banner136
2013 yılında “Küçük Ceyhan Yeniden açılmalıdır” başlıklı bir yazı yazmıştım. O zaman hemen hiç olumlu tepki almamıştım. Özellikle çevredeki esnaflar fikrimi beğenmemişlerdi. Dün (çarşamba günü) belediye başkanımız Mehmet Gürbüz’den duyduk; 100 günün ardından seçilmeden önceki vaatler, o doğrultuda yapılanlar ve yapılmakta olanlar, yapılacak olanlar çerçevesinde bilgi verirken “Pavyonların hemen kaldırılıyor olması, belediyenin bile yıkılarak orada büyük bir meydanın oluşturulacağı, Pınarbaşı’nda mesire alanının on kat büyütüleceği, Kaynarca bölgesinin de aynı şekilde bakanlığın hazırlattığı proje çerçevesinde halkın hizmetine sunulacağı, nehrin iki yanında kesintisiz yolların Suçatı’na kadar, oradan da Tepebaşına kadar açılacağı ve tamamının yeşil kuşak, oturma yerleri, yürüyüş ve bisiklet parkurları vs ile donatılacağı...” gibi onlarca çok sevindirici projeler gerçekleştirildiğinde gerçekten Elbistan’a büyük hizmet olacaktır.Bunlar bir tarafa ben “Küçük Ceyhan’ı yeniden açmak isteği” benim de hayalim ile örtüştüğü için bu konu üzerinde duracağım.
Elbistan şu anda ikinci yerleşim yerindedir. Daha önce Karaelbistan’dan başlayarak tüm Esentepe ve Çilingir çayırını içine alacak alanda idi. Korumasızdı. Sayısız istilaya maruz kalmıştı. Biz Türkler, 1085’te fethettikten sonra şimdiki yerine, yani ada içine taşıdı…
Ada diyorum, zira Elbistan bir ada içindeydi ve şöyle oluşurdu: Ceyhan nehri, şimdiki Topal Yusuf Köprüsünün iki üç metre kadar üst kısmından ayrılır, Ahmet Karacabey Caddesi boyunca ilerler Malatya Caddesi’ne çıkar çıkmaz sola yani Şardağı’na doğru döner ve yoluna yine dümdüz devam ederek Ceyhan Parkı’nın üst taraftaki köprünün olduğu yerden, ayrı bırakılmış bir yavru ceylanın annesine kavuşması gibi tekrar kavuşurdu.
Bu adayı ve o tarihlerde beş altı yaşında olan yani şimdi yaşı 40’a yaklaşmış olan Elbistanlılar Küçük Ceyhan’ı bilmiyorlardır; adını ve yerini duymuş olsalar da hatırlamıyorlardır. E zaten bir toplum tarihinden ve kültüründen böyle böyle uzaklaşır ya…
Küçük Ceyhan doğal değildi veya şöyle diyelim; doğal olmama ihtimali çok daha kuvvetlidir. Asırlar öncesinden beri var olduğu bilinen köprübaşı değirmenlerinin (ki 1955 selinden önce sayılarının 15-20 arasında olduğu söyleniyor) savakları tutulduğunda nehir üst tarafa doğru şişmekte ve zamanla yukarıdaki tarlaları, bahçeleri ve evleri su basmakta imiş. Bunu önlemek, biriken suyu tahliye etmek amacıyla hemen tamamı 2,5-3 metre eninde, kenarları taş duvar veya ardıç kazıklarla sağlamlaştırılan bu kanal açılmış. Elbistan bu adanın içine taşınmış. Küçük Ceyhan kendi halinde akarken, kimseye bir zararı yokken, düzenlenip içi temizlendikten sonra çevresine güzellik katacakken 1984-1989 yılları arasında belediye başkanlığı yapan merhum Hamza Akbaş zamanında kapatılarak iki yanındaki boşluklarla birlikte Ahmet Karacabey Caddesi oluşturuldu.
Başkan’ın projesi gerçekleşerek Küçük Ceyhan yeniden açılırsa Elbistan merkezi de yeniden bir ada içine alınmış ve tarihi dokusuna yeniden kavuşmuş olacaktır.
Caddenin ortasından Küçük Ceyhan’ın geçmesi garip gelecektir birçoklarına. Malatya’da böyle bir cadde var ve çevresine güzellik katmaktadır. Projeyi bilmem; ama açılacak nehrin iki yanı yaya yolu olur, üzerine sık sık küçük ve estetik köprüler yapılır böylece esnaflar ve müşteriler hiçbir zorluk da çekmemiş olur. Belki nehrin bir tarafı geniş bırakılarak araçlara tek yönlü yol verilmiş de olabilir. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet ZEKİ 5 ay önce

Hocam Sizin bahsettiğiniz zamanlarda Ceyhan nehri gürül gürül akardı, şimdi o zamanki suyun yarısı bile akmıyor. Küçük ceyhan'ı ev ve işyerlerinden akan kanalisazyon suları yüzünden koktuğu için kapatıp ve aynı zamanda Cadde yapalım fikriyle kapatılmıştı. Şu an Caddenin ortasına belki bir metre eninde süskanalı kanalı şeklinde olabilir. A.Karacabey'den sonra sola dönüp Ceyhan nehrine doğru giden Cadde zaten çok Dar(VAKIFBANKIN ÖNÜ) ordan nasıl gidecek ? Çarşının ASILSORUNU OTOPARK meselesi trafiğin akışına engel olanda budur. Her şeye engel oluyor ,ancak Çok Katlı Otopark çarşının sorununu çözer. Caddelere araba park edilmezse sizin bahsettiğiniz güzelleştirme tasarıları yapılabilinir. Bu haliyle Caddeler ihtiyaca CEVAP VEREMİYOR. Konuyu bütün yönleriyle değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Avatar
Muhammet 5 ay önce

Bahsettiğiniz proje nostalji olmaktan öte şehre hiçbir ekonomik yada estetik değer katmaz.Öncelikle kanalın geçmesini arzu ettiğiniz cadde ortadan ikiye bölünecek kadar geniş değildir ve bölününunce patikayi andırır iki yol oluşacaktır.caddenin trafiğe kapanmasi ordaki esnafı memnun etmeyecek aksine rahatsız edecektir.temizliği sorun olacaktır.illaki Ceyhan nehrinden ayrılan küçük bir kanal olacaksa Pınarbaşı yolundan geçen kanal ıslah edilip yesillendrilir çevresi bankalarla kaplanır ve güzel bir görüntü oluşabilir.Küçük Ceyhan dediğiniz kanalın kapatılıp ilgili caddenin oluşturulması belediyecilik adına başla başına bir başarıdır pislik ve kokudan yanına yaklasilamayan ilkel bir kanalın kapanması Ve Şehrin en şık caddesinin oluşturulması merhum HAMZA AKBAŞ gibi bir belediyecilik dehasının aklidir ve hafizalarimuzda o kanalın sadece pisliği mevcuttur.Ceyhan nehri şehrimiz için esastır gördüğüm kadarıyla sayın Başkan bunun farkındadır, parklar,gezi yolları çevre düzenlemeleri ile ağırlık hizmeti nehir bölgesine vermektedir ki doğru da yapmaktadır umarım vaatlerinin çok az kısmını da olsa gerçeklestirir ve Elbistan ikinci bir Eskişehir olur hatta Ceyhan nehri ve porsuk çayı karsilastielirsa Eskişehir'ı bu manada geçmesi pek muhtemeldir.
Saygılarımla

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 5 ay önce @Muhammet

"Muhammet" Bey, o yıllarda Küçük Ceyhan'ın pisliği hakikaten iğrenç denilecek seviyede idi. Sebebi, evlerin pis suları, kanalizasyon bağlantıları, sokaklardan gelen arklar ve üzerine yapılmış dükkanların (ki birkaçı lokanta idi) doğrudan akıttıkları bulaşık suları vs o hale getirmişti. Eğer içi ve kenarları en güzel şekilde yapılır ve hiç bir atık su vs katkıntısı olmazsa kirlenmez. O zaman da öyle yapılmalı idi; şu halinde bile dar sayılacak cadde değil kanalın iki yanında boş arazi varken iki tarafına biri gidiş diğeri geliş olacak cadde açılabilirdi.
Şimdi Küçük Ceyhan ya ortadan geçirilir iki tarafında kaldırımlarla birleştirilerek geniş yaya yolları kalır; ya da bir tarafa biraz ağırlık verilerek dar araç yolu yapılabilir. Ortadan geçmesi en doğrusudur. Yapılacak sık aralıklı köprüler kimseyi yormaz ve mağdur etmez. İşin bu tarafı benim fikrim; ama başkan uygularsa nasıl yapar onu bilemem...
En az bin yıllık kanalın ıslah edilmesi gerekirdi, kapatılması değil. Selamlar.
İkincisi

Beğenmedim! (64)
Avatar
Kadir Genç 5 ay önce

Yapılsın yapılsın ! İyice derinleştirilmiş ve suyu iyice azalmış Ceyhan'a " cılız , derin, daracık ve garip bir "bypass" eklensin bakalım ! Yollarımızın yetersizliği ile birlikte, son zamanları iyice bataklık ve pislik dolmuş haliyle hatırladığımız küçük Ceyhan şehrimiz için çok çok önemlidir !!! Köprübaşı Camii önündeki şu Mostar (!) köprüsü diye yapılan , geçişi oldukça sıkıntılı ve kaba görüntülü beton yığınını da bir kaldırabilseler keşke !

Avatar
Mevlüt 5 ay önce

Çocukluğundan bu küçük nehri hatırlıyorum kaldırılmış olması çok büyük bir hizmettir. Elbistan için nostaljiden başka bir faydası yoktur. Geçtiği yerlerdeki yolları daraltmaktan başka bir şeye de yaramaz.

Avatar
Ahmet 5 ay önce

Elbistan'i kökünden kaziyip tekrar yapilmadan hiçbir halt olmaz.Düzgün olan hiçbir caddesi yok.

Avatar
kadir akdaş ankara 5 ay önce

sayın hocam siz köprübaşın da yaşadıgınızdan aşşagı ceyhanın içinden geçen pislikleri sanırım görmüyordunuz yine pislik yuvası olur bence..ayrıca bahse konu yapı 33 yıl önce si kapatılmış şimdi ise cadde buna yeterli degil esnaf perişan olur yol çok çok küçük bir yol kalır araçlar geçemez dahi..

Avatar
Elbistanli Biri 5 ay önce

Kucuk ceyhanin acilmasi demek elbistan trafiginin felc olmasi demektir.akilli olun lutfen.kucuk ceyhan kapatildi elbistan sehir gorunumu kazandi

Avatar
M.kara 5 ay önce

Hocam başkan şehrimize yeni geldiği için,sizin şu meşhur sardagina demir kapı yapma projesini bilmiyordur.onu da bir dillendirseniz.

Misafir Avatar
Arif BİLGİN 5 ay önce @M.kara

Mehmet Kara, Aklını başına al, Şardağı'na demir kapı mı olur? Bunu bana yıllardır yazıyorsun, olmaz olamaz. Hiç mi idrak edemiyorsun? Kenarları tel ile çevrilmiş orman arazisinin arasındaki yolun başına yapılabilir; bak ben böyle bir teklifte bulunuyorum; sen diyorsun ki "Yok hocam, olmaz tele gerek yok, Şardağı'na kapı olur. Yazık. Nerede eskittin bu muhteşem kafayı... (Bundan sonra -ki IP'den ve Face'den seni biliyorum artık- zatı alinizin teklifini köşe yazısı olarak yazacağım. O zaman daha mutlu olacağına inanıyorum...)

Beğenmedim! (48)