SON İHALELER

HAVA DURUMU

ELBİSTAN HAVA DURUMU
A+ -A 12.04.2013 - 00:35

Doğalgaz için ikinci ihaleye 12 firma teklif verdi

Doğalgaz için ikinci ihaleye 12 firma teklif verdi
Doğalgaz için ikinci ihaleye 12 firma teklif verdi

Ekonomi

Doğalgaz için ikinci ihaleye 12 firma teklif verdi

Elbistan ve Afşin’e doğalgaz getirilmesi amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, BOTAŞ tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen, ‘Elbistan-Afşin DGBH Arazi-Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik İşi’ ihalesi yeniden yapıldı. 3 Nisan’da yeniden ihale yapılırken, ikinci ihaleye 12 firma tarafından teklif verildi.

BOTAŞ, ‘Afşin - Elbistan Doğal Gaz Boru Hattı Arazi - Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik İşi’ ihalesi için 3 Nisan 2013 tarihinde ön yeterlilik başvurularını aldı.

İlk ihaleye 8 firma teklif verirken, ikinci defa yapılan ihaleye ise 12 firmadan teklif geldi.

            Malatya-Sivas hattından sağlanacak olan doğalgazı, Gürün ve Darende’den de geçtikten sonra Elbistan’a, oradan ise termik santraller ve Afşin’e taşıyacak olan hattın yapımı amacıyla BOTAŞ tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında ikinci defa ön yeterlilik ihalesi yapıldı.

            “Elbistan-Afşin DGBH Arazi-Etüt, Harita ve Kamulaştırma/Mühendislik İşi Danışmanlık Hizmet Alımı” işi ihalesine; ‘Serpen İmar Ltd.Şti. - Ang Müh. İmar İnş. İth. ve İhr.Tic. San. Ltd. Şti. İş Ortaklığı’, ‘Lamda Mühendislik İnş. Haritacılık Mak. İth. San. Tic. Ltd. Şti.’, ‘Karadeniz Harita Müh. Müş. ve Taahhüt Ltd. Şti.’, ‘San Mühendislik Ltd. Şti.’, ‘Özerler Müh. İnş. San. Turz. Tic. A.Ş.- Şah-Kar Har. Müh. Taah. Tic. Ltd. Şti. İş Ortaklığı’, ‘Geogıs Kent Bil.Sis. Har.veÇev.Müh. Müş.Taah.Tic.Ltd.Şti.’, ‘Seçilmiş Harita İnşaat Müh. San. ve Tic. Ltd. Şti.’, ‘Günka Harita Taah. Tic. Ltd. Şti.’, ‘Derya Harita Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’, ‘Ana-Kent Planlama Yapı Yat. Tekn. Danş. Turz. En. San. ve Tic. A.Ş.’, ‘Etap İnş. Müh. Ltd. Şti. - Kartal Har. MühTaah.veTic.ltd.Şti. İş Ortaklığı’ ve ‘Altyapı Mühendislik Bilişim Danışmanlık Taah. ve Tic. Ltd. Şti.’

Teklif değerlendirme çalışmaları devam ederken, işin süresi yer tesliminden itibaren 360 takvim günü olarak belirlendi. Söz konusu Danışmanlık Hizmetinin tamamlanmasındansonrayapım ihalesineçıkılacak.

 

120 kilometre boru hattı döşenecek:

            BOTAŞ yetkilileri, Elbistan, Afşin, Darende ve Gürün Doğalgaz Projesi için hazırlanan haritaya göre 120 kilometrelik bir boru hattının döşeneceğini ifade ettiler.

            Bölgeye doğalgaz Malatya-Sivas hattından sağlanacak. Kuluncak’tan alınacak doğalgaz, Gürün ve Darende’den de geçtikten sonra Elbistan’a, oradan ise termik santraller ve Afşin’e uzanacak.

            Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı 2011 yılı içerisinde Afşin-Elbistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için Kalkınma Bakanlığı’ndan ödenek talebinde bulunurken, Doğal Gaz Dağıtım Hatları projesi kapsamındaki Sanayi ve Bağlantı Hatları projesinin detayına 100 bin TL olmak üzere toplam 1 milyon TL ödenek ile Afşin-Elbistan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ilave edildi.


3933 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 9 Adet)

istanbuldan 28.04.2013 12:28
daha bu harita ihalesi. o bile yapılma aşamasında. yapıldıktan sonra 1 yıl sürecekmiş. sonra yapım ihalesi. en az 2 yıl var. yani 2016lar gibi görünüyor. hızlandırmak lazım.
vatandaş 26.04.2013 17:21
doğalgazın gelmesini çok istiyoruz hava kirliğinin önlenmesi ve gelecekteki çocuklarımız temiz hava solumasını istiyoruz.Unutmayalım ki bizim elbistan daha yeni kalorifere alıştı kat kurallarına yeni uymaya başladı.Doğalgaz geldiğinde sorunlar yine devam edecek.Doğal gaza alışmaları zaman alacak.
makdas 14.04.2013 21:22
Elbistana doğalgazın gelmesi bir siyasi parti meselesi değildir 10 sene önce gelmesi gerekiyordu. Yazık şimdi doğalgazın gelmesi birilerinin başarısı gibi göstermek çok yanlış. İlçeler iller 10 senede bütün sorunlarını çözmüş biz ise doğalgaz gelecek diye seviniyoruz. Yollarımız bölünmüş olacak diye seviniyoruz kültür merkezimiz yapılacak diye umutlanıyoruz daha hangisini yazayım ömrümüz bitti ALLAH aşkına. Hangi sorunumuz çözüldü. ELBİSTAN HER ZAM
elbistanlı 13.04.2013 15:28
artık doğal gaz ihalesi yapıldı şu gün kazması vuruldu işe başlandı elbistana hayırlı olsun diye gazetelerde manşet bekliyoruz
yusuf konak 13.04.2013 00:05
haritadaki güzergaha göre dogalgaz kapıdereden gelecek gibi gözüküyor. önce bu güzergah konuşuluyordu ama sonra degiştirildi.
sefa 12.04.2013 22:31
birazz geç kaldılar insanlar hastalandıktan sonra gelmeye başladı buraya elbistana yakın illere geldiğinde gelmesi gerekiyordu.şimdi ikinci iş çıkardılar
ayhan yıldırım 12.04.2013 20:54
Doğalgaz nerede diyenler,gelmez diyenler şimdi şirket kurrmuş ihaleye giriyor,demiştim ama yüzünüz kızaracak demiştim,mahir ünal söz verdiyse yapar kardeşim,siz yıllarca alışmışınız kandırılmışınız v yalan vaatlerle,mahir beyde yalan yok hiafta yok.
hacı hasırcı 12.04.2013 15:28
Afşin ve Elbistan bölgesi için hayırlı olsun ancak haberde verilen güzergah ile haberde verilen harita faklı düzeltilip verilise daha güzel olur. Ankaradan elbistana selamlar. Ayrıca havaalanı için de millet vekilleri ile görüşerek haber yaparsanız daha güzel olur. Elbistana tekrar selamlar.
yayado 12.04.2013 08:26
doğalgaz yerine yanıbaşımızdaki sıcak suyu kullanamıyor muyuz?????

Ekonomi - Diğer Haberler