banner136
Yazarlar için konu zengini bir aydır mart ayı. İçinde anılması gereken anlam ve önemi olan gün ve haftalar içermesi hasebiyle bu ay geldiğinde millet olarak coşkular da yaşarız burukluklar da. Bilebildiğim kadarıyla birkaç tanesinden kısa kısa bahsedeceğim.
 
BAHARIN MÜJDECİSİ
Mart kapıdan başını gösterdiğinde, mevsimin sevinci yansır içimize. Yeryüzüne bolluk bereket ve aşk yağar bu ayda. Toprak doğurganlık dönemine girer, mahsüller yeşil giyer, hayvanat döllenir ve şairlerin ilhamı dürtüklenir. Baharın güleçliği, naifliği, tazeliği, ruhumuza hafiflik getirirken, damarlarımıza taze kan enjekte edilmişcesine coşturur bizi.

Canlara can katılır; yeryüzüne aşk yağar
Dikenler yeşil giyer, mart ayı görününce
Sanırsınız rastlamış eski bir sevgiliye
Zil takıp oynar bahar, mart ayı görününce
 
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ
8 Martta “ Dünya Kadınlar günü” gelir gündemimize. Ezik kadınlar, hakların yenik kadınlar gelir geçer günümüzden. Fırsat eşitliğine dem vurup, hak arayışına çıkılır o gün. Deli poyrazlar gibi esip yağarak çalınan hakları, sahiplerine iade etmeye çalışırız. Atamızın o muhteşem değerlendirmesi düşer aklımıza, ferahlarız. “Bir toplum düşünün!” der. “Kanatlarının birisi toprağa zincirlenmişse diğer kanadıyla uçabilir mi?” diye sorar bize.

“İlimdir en hakiki mürşit” diyerek
Karanlık dehlizlere ışıklar yakan adam
Hak hukuk taksimine insanca bakan Atam,
Biliyordu ki:
Aydın analı milletin, atisinden korkulmaz
Ne ayağı ne bileği, düşse bile burkulmaz.

“Gördüğümüz her şey kadın eseridir” diyerek
Çarpık zihniyet engeline itibar etmeyerek
Yeryüzünün öznesi kadınlara, kızlara
Takdim etti “Tevhîd-i Tedrisat” çiçeğini
***
İSTİKLAL MARŞIMIZIN KABULÜ
12 Mart geldiğinde milli marşımız düşer aklımıza. Hiç aklımızdan çıkmamıştır aslında; ama o gün onu daha bir candan anarız. Çünkü 1921’de ülkemizi emperyal güçlerin istilası sebebiyle milli mücadeleye kalkıştığımızda, milli duygularımızı şaha kaldırmayı amaçlayan Mehmet Akif Ersoy’un şaheseri olan istiklal marşımızın kabulünün yıldönümüdür 12mart. Büyük millet meclisinin ayakta alkışladığı marşın şairi Mehmet Akif Ersoy “Allah bu millete bir daha istiklal marşı yazdırmasın” diyecek kadar acı içinde yazmıştır bu marşı.
“Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen alsancak
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak”
***
TIP BAYRAMI
14 Mart, sağlığımızı ellerine emanet ettiğimiz sağlıkçılarımızın günü, yani Tıp Bayramıdır. Doktorlarımızın, hemşire ve ebelerimizin ve diğer sağlıkçılarımızın , kutsal vazifesini ifa edenlerimizi övünçle yadeder, sorunlarını dile getiririz. Hastanelerde şifa bekleyen hastalarımız mı yoksa şifa dağıtma görevlisi olan sağlıkçılarımızın mı hakları evla gelir. Oturup düşünürüz uzun uzun. Çözüm bulunur mu bilemem.
***
ÇANAKKALE SAVAŞI
18 Mart geldiğinde öyle bir güne uyanırız ki; milletçe hepimizin burnumuzun direğini sızlatan, yüreklerimizi burkan o efsane savaşın yıldönümü gelir. “Bir hilal uğruna yarab ne güneşler batıyor” diye haykıran yazılar yazılır peşpeşe. Bizi tarihe gömmek arzusuyla boğazlarımıza musallat olan yedi düvele, Çanakkale geçilmez gerçeğini anlattığımız o muhteşem zaferin acı izleriyle titrediğim gündür bugün. Asrın deha komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve binlerce vatan evladının destanlaştığı günün yıldönümüdür bu gün. Vatan savunmasında şehit olan 250.000’e yakın kınalı kuzularımızın sesleri duyulur yüreklerimizde.. Bu gün taptaze fidanlarımızın hayatlarının baharında dallarından kopartılmasının hüznü vardır gökyüzünde. Hepsinin ruhunun şad olmasını dilerken zafer sonucunun göğsümüzü kabartması karmaşık bir duygudur. Yirmi birinci yüzyıla rağmen kökü kazınamayan savaşlara lanet okuyarak anarım ben bu günü.

Ey kahraman ordumun en seçkin örneği!
Ey şanlı tarihimin en hazin hikayesi!
Hangi tarih sayfası açılınca, böylesine titriyor yürekler?
Hangi geçmiş yad edilince, böylesine yanıyor gönüller?
Çünkü sen ölmedin, ruhun içimde yaşar
Ölmeyeceksin de ebediyete kadar
Sen melekleri bile ağlatan şehitsin
Çünkü sen bir Çanakkalesin!
***
AŞIK VEYSEL’İN ÖLÜMÜ
21 Mart, halk ozanlarımızın dev bir ismi Aşık Veysel’in ölüm yıldönümüdür. 1973 senesinden beri karanlık dünyasından ışıklar yakmaya devam eden o muhteşem yüreği anarız saygıyla, hayranlıkla.
“Dost dost diye nicesine sarıldım/ Benim sadık yarim kara topraktır” deyip sevgilisiyle sarmaş dolaş yatan ozanımızın ruh şad olsun.
Aldanma cahilin kuru lafına
Kültürsüz insanın külü yalandır..
Hükmetse dünyanın her tarafına
Arzusu hedefi yolu yalandır..
Kar suyundan süzen çeşme göl olmaz
Gül dikende biter diken gül olmaz
Vız vız eden her sineğin bal'olmaz
Peteksiz arının balı yalandır..
İnsan bir deryadır ilimle mahir
İlimsiz insanın şöhreti zahir
Cahilden iyilik beklenmez ahir
İşlediği amel hali yalandır..
Cahil okur amma alim olamaz
Kamillik ilmini herkes bilemez
Veysel bu sözlerin halka yaramaz
Sonra sana derler deli yalandır.
Aşık Veysel Şatıroğlu
***NEVRUZ GÜNÜ
21 Mart geceyle gündüzün eşitlendiği gündür. Bu günü ben olsam “Dünya eşitlik günü” olarak kabul ederdim. Şaka bir yana bu günü yeni yıl olarak kabul eden pek çok topluluğun yeniyıl bayramıdır bugün. Yenigün anlamına gelen Nevruz , Kürtlerin, İranlıların olduğu kadar Türk dünyasının da vazgeçilmezidir. Bu günde atayurdumuzda ve Anadolu’muzda toy toylanır ateşten atlanır, yumurtalar boyanır, ciritler atılır, pek çok yöresel oyunlar oynanır.. Özetle insanların kaynaşması sağlanır.
Bugün, gece ile gündüz denkleşir
Açılır doğanın muhteşem renkleri
Sarı, kırmızı, yeşil ve mor
Yeniden doğar içimize Nevruz Gülleri
***
DOWN SENDROMLULAR GÜNÜ
21 Mart aynı zamanda Down Senromlular günüdür.
Gitgide artış gösterdiği söylenen down sendromlulara hasta gözüyle bakılır ama değil. Onlar genetik farklılığı olan insanlardır. Kromozomları bizden bir fazla olduğu içindir belki bence bu çocuklar dünyayı bizden daha güzel algıladıkları için hep yüzleri güleçtir. Onlar üzülmeyi bilmez ,nefreti ,kini bilmez, çirkinlik ve kötülük yoktur onların dünyasında. Yaşam dilini bizden daha iyi okuyor olmalılar ki, hep mutludurlar, kimsenin etlisine sütlüsüne karışmadan zevk almaya çalışırlar.
***
ŞİİR GÜNÜ
21 mart gününü bir de “Şiir Günü” olarak kabul etmişler. Unesco tarafından 1999 yılında kabul edilmiştir şiir günü. Edebiyatın öksüz çocuğu olan şiirin farkındalık yaratması için kutlanmasına kim karar vermişse iyi etmiş; kadınlar gibi şiir de senede bir anılsın bari (!)
 
Şiir edebiyatın öksüz bir çocuğudur gerçekten. Herkes bir şekilde onun başını okşamıştır; ama onu besleyip büyütmeye gelince şairlerden başka kimse yanaşmaz onun yanına.. Herkes şiir sever ama pek az kişi bir şiir kitabı satın almayı düşünür bizim ülkemizde. Şiir günlerine de
şairlerden başka önem veren olmaz istisnalar haricinde…
…………….
Şair; söz avcısı, dehlizlerde gezen deli
Bazan deli, bazan veli
Fışkırtır özünden fişek gibi
Şiir denilen cevherî sözleri…

Şiir var ya, o şiir!
Kelimelerin çizdiği ruhun efsunlu resmi
Ateşiyle eritir karlı dağların madenini
Kitaba sığamayan devâsâ sözün,
Cürmü evreni kaplar da
Avuç ortası kadardır hacmi
 
Su şiir, hava şiir, varlık şiir
İçimdeki sihirli aynamdır şiir
Gönlümün izdüşümü,
Saçlarımı çözüp taradığım şehir…
Issız yolumda yâren,
Yoldaşım, arkadaşım, sırdaşım
Ufkumu menzile taşıyan burak
Karanlık dünyamda yol bulurum, ışık bulurum
Ona sorarak, danışarak…
Almadan veren, reha, vefa, sevda
En güzel suret, hüsnü niyet, kâbiliyet…
…………………….
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
OKTAY-VURAL 3 yıl önce

MEHMET KARDEŞİME AYNEN KATILIYORUM DAGARCIK HAZİNE DOLUYSA GERİSİ GELİYOR PEŞ PEŞE BUDA ALLAH VERGİSİ İÇİNDE GÖZ NURU EMEKTE VARSA NE GÜZEL SAGLIK VE ESENLİKLER DİLİYORUM İŞLLH.

Avatar
Mehmet ŞABİK 3 yıl önce

MaaşAllah değerli arkadaşım,dağarcık hazine yükü gibi dolu olunca o muhteşem yazılar peş peşe geliyor.Yine döktürmüşün,kalemine yüreğine sağlık.

Misafir Avatar
Asuman Soydan Atasayar 3 yıl önce @Mehmet ŞABİK

Okuyup değerlendiren gözlerinize sağlık diliyorum değerli arkadaşım Mehmet. Değerlendirmelerin onur verdi bana. Teşekkür ederim.

Beğenmedim! (0)
Avatar
OKTAY-VURAL 3 yıl önce

CESUR VE YÜREKLİ OLDUGUNU BİLİYORUM BENİ EN ÇOK SEVİNDİREN BU FİKİRLERİNİZİ BU GAZETEDE YAZIP YANSITMANIZDIR SİZİ BÜTÜTÜN BAŞARILI ÇALIŞMALARINIZDAN BAŞTA ŞİİR RESİM IŞIKTUTAN YAZILARINIZLA BİZLERİDE BÜTÜN OKURLARINIZIN DÜŞÜNCELERİNE KATKIDA BULUNDUGUNUZ İÇİN KUTSAL BİR GÖREV YAPTINIZ İÇİN SİZİ TEBRİK EDİYORUM SAGLIK VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI ARZ EDİYOR SAYGILAR SUNUYORUM SİZ HER ZAMAN SAYGIYI HAK EDİYORSUNUZ ALLAHA EMANET MUHTEREM KARDEŞİM .

Avatar
OKTAY VURAL 1 yıl önce

ÇOK MUHTEREM DEGERLİ KARDEŞİM SİZ HEP GÜZELİ YAZIN BİZLERDE OKUYUP ŞİİRLER HAKKINDA DAHADA ÇOK BİLGİLENELİM İŞLLH