dikkat et-sorgula... Açık ve net olmaktan korkanlardan uzak dur. Özellikle fakültelere giden gençler; anne ve babanızın yoksulluğu, ilgisizliği, ihmali olabilir. Ama her ne olursa olsun aileniz kadar hiç kimse sizleri düşünmez, düşünmüyor da. Ötekileştiren kesimlerden uzak durun. Fırkalara bölünmeyin, birbiriniz ile çekişmeyin, bir ve beraber olun. Öfkeye, kine ve nefrete izin vermeyin. Toplumu düzelteceğiz diye yabancı istihbaratın kucağına oturmayın. Yabancılar; Jack, George, Makron, Clinton adıyla girmez içimize. Bizden biri gibi ve bize dost görünerek sızarlar ve sızdılar. Bu fitne örgütlerinin hangi kılıkla ve kimlikle karşımıza çıkacağı belli olmaz. Sahte Kemalistlere, sahte dincilere, aşırı milliyetçi(ırkçı) gibi kimliklerle karşımıza çıkabilirler. Perde arkasında ABD emperyalizmine hizmet olur, unutma!
Her ne olursa olsun; devletimize, bayrağımıza, ülkemize, milletimize, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmalısın. Zihnini kirletmek isteyenlere karşı uyanık olmalısın. Zihin işgaline müsaade etmeyin. Aman dikkat!
Bilgili olabilirsin, enerjik olabilirsin, güçlü olabilirsin, söz sahibi, kariyer sahibi olabilirsin. Ancak bunları nerede, nasıl kullanacağını bilmezsen, savrulup gidersin. Akıl sadece anahtardır. Aklını doğru kullanmalısın. Sakın ha kendine takılmayasın, kendinde boğulmayasın. Hırs, kibir, benlik ve öfke engeldir. Danışırsan yol alırsın, danışmazsan yolda takılıp kalırsın!   Annen ve babandan daha yakının yoktur, özellikle onlara danışmalısın.
 Mesleğine odaklanmalısın ve mesleğini sağlam yapmalısın. Aklını bir gruba kiralık olarak vermemelisin. Çıktığın yolu, taşıyacağın yükü iyi bil, sabırlı ol. Sabırsız hedefe varamazsın. Kendini başkalarının insafına ve anlayışına bırakma!
Sade bir hayat yaşayan insan doğru istikamet çizer. Sadeliğin güzelliğini yaşayın.
Seni sevenlerle kullananları iyi ayırt etmelisin. Sana duyulan sevgi ve güveni istismar etmemelisin. Başkalarına adaletli olduğun gibi kendine de adaletli olmalısın.
Her şeyin orta hallisi iyidir, Sevginin de. Sevdiğini gereğinden fazla sevmeyesin. En çetin sınav ‘’sevgiyle’’ olan sınavdır. Sevgini ve gönlünü ucuza satma ki sevgin de kullanılmasın!
Uçuruma itenler yardım ettiğin, ellerini tuttuğun ellerdir. Yardım ettiklerinden kendini koru. İnsanı, insanla kırıyorlar bilesin. Karanlıklara, maskelere, gizli ve paralı işlere aman dikkat...! Birey, robot gibi kullanılmamalı ve kullanmamalı. Aklını kiraya verme, beynine çip taktırma, vicdanını ipotek ettirme, sorgusuz sualsiz biat etme. Sen sen olmalısın. Seni senden etmek isteyenlere karşı uyanık ol. Hayali hiçbir etiketi, rütbeyi, payeyi kabul etme. Hiçbir güç ailen kadar seni düşünmez, bunu bil.
Her ne olursa olsun insan devleti, devlette insanı yaşatmalı. Aksi hüsran olur.
Nefsinle olan savaşı kazanmadan, diğer savaşları kazanamazsın. Yaptığın mücadele hak için mi? pay için mi!? Hiç kimsenin hatırı Hakkın hatırından yüksek değildir. Kendini bilirsen çözümü bulursun.
Mazlumun dostu, eli, ayağı zalimin ise hasmı ol. Her ne olursa olsun gerçek iyilerin farkına var ve onların yanında yer al. Kötülere meydanı boş bırakma.
Beleşçilere inanmayın. Çalışmayan ve aldatan bizden değildir, bunu bil. Kaynağı belli olmayan hiçbir şeye güvenmeyin. Kendinizi kullandırmayın. Kendinizi kendiniz yönetin, başkalarının yönetmesine izin vermeyin.
            Günün sözü: İnsan ile insan olabilmek arasında çok büyük fark vardır. Ama bunu anlayan çok az insan vardır. 
               
             
                  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M.Emin ELAGÖZ 4 ay önce

Kimliğini gizleyen şahıs yorumun anlamsız ve fitne kokuyor. Benim yazımla senin yaptığın yorum arasında hiç bir ilişki yok. Ne seçim ne de siyasetle ilgili yazı yazmadım. Bu yazıyı çok önce hazırlamıştım ama yeni yayınlandı. İyi niyetten uzak bir yorum. Üzüldüm. Dilerim uyanır ve anlarsın.

Avatar
Erman Alpata 4 ay önce

Gönlünüze Sağlık Hocam. Bu kadar nezih yazılır bir yazı.

Avatar
Muhammet 4 ay önce

Yazı yazdığınız gazete kayıtsız şartsız hükümet partilerinin propagandasını yaptığı, yazarların da(şairler hariç ) tek bir eleştiri getirmeden akp yanlısı propogandalarini yaptıkları için sizin de aynı tür yazılar yazdığınız gibi yanlış bir kanaate kapılmişim.çok çok özür dilerim

Avatar
Arif Bilgin 4 ay önce

Diline kalemine sağlık kardeşim, tebrik ederim...

Avatar
Muhammet 4 ay önce

Dincilere siz de uymayaniz sayın yazar adaletten şaşmayıniz.Seçim zamanlarında dini siyasete alet eden dinci partilerin üstü açık yada imalı olarak propogandalarini yapmayınız.Dikkat ediniz dinci partiler diyorum dindar insanlar dini siyasete alet eden dinci partilerde siyaset yapmazlar.seçim bittikten sonra altına herkesin imza atacağı yazınızı virgülüne dahi dokunmadan seçimden önce yayımlayabilirdiniz.Bence inandırıcı değilsiniz yazdıklarınıza inandığınızi sanmıyorum
Herşey çok güzel olacak

Avatar
serdar 4 ay önce

Dinsiz ateist veya solcu kesmede bir yazi yazsaniz hocam saygilar ve hurmetler...

banner129

banner116