banner136
                İnsan, acayip oranda hem sevgi hem de acı verme kapasitesine sahiptir. O kapasiteleri okumak, faydalı ve güzel olanı anlayabilmek gerek. İnsanı kitap gibi okuyabilirsek; hayata kattığı güzellikleri, yaptığı fedakarlıkları veya fenalıklarını da görebiliriz. Küpte ne varsa o sızıyor. Anlayacağınız kişi kendisinde var olandan verir. İyi-gerçek, kötü-yalan ne varsa! Fenalığın en büyüğü de yalanlardır.
 Bir tarafta sanal alemde ve günlük konuşmalarda yalan rüzgarları esiyor. Koca koca insanlar yalan-yanlış haber yapıyor, yalanı fotokopi makinesi gibi çoğaltıyor ve yayıyor. Yalanla kendilerini kirlettikleri gibi toplumu da kirletiyorlar. Üretimsizlikten-boşluktan yalanlar ve kötülükler türüyor. Öyle ki; yalan alışkanlığa dönüşüyor ve kültür oluyor. Yalanı, zayıflığına ve kaypaklığına örtü yapıyor. Kelimeleri kibir rozetine dön deriyor. Karanlıklarda gizlenmeye çalışıyor ve sakız gibi kuralları çiğniyor. Yalanla, içinde tutamadığı heveslerine kılıf uyduruyor. Yalan, her kapıyı açar diyerek maymuncuk olarak kullanıyor. Dinimiz, ’’yalan söylemeyin’’ der ama onlar, yalanla kötülerin ve kötülüğün taşeronu oluyorlar. Bilinmeli ki; yalan karıştırdığın her yapı gerçeğin en küçük esintisinde yıkılır gider. Aslında yalan bahanedir ve teslim olduğun düşmandır. Biline...
             Bu kadar yalanın ve olumsuzlukların olduğu toplumda; kayda değer saklı güzel insanlar da vardır. Herkes sustuğunda suyun sesi geldiği gibi kabalıklar, kavgalar ve bağırtılar bitince sessiz-saklı güzellikler görülmeye başlıyor. Anlamak ve bilmek gerek.
             Baharı yaşadığımız bu günler de çevreyi temaşa ederim ve insanları ağaçlara benzetirim. Ağaçlar üzerinden insanları tanımaya çalışırım. Kavak ağacına kimse dokunmaz. Gölgesi bile yok derim. Esersiz ve emeksiz ilerleyenlere, sadece kendisini düşünenlere kimse dokunmuyor. Ama elma, armut, kiraz, erik, badem, dut ve benzeri ağaçlara tüm canlılar dokunur. Baharda çiçekken arılar, böcekler, kuşlar bayram ederler, meyveye durunca da çocuklar istila etmeye başlar. Olgunlaşınca da herkes meyvesini toplamak için dallar sallanır, ağaca sopayla vurulur, hırpalanır, örselenir, yapraklar dökülür, ama ağaçlar yılmadan, küsmeden hayatına devam ediyor derim. Her sene yaralarını sarıyor hiçbir şey olmamış gibi tekrar çiçek açıyor, meyve vermeye devam ediyor. Güzel insanların hali de böyledir. Her şeye rağmen iyiliklere ve güzelliklere devam ediyorlar.
            İnsanlar, kendilerinde var olandan veriyorlar. Böyle güzel insanların hayata kattıkları ve halleri huzur verir çevreye...Vermeyene dokunan yok, ama meyve verene dokunan çok derim. Her şeye rağmen insanlığı ihya ve inşa eden gizli güzel insanlar toplumda az değil. Onların farkına varmalıyız derim. Yıllarca görev yaptığım okullarda böyle ‘’saklı güzel öğrencileri’’ görmek beni mutlu ederdi. Onların hallerine çok sevinir ve hayran kalırdım. O güzel öğrencilere otomatik olarak saygı duyardım. Saygı duyulmaz mı?
İşte o‘’gizli güzel değerlerin’’ temel özellikleri dikkatinize sunmak isterim. Başta geçimli insanlardır. Herkesin her şeyi bildiği yerde onlar sınırlarını bilirler. Herkesin ganimet derdine düştüğünde ellerini uzatmazlar. Hiçbir işi yarım bırakmazlar. Sözlerinde dururlar ve söz borçları olmaz. Çalışkan ve edeplidirler. Hiç kimseyi yarı yolda bırakmazlar. Kendilerini değil, yaptıklarını ve hayata kattıklarını önemserler. Hayata kattıkları bereketi derinde olan insanlardır. Başlarına gelenden şikayet etmezler ve hatayı kendilerinden bilirler. Kimseye ayar vermezler. Kimseyi kırmaz, her kırılanla kırılırlar. Kendi muhasebesinden kaçmaz, boylarının ölçüsünü unutmazlar. Hiç kimsenin hayalleriyle dalga geçmezler. Kalabalıkların içine girer ve fakat orada kaybolmazlar. Asıl tenhada kendilerini bulurlar. İstikameti doğru tutmaya gayret ederler. Hatasız değiller ama hatada ısrar etmezler. Güven kaynağı olur ve güveni boşa çıkarmazlar. Küçük bir hayat yaşıyormuş görünen büyük insanlardır. İnsanlara kendilerini iyi hissettiren kişilerdir. Tebessümü kimseden esirgemezler. Hayır işlediklerinde sessizce yapar ve pazara çıkarmazlar. Alkış için kırk takla atmazlar. Kaybetseler de yalan söylemezler. Adildirler. İnsanlığa huzur veren görünmez kahramanlardır. Saklı güzellere; saygılar, sevgiler, selamlar. Var olasınız.
               
               
                
               
                   
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Aksoy 1 yıl önce

Güzel bir konu. Tebrikler

Avatar
M.Batmaz 1 yıl önce

Sayın hocam tebrikler.El yeniye biz eskiye hasretiz galiba..Düşüncelerinize ve dileklerinize aynen katılıyorum.Güzel değerlerin artması dileğiyle..Tebrik ve teşekkür ediyorum.

Avatar
ali kaya 1 yıl önce

Değerli büyüğüm ve öğretmenim, yıllar önce sayenizde sevdiğim coğrafya dersinden sonra buradaki yazılarınızı da severek takip ediyorum. Emeğiniz için teşekkür ederim.

Avatar
Ahmet Elagöz 1 yıl önce

Elinize sağlık Güzel bir konuya değindiniz.

Avatar
M. Ali Bahçeci 1 yıl önce

Gönlümüzün güzelliği sevgi ise,beynimizin güzelliği de düşünebilme yeteneğimizdir.Kişi düşünebiliyorsa pek çok sorununu çözümleyecek,pek çok şeyi bilecektir.
Güzel bir düşünce yazısı selam ve hürmetlerimle.

Avatar
M.Reşit İNANÇ 1 yıl önce

Müslüman kardeşlerimizin buyazıyı inceleyerek iyiokumaları gerekir.çünkü YALAN kirliliği etrafımızı okadar sarmışki kimilerinin gönlü olsun diye rahatlıkla AHİRET hayatımızı çok büyük tehlikelere atıyoruz.ALLAH sonumuzu hayır eylesin.Değerli hocam diline Kalemine sağlık.

Avatar
M.Bilgetürk 1 yıl önce

Son bölümde olması gereken Müslümanın özellikleri ama ne dini biliyoruz ne de dindarlığı, savrulup gidiyoruz beyhude yollarda, anlamadan anlaşılmadan, çünkü durup dinlemeye okuyup anlamaya hakikati aramaya ne niyetimiz ne zamanımız var... Bindik Bir alâmete...

Avatar
M.Emin ELAGÖZ 1 yıl önce

Değerli okuyucularım yorumlarınızla renk katıyorsunuz. Var olan güzelliklerinizi yansıttığınız için teşekkür ederim. Selam, sevgi ve saygılar sunarım.