.
TAPKIRANLI KABİLELER
 
İlk Kuruluş ve Kabileler:
Bilgi verenler: 1) Ahmet Şahindal; Şükürlerden, İbrahim oğlu 1945 doğumlu. (Eski muhtar); 2) Hüseyin Şahindal, Şükürlerden Rahmi oğlu 1947 doğumlu; 3) Ramazan Alagöz; Şükürlerden Hasan oğlu 1953 doğumlu (2006’da Muhtar idi.)
.
Tapkıran köyünün yaklaşık 450 yıl önce kurulduğu babadan dededen intikal eden rivayettir.
Köye ilk önce Tapkıran Aşireti’nin Canbek kolundan 4 kardeş gelirler ve burayı yurt edinerek yerleşirler. Bu 4 kardeşin evlatları şu kabileleri oluşturmuştur:
Kabileler:
Cangırliler
Şükürler
Topalliler
Tulililer
NOT: Tapkıran hakkında bilgi verenler “Tapkırankale’de yaşayanlardan sadece Masanlar, Canbek koluna mensuptur.” Notunu eklediler.
.
TAPKIRANKALELİ KABİLELER
 
Daha önceleri Tapkıran Köyüne bağlı iken sonradan ayrılıp müstakil muhtarlık haline getirilmiştir. Suyu, yeşili bol, Söğütlü nehrinin içinden aktığı doğal güzellikleri hemen dikkati çeken eski yerleşim yerlerinden biridir.
.
Bilgi verenler: 1) Garip Güngör; Dırılar kabilesinden Mehmet oğlu 1965 doğumlu olup (ziyaretimiz sırasında (2006) muhtar idi. 2) İlyas Güngör; Dırılar kabilesinden Asef oğlu 1953 doğumlu.
Kabileler:
Camolar
Dervişler
Dırılar (Tapkıran Aşireti’nin kollarındandır)
Galolar
Gürolar
Habolar
Madolar
Masanlar
Mırtolar
Tosunlar
.
TEPEBAŞI (KASTAL)

Tepebaşı (Kastal) köyü (2006, A. Bilgin arşivi)
 
Bu köy bir tek insan kalmamacasına terk edilmiştir. Evlerin üç dört tanesi ayakta kalmış, diğerleri yıkılmış ve insanları daha çok muhtarın da yaşadığı Tepebaşı’nın Yukarıpınar mezrasına taşınmışlardır. Bir kısmı da Elbistan’a ve İstanbul başta olmak üzere değişik illere göçmüştür.
.
TEPEBAŞI / ORTAKÖY
 
2006’de sadece üç ev yaşamakta idi. Afet evleri olarak yapılan evlerdir bunlar da. Kış geldiğinde de iki eve düştüğü söylenmektedir.
.
TEPEBAŞI / YUKARIPINAR
 
Tepebaşı köyünün mezrası olmakla birlikte, köy sakinlerinin Tepebaşı’nı boşaltıp büyük bir kısmı yurt içinde ve yurt dışında çeşitli yerlere göçerken bir kısmı da gelip Yukarıpınar’a yerleşir. Muhtar ve idare heyeti de burada seçilmiş ve burada teşkil etmiştir.
 
İlk Yerleşim ve Kabileler:
Bilgi veren: Hüseyin Gündağ (1953), Sinemilli Aşireti, Kırtişler kolundan, Ali oğlu, (2006’da muhtar idi).
.
Köy sakinleri yaklaşık 200 sene önce Tepebaşı’na yerleşir. Bir süre sonra da oradan, Sinemilli Aşireti’nin Kırtişler koluna mensup Hacı oğlu Hacı Yukarıpınar’a göçer ve böylece bu mezranın temeli atılmış olur. Zaman içinde Madoğluları (Gürün’den), Aldedeler (Kantarma’dan) gelerek köy halkını oluşturur. Bugün de aynı kabilelerin çocukları yaşamaktadır. Başka bir deyişle, köy halkının tamamı Sinemilli Aşireti’nin mensuplarındandır
.
2006’daki Muhtar Hüseyin Gündağ ile evinin verandasında yaptığımız sohbette ilginç bilgiler de verdi. Bunların bir kısmını (2006’ya ait olduğunu hatırlatarak) vermek isterim:
● Yurtdışında 300 tane iltica etmiş mensubu vardır. Orada çalışırlar ve köydeki aile fertlerine yardım ederler.
● Yurtdışına 300 hane, İstanbul’a 70, Mersin’e 10, Ceyhan’a 20, Hatay’a 5, Elbistan’a 30, Ankara’ya 15, Adana’ya 3 ve İskenderun’a 10 hanesi göçmüştür.
● İngiltere-Londra’nın Ower Willer Semtinde Yukarıpınar/Tepebaşılı 64 hane vardır. Orada kimi bakkallık, manavlık, kasaplık, dönercilik yapmakta kimi de berber dükkânı veya kahve işletmektedir…
● Köyün mezarlığında çok miktarda Ermeni mezarının olduğunu, dolayısıyla köyün kendileri gelmeden önceki sahiplerinin Ermeniler olabileceğini tahmin ettiklerini söylemektedirler.
(Tıpkı Özcanlı gibi) Köyde genç ve çocuk hiç yoktur.
.
TOPALLILI KABİLELER
 
Bilgi veren: Gıno, 1929 doğumlu.
Köyün adının nereden geldiğini belirten bir efsane anlatılır:
Topallı köyünün halkı, uzun yıllar önce, Dedelik Dervişçimli köyünde olduğu için Dede’nin yanına ziyarete giderler. Dede de âdeti olduğu üzere misafirlerine ikram için bir dağ keçisi (geyik) çağırır, dağdan çağrıya uyan bir geyik kendiliğinden gelince onu kestirir ve misafirlerine “Etini yiyin, fakat kemiğini kesinlikle kırmayın...” diye tembihte bulunur. Misafirlerden biri etini yerken, belki de kolaylıkla yemek için ayak kemiğinden birini kırar. Her zaman yaptığı gibi yemekten sonra, Dede, kemiklerin tümünü geyiğin derisinin içine doldurup “Hadi, kalk ve git!..” der. Geyik kalkıp dağa doğru gitmeye başlar; ama ayağından birinin topalladığını görürler. Bunun üzerine Dede, kızarak “Kim ayağının kemiğini kırdıysa Allah onu da topal etsin!” diye beddua eder. B:ir süre sonra, geyiğin ayak kemiğini kıran kişi, Tahtalı mezrasında, “Tamaşa dağı”nda giderken attan düşer ve ayağı kırılır. Ondan sonra adam sürekli topal kalır.
O günden sonra bu köyde topal insan eksik olmazmış. Bugün (11 Temmuz 2006) hazırda olanlar saydıktan sonra köyde tam 5 tane topal insan olduğunu söylediler. Bundan dolayı köyün adının ‘Topallı’ olduğunu hikâye ile birlikte köy sakinleri ifade ettiler.
Köy halkı Alhaslı Aşiretine mensuptur.
Topallı’nın Yazıtopallı ve Çerkezuşağı adında iki mezrası vardır.
.
● Topallı’da Hasan Üstündağ adında 22 yaşında evli bir genç var. İlkokul beşi bitirdikten sonra okumamış ve çobanlık yapmaktadır. (Ziyaretimiz sırasında davarını dağlarda otlatmaya gittiğini söylediler.) Hasan, kendi kendine saz, gitar ve keman çalmayı, sulu ve yağlıboya resim yapmayı öğrenmiş. Fırsat buldukça bunlarla uğraşmakta olduğunu söylediler... Duvarda asılı olan tablolardan birinin fotoğrafını çekmiştim; takdim edeyim:

Hasan Üstündağ’ın tablolarından biri. (2006)
.
TOPRAKHİSARLI KABİLELER
 
İlk Yerleşim ve Kabileler:
Bilgin veren: Hüseyin DOĞAN (1930) Gevrolardan Silo oğlu  (Eski İl Gn. Meclis Üyesi)
.
Toprakhisar, Alhas Aşireti’nin Elbistan topraklarına gelerek ilk yerleştikleri Büyükköy’den 1305 (1888) tarihinde Lordunlu, Öksüzuşağı (= Sevyanlı), İsmailuşağı ve Kandanlı kabilelerinin gelip yerleşmesiyle kurulmuştur. Şu anda köyde bu kabilelerden başka Kürecik’ten gelerek yerleşen Kurdolar ile Binbaşılar da yaşamaktadır.
.
NOT: Köylerimizdeki kabileleri hem elbistaninsesi.com’da hem de facebooktaki sayfamda paylaşmaktayım. Eğer eksik veya yanlışlıklar varsa ikisinin de altındaki yorum bölümüne ya da arifbilgin52@gmail.com adresime yazarak bildirmesini rica ederim.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1