SON İHALELER

HAVA DURUMU

ELBİSTAN HAVA DURUMU
A+ -A 13.07.2013 - 02:57

Rüzgar enerji santrali start aldı

Rüzgar enerji santrali start aldı

Ekonomi

Kahramanmaraşlı müteşebbis Asım Kazancı tarafından, Çağlayancerit ilçesi Öksüz Dağı’nda 90 MW gücünde 35 rüzgar tribününden oluşacak, rüzgar enerji santrali kurulacak.

Kahramanmaraşlı müteşebbis Asım Kazancı tarafından, Çağlayancerit ilçesi Öksüz Dağı’nda 90 MW gücünde 35 rüzgar tribününden oluşacak, rüzgar enerji santrali kurulacak. Nurhak ilçesine çok yakın bir mesafede kurulacak olan santral, bu yöndeki yatırımların da ilk ayağını oluşturacak.

            35 civarında rüzgar tribününden oluşacak Cerit Rüzgar Enerjisi Santrali için, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) üretim lisansı alınırken, santralin Kahramanmaraş’taki işlemleri ise İl Genel Meclisi İmar Komisyonu’nda görüşüldü. İl Genel Meclisi, yatırımın 1 ay daha erken tamamlanabilmesi için görüşmeyi Ağustos meclisi yerine, Temmuz meclisine alarak, çalışmaların hızlanmasına katkı sağladı.

            1 yıldan beri Çağlayancerit’te rüzgar ölçümleri yaptıklarını ifade eden, Pakmem Elektrik Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş. Yöneticisi Asım Kazancı, ölçümlerin olumlu çıktığını ifade ederek, yatırım kararı aldıklarını söyledi.

            90 MW kurulu güce sahip olacak olan santralin, Çağlayancerit ilçesindeki Öksüz Dağı’nın bin 400 ila bin 800 rakımları arasında kurulacağını belirten Kazancı, 35 adet rüzgar tribünü kuracaklarını kaydetti.

            Çağlayancerit’teki Öksüz Dağı eteklerine kurulacak olan santral, Nurhak ilçesine ise yakın bir mesafede yer alırken, Nurhak ve çevre ilçelerde de rüzgar ölçümlerinin yapılması halinde olumlu sonuç alınabileceği ifade ediliyor. 


3177 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 2 Adet)

fikret ünal 14.07.2013 15:07
ilgili firma ortalama bir adet rüzgar gülünün maliyeti yeri dahil kaça mal oluyor yazarsanız sevinirim.FİKRET ÜNAL ...BURSA
yusuf 13.07.2013 09:58
Şardagı etekLerıne de Yapsalar bunu oradan Alacagı elektriki 2 katını aLırlar şardagına cıkdıgın an ruzgar senı dusureceek boyutta

Ekonomi - Diğer Haberler