SON İHALELER

HAVA DURUMU

ELBİSTAN HAVA DURUMU
A+ -A 30.07.2013 - 01:51

Sivil toplum kuruluşları Mısır’daki katliamı kınadı

Sivil toplum kuruluşları Mısır’daki katliamı kınadı

Güncel

Sivil toplum kuruluşları Mısır’daki katliamı kınadı

            3 Temmuz 2013 tarihinde Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi darbeyle devirerek başa geçen yönetimin hafta sonu yaptığı katliamı kınayan Elbistan’daki sivil toplum kuruluşları, Çarşı Camii havlusunda bir araya gelerek protesto ettiler.

            Sivil toplum kuruluşları adına bir açıklama yapan Din Görevlileri Derneği Başkanı Abdullah Özgişi, şunları söyledi:

“Bu gün buraya kardeş Müslüman ülke Mısır’daki darbeyi ve de peşinden gelen, darbecilerin Müslümanlara yaptığı zulmü kınamak ve lanetlemek için toplanmış bulunuyoruz. Sivil toplum kuruluşları olarak basınımız aracılığıyla şunu bütün dünyaya haykırmak için buradayız; halkın demokratik oylarıyla iktidara gelen Müslüman kardeşler ve Mursi yönetimi darbeciler tarafından, gücü elinde bulunduran şımarık mutraflar tarafından dış güçlerin desteğiyle, silah zoruyla, yetkisi elinden alınmış, milletin onay vermediği güçlere teslim edilmiştir. İktidar zorla çoğunluktan alınarak azınlığa devredilmiştir. Bunun adı ap­açık darbedir. Batının ve Amerika’nın darbe mi desek, demesek mi? gibi münafıkça kıvırtmalarını, bugün Müslüman halklar olarak yutmuyoruz.”

Özgişi, şöyle devam etti:

“Ağzını her açtıklarında demokrasiden, demokratik değerlerden-standartlardan bahseden münafıkların bu gün sesi çıkmıyor, tüm dünyanın gözü önündeki darbeyi kınamıyorlar bile, meğer batının demokrasi anlayışı; 51 delinin 49 akıllıyı idare etmesiymiş, akıllı 1 fazla olursa oyun bozuluyor, birilerinin tezgâhı dağılıyor, İsrail’in yemi kesiliyor. Meğer demokrasi; Batının çıkarlarını garanti altında tutan rejimin adıymış. Onların sadece kendi ülkeleri ve kendi medeniyetleri için demokrasi, özgürlük ve insan onuru istediğini, artık bütün dünya görüyor ve biliyor. İslam halkları uyanışa geçti. Bu baharı kışa çevirmek isteyenlere orta vadede Mısır halkı gerekli dersi şiddete başvurmadan verecekler, iradeleri ne sahip çıkacaklardır inşallah.”

“Mısır’da yapılan darbe, görüntüde Mısır halkına yapılmış olarak görülse de asıl amaç İslam dünyasına karşı emperyalist ve faşist güçlerin bir gözdağı göstergesidir” diyen Özgişi, “Adeviyye meydanında, Tahrir meydanında katledilen yüzlerce insanı, binlerce yaralıyı görmeyen dünya, anne kucağındaki bebeğin süngülenmesini-hançerlenmesini görmeyen dünya, bütün bu vahşeti-zulmü kınıyoruz, lanetliyoruz. Ramazanımızı kana bulayanları lanetliyoruz. Kesinlikle kabul ve tasvip edilemeyecek olan bu vahim hadiseyi şiddetle kınıyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Biz şu an Mısır halkının, Müslüman Kardeşlerin, halkın iradesiyle seçilen Muhammet Mursi’nin yanında olduğumuzu, destekçisi olduğumuzu ilan ediyoruz. Bu vesileyle çoğunluğa rağmen gücü eline geçirmiş; şımarık, azgın, zorba ve zalim yöneticilere bir kez daha sesleniyoruz. Zulümle asla abad olunmaz ve zulüm asla karşılıksız kalmaz. Hem bu dünyada hem de gerçek dünyada Allah intikam alıcıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Daha sonra Şefkateli Derneği adına Hasan Sayın bir konuşma yaptı.

Elbistan Müftüsü Abdussamet Pat tarafından Mısır’da hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldırılmasının ardından vatandaşlar, Mısır halkına yapılan zulmü kınayan sloganlar atarak sessiz bir şekilde dağıldılar.


1565 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Güncel - Diğer Haberler