SON İHALELER

HAVA DURUMU

ELBİSTAN HAVA DURUMU
A+ -A 21.06.2013 - 00:18

Kahramanmaraş tanıtım günleri başladı

Kahramanmaraş tanıtım günleri başladı

Güncel

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle başladı.

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri, Atatürk Kültür Merkezi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın katıldığı törenle başladı. Açılış töreninde Bakan Bayraktar ve Yılmaz, vince asılı olan Maraş dondurmasını satırla kesti. Tanıtım günleri programına Elbistan Belediyesi de katıldı.

20-23 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen Kahramanmaraş Tanıtım Günleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Mustafa Kamalak, Türkiye Parlamenterler Birliği Başkanı Nevzat Pakdil, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin katıldığı törenle başladı. Açılış töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Kahramanmaraş’ın ilk İstiklal Madalyalı şehir olduğunu söyledi. Kahramanmaraş’ın şairler yurdu ve yatağı olduğunu ifade eden Yılmaz, “Necip Fazıl’dan Abdurrahim Karakoç’a, Nuri Pakdil’den Aşık Mahzuni’ye daha birçok şair ve yazar Türkiye’nin kültürüne zenginlik katmışlardır. Bu nedenle her insanın Kahramanmaraş’a bir vefa borcu vardır” dedi.

Kahramanmaraş insanına Türkiye’nin kültür hayatını zenginleştirdikleri için teşekkür eden Yılmaz, Kahramanmaraş’ın tarihi bir kent olarak çok eski kültürlere ve medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, çok önemli olaylara tanıklık yaptığını kaydetti. Yılmaz, Kahramanmaraş kültürünün düzenlenen etkinlikle Ankaralılarla buluşturulacağını vurguladı.

“Birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olan bu günlerde tanıtım günlerinin düzenlenmesi çok önemli”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ise yaptığı konuşmada, birliğin, beraberliğin, bütünlüğün ve vatan milliyetçiliğinin çok daha pekişmesi gereken bu günlerde Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nin düzenlenmesinin çok önemli olduğunu ifade etti. Kahramanmaraş’ın Anadolu topraklarının İslam yurdu olmasında öncü bir rol oynadığına dikkat çeken Bayraktar, “Şuanda Türkiye’nin birçok yerine gidin bakın birçoğunun aslının ve akrabalarının Kahramanmaraşlı olduğunu göreceksiniz.

Kahramanmaraş’ın Türkiye’nin bütünleşmesinde, birliğinde ve milliyetçiliğinde son derece önemi vardır. İlk Fransızların işgali sırasında daha Türkiye’de milli hareketler ve çıkışlar olmadan Maraş’ın kalkışması, milli şuurun orada meydana gelmesi boşuna değildir. Hem İslam’la buluşmamız hem de Orta Asya’dan gelen ruhumuzun oluşmasının ana meyvesinin çekirdeğinin olmasının Maraş’tan kaynaklanması çok önemlidir” diye konuştu.

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nde Kahramanmaraş’ın bütün ürünlerinin tanıtılacağına dikkat çeken Bayraktar, burada Kahramanmaraş’ın güzelliklerinin görülmesi için büyük bir fırsat oluşacağını kaydetti. Kahramanmaraş’ın büyükşehir olmayı çoktan hak ettiğini dile getiren Bayraktar, “Önümüzdeki seçimlere Kahramanmaraş seçimlere büyükşehir olarak girecek. Bu da şehre yeni bir ivme getirecek” dedi.

“Biz bir ve beraber yaşamaya ant içmişiz”

Ünlü şair Abdurrahim Karakoç’un ‘Yolun sonu mezar değil, gittiğinde görürsün’ sözüyle konuşmasına başlayan BBP Genel Başkanı Destici ise, “Kahramanmaraş şairleri ve yiğitleriyle çok zengin. Dünya çapında güreşçiler çıkarmış çok yiğit insanları var” ifadelerini kullandı. 

Türkiye’nin çok büyük acılar yaşadığını ve çok büyük oyunlara maruz kaldığını belirten Destici, “Hangi oyunu oynarsanız oynayın, hangi tezgâhı kurarsanız kurun, hangi acıları yaşatmaya çalışırsanız çalışın, biz sizin sömürgeye dayalı emperyalist anlayışınızı biliyoruz. Irak’ı nasıl demokratikleştirdiğinizi biliyoruz. Biz bunu yutmayız, biz bunu yemeyiz. Bu bayrağın altında ebediyete kadar bir ve beraber yaşamak için ant içmişiz. Bunu da kimsenin bozmasına fırsat vermeyiz” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nin düzenlenmesinde emeği geçenlere Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar ve Milli Savunma Bakanı Yılmaz tarafından plaket verildi. Açılışta törenin yapılacağı alana vince asılı Maraş dondurması getirildi. Vince asılı olan dondurmayı Bayraktar ve Yılmaz satırla kesti. Bakan Bayraktar ve Yılmaz, kestikleri dondurmayı milletvekillerine ikram etti.

Açılış kurdelesini kesen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, daha sonra stantları tek tek gezdi.


1572 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 3 Adet)

Ünsal Maral 23.06.2013 22:34
Etkinliğin düzenlenmesi memleketimiz adına güzel olmuş emeği geçenlere öncelikle teşekkür ederim. Bundan sonraki etkinliklerde Elbistandan daha çok katılımcının olmasını bekliyoruz. Zira özellikle mutfak bölümünde daha çok Hataylılar vardı. Gözlerimiz özellikle Elbistan yemeklerini aradı fakat kuru dolmadan başka bir şey göremedik. Diğer bir konuda fiyatların normalin çok üstünde olması. tarhana 15 tl. dondurmanın kg 20 tl, döner 15tl. 1brdk ayran 3tl. Tan
Omer K. 23.06.2013 02:26
Ben Kahramanmaraş tanıtım günlerini AKMde ziyaret eden bir Elbistanlı olarak Hayal kırıklığına uğradım. Elbistanı sadece basın halkla ilişkiler müdürü temsil ediyor. Oysa 100 bin nüfuslu ve gelişmiş bir ilçe daha çok katılımla ve tanıtım ile katılabilirdi.
Narin Sağ 22.06.2013 00:00
Elbistan belediyesi ekonomik zorluk mu çekiyor yoksa tanıtımın felsefesinden mi uzaktayız.Çok daha profosyonel tanıtımlara inşallah.

Güncel - Diğer Haberler